گرانول چیست؟

بسیاری از افرادی که شناخت جزئی از حوزه پلیمر و پلاستیک دارند دیدگاه درستی از گرانول در ذهن ندارند، زیرا فکر می کنند این محصول، نوعی ماده پلیمری است. نخستین و بااهمیت ترین مسئله ای که باید راجع به آن اطلاعات داشته باشید این است که گرانول  Granules نام پلیمر به خصوصی نیست و حالتی از پلیمر است که از فرم پودری به صورت دانه دانه در می آید و در موارد متفاوت به کار برده می شود. برای اطلاع از قیمت مستربچ کلیک کنید.

دلیل کاربرد گرانول Granules، آسودگی کاربرد در تولید است؛ پودرها در فضا پخش می شوند و افزون بر آلوده سازی فضای کارگاه و معضلات تنفسی که به وجود می آورند، سطح زیادی از ماده هم از بین می رود، اما گرانول Granules این مشکلات را ایجاد نمی کند. افزون بر این، فناوری تجهیزات شکل دهی پلاستیک به صورتی طراحی شده است که مطلوب است متریال آن به صورت Granules باشد. پس تولیدکننده ها تمایل دارند به جای به کار بردن نوع پودری، از نوع گرانولی آن به کار ببرند. به منظور ساخت کالاهای پلیمری از گرانول Granules، نخست بایستی آن را مذاب و سپس حالت داد.

انواع گرانول 

ساخت Granules در صنعت به دو شیوه کلی انجام می شود. در شیوه اول که احتیاج به تمرکز و به کار بردن وسیله ویژه اکسترودر دارد و به شیوه تولید Granules خشک نیز شناخته می شود، Granules های ساخته شده بعد از مذاب شدن پلاستیک فوری با کمک تیغه های پرسرعت این دستگاه میکس شده و با مکنده هایی جمع آوری می شوند.

 این شیوه برای ساخت Granules های تزریقی بسیار پرسرعت خواهد بود. شیوه دوم ساخت Granules در صنعت هم به شیوه ساخت رشته ای شناخته می شود. در این تجهیزات دیگر از تیغه های پرسرعت برای برش استفاده نمی شود. برای اطلاع از قیمت مستربچ ضد مه کلیک کنید.

 در این شیوه Granules ها بعد از ساخت به صورت رشته ای پس از مذاب شدن پلیمرها، به استخر آب منتقل شده و در استخر سرد می شوند. سپس آن ها را خرد نموده و به منظور به کار بردن در صنایع پلاستیک های تزریقی ارائه خواهند شد.

 • گرانول پلی اتیلن Pe
 • Granules پلی استایرن Ps
 • گرانول پلی پروپلین pp
 • Granules پلی کربنات pc
 • گرانول بادی

گرانول

قیمت گرانول پلی اتیلن 

هم اکنون حجم زیادی از گرانول Granules های گوناگون در بازار ساخته شده و برای به کار بردن ارائه می شوند. بیشتر  این Granules ها ساختار کلی همانندی دارند و از یک Granules اصلی گرفته شده ‌اند.

ویژگی های کلی این گرانول Granules های تزریقی شبیه به هم است ولی بعضی از آن ها به منظور تولید بعضی لوازم ویژه ای بهینه شده اند. هر چند که بعضا به کار بردن آن ها به جای همدیگر هم معضلی به وجود نمی آورد. 

یکی از پراستفاده ترین گونه های Granules های تزریقی Granules پلی اتیلن است که یک پلیمر با ساختار مطلوب به شمار می آید که این مسئله موجب شده در صنایع بسیاری بتوان آن را به کار برد. در مجموع درصد زیادی از مواد پلاستیکی بازیافتی که به منظور تولید Granules از آن ها بهره برده می شود، جزء خانواده Granules پلی اتیلن هستند.

خود Granules پلی اتیلن در حالت ها و شرایط متفاوتی تولید و توزیع می شود. بسته به نوع کاربری مورد نیاز نیز می توان از پلی اتیلن با غلظت بالا یا پلی اتیلن با غلظت پایین به کار برد.

گرانول پلی اتیلن جزء Granules های تزریقی به شمار می آید که می توان آن را به منظور ساخت درصد زیادی از مواد پلاستیکی استفاده نمود. با توجه به اینکه این حالت Granules از مواد پلاستیکی بازیافتی نیز ساخته می شود بنابراین از لحاظ قیمتی هم اساسا به صرفه بوده و همین مورد نیز یکی از عللی است که موجب رونق بیشتر  آن شده است.

گرانول سبک تزریقی 

یکی از مشکلاتی که در صنعت تزریق پلاستیک و تجهیزات مربوط به آن بیان می شود این است که نمی توان هر پلاستیکی با هر فرم و حالتی را در آن ها به کار برد. ورودی این تجهیزات می پذیرد که Granules ها به صورت ساچمه ای باشند.

به همین جهت است که به کار بردن گرانول Granules های تزریقی در این صنعت خیلی سریع فراگیر شده است. Granules ها به صورت دانه بندی یا ساچمه ای شکل هستند و این مسئله قابلیت کاربرد آن ها را برای صنایع تزریقی به آسانی امکان پذیر می سازد. از این راه قابلیت به کار بردن پلاستیک های ضایعاتی و بازیافتی به آسانی در صنایع قابل انجام شده است.

گرانول

گرانول سنگین تزریقی

گرانول Granules سنگین تزریقی یا همان پلی اتیلن سنگین تزریقی، گونه ای از گرانول پلی اتیلن به شمار می آید که در دسته پلیمری پلی اتیلن سنگین جای می گیرد. همان گونه که از نام این محصول پیداست، به منظور انجام پروسه قالب گیری تزریقی آن به کار برده می شود. پلی اتیلن ها، نمونه های متفاوتی دارند. بعضی منعطف هستند و بعضی دیگر سخت هستند. پلی اتیلن سنگین تزریقی، از سختی با درجه زیاد، استقامت شیمیایی، نفوذناپذیر بودن و همین طور خاصیت دی الکتریکی بهره مند است. هر میزان غلظت این محصول زیادتر باشد، پلاستیک قدرتمندتر، سخت‌تر و در مقابل گرما بادوام تری خواهیم داشت. این محصول، هر چند که استقامت ضربه اي پایین تري در مقایسه با پلي اتيلن سبك دارد، ولی استقامت آن در مقابل مواد شيميايي مشابه استقامت آن در مقابل تنش های شكننده محيطی مناسب است. 

گرانول سنگین بادی 

در این قسمت می خواهیم روش تولید گرانول سنگین را بیان کنیم به علت کریستالینیتی زیادی که پلی اتلین سنگین بادی دارد پس دوام بسیاری زیادی خواهد داشت. این استقامت در مقابل تنش های محیطی موجب می گردد تا کالاهایی که تولید می شوند در برابر گرما و سرما استقامت خوبی را از خود نشان دهند و شرایط مذکور باعث ترک خوردگی و شکسته شدن آن ها نشود. به علت منعطف بودن مواد گرانول سنگین از آن در ساخت کالاهایی که احتیاج به استقامت بالایی دارند و نیازمند بدنه ای سخت هستند به کار برده می شود. به همین علت محصولاتی که با مواد گرانول سنگین تولید می شوند استحکام بالایی در برابر ضربه و شکستگی دارند و به آسانی صدمه نخواهند دید. در ادامه موارد کاربرد گرانول سنگین بیان شده است:

 • تولید تجهیزات ایمنی
 • تولید مخزن های آب
 • تولید اسباب بازی
 • تولید لوله و اتصالات گوناگون
 • تولید قطعات پلاستیکی

بایستی این محصول را در شرایط خشک و دمایی پایین تر از 60 درجه سانتی گراد محافظت نمود و از تابیدن اشعه ماوراء بنفش خورشید به آن جلوگیری کرد، محافظت غیر اصولی از این مواد موجب می گردد تا در رنگ و بوی آن ها تغییراتی حاصل شود. 

گرد و غباری که از این محصول ساطع می شود امکان دارد منفجر شود و بسیار خطرناک است. همه لوازم بایستی به درستی پیاده سازی شوند. نباید این مواد تنفس شوند زیرا ممکن است دستگاه تنفسی تحریک شود و بایستی از آن دوری نمود. در زمان آنالیز محصول امکان دارد مقدار کمی دود تولید شود که بنابراین بهتر است تهویه ایده آلی کار گذاشته شود.  

گرانول پلی اتیلن سبک خطی 

گرانول Granules پلی اتیلن سبک خطی (LLDPE)، که در صنعت با عنوان گرانول Granules سبک خطی معروف است، دانسیته کمی دارد. این گرید، جزء گریدهایی است که به گرید فیلم شناخته می شود. گرانول Granules پلی اتیلن سبک خطی، به علت شاخه های جانبی کوتاه و دانسیته پایینی که دارد، خاصیت منعطف بودن و استقامت مناسبی دارد، به همین علت از گریدهای پراستفاده به منظور ساخت فیلم های پلی اتیلنی یا نایلون و نایلکس محسوب می شود. 

پلی اتیلن سبک خطی، دانسیته بالاتری در مقایسه با پلی اتیلن سبک LDPE دارد؛ در برابر پارگی، سوراخ شدن استقامت، دوام و کشش بهتری از خود بروز می دهد. غالبا پلی اتیلن ها با توجه به دانسیته و شاخص جریان مذاب (MFI)، جرم مولکولی، نفوذپذیری اکسیژن، پایداری محیطی و سختی آنالیز و بررسی می شوند و این فاکتورها، از فاکتورهای بااهمیت برای انتخاب گرید مطلوب در ساخت محصولات پتروشیمی محسوب می شوند. از گریدهای عادی ساخته شده از دسته پلی اتیلن سبک خطی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • LL0209 AA  اراک
 • LL0209 AA  امیرکبیر
 • ۲۲B02  مهاباد
 • ۲۲B01  مهاباد
 • ۲۲B03  مهاباد
 • ۰۲۰۹KJ  تبریز
 • و غیره

با توجه به تمام موارد بیان شده و خصوصیات و مشخصه های این گریدها، معلوم می شود که از هر یک در چه محصولی به کار برده می شود. هم اکنون، واحدهای پتروشیمی متفاوتی به منظور تولید گرانول پلی اتیلن سبک خطی در ایران مشغول هستند که از جمله آن ها می توان به پتروشیمی امیرکبیر، جم، لرستان، شازند اراک، تبریز و مهاباد اشاره داشت.

گرانول

گرانول پلی پروپیلن 

گرانول پلی پروپیلن (که اکثرا با عنوان پ پ نساجی و پ پ شیمیایی مشهور هستند)، ساختار به خصوصی از پلیمر پلی پروپیلن (polypropylene) می باشند که به حالت گلوله ای ‌شکل یا ساچمه ای (دانه دانه) به منظور ساخت محصولات متفاوت در حالت های متفاوت به کار برده می شود. از گرانول پلی پروپیلن به منظور ساخت روکش کابل و سیم، بطری، قوطی و غیره به کار برده می شود.

پس از پلی اتیلن، پلی پروپیلن دومین ترموپلاستیک پر استفاده در صنایع گوناگون به شمار می آید که در سال های اخیر به شکل گرانول Granules شده می تواند موارد استفاده بیشتری را در ساخت محصولات به همراه داشته باشد. پلی پروپیلن، در کنار پلی اتیلن به وسیله فرآیند کرکینگ (cracking) نفتا (تقطیر سبک نفت خام) در شرایط دما و فشار نسبتاً ملایم و همراه با کاتالیست شناخته شده زیگلر ناتا صورت می پذیرد. PP در مقایسه با PE مقاومت ضربه ‌ای پایین تری دارد اما از دما کاربری بالاتر و استقامت کششی بیشتری بهره مند است.

گرانول پلی کربنات

ذاتا گرانول پلی کربنات pc  شفاف است که یک ترموپلاستیک آمورف می باشد. هر چند که در رنگ های گوناگونی تولید می شود و متریال آن قابلیت منتقل کردن نور داخلی را تقریبا با همان ظرفیت شیشه تامین می کند. پلیمرها یا گرانول پلی کربنات به منظور ساخت موارد متفاوتی کاربرد دارد به خصوص در زمان هایی که مسئله استقامت در مقابل ضربه و شفافیت یک کالا مد نظر باشد، موارد کاربرد آن عبارت است از شیشه های ضد گلوله، رایانه شخصی، لنزهای پلاستیکی در عینک، در وسایل پزشکی، قطعات خودرو، وسایل محافظتی، گلخانه ها، دیسک دیجیتال و وسایل روشنایی بیرونی. یکی از موارد کاربرد گسترده گرانول پلی کربنات pc در قالب سازی است که به علت استقامت آن در مقابل تغییرات حرارتی استفاده گسترده ای دارد.

پلی کربنات pc مورد ایده آلی است که به جای شیشه کاربرد دارد، این ماده بی رنگ در قسمت های متفاوت ساختمانی نیز به کار برده می شود. گرانول پلی کربنات pc به اوراقی می گویند که استقامت بالایی در مقابل گرما دارد. گونه ای ترموپلاستیک های مهندسی مقام که همراه با هر شکل از مصالح ساختمانی استفاده شده و در صنایع دیگر کاربردهای وسیعی دارد.

این اوراق به علت قابلیت بی رنگی و عبوردهی نور و داشتن سایه و نمایی شیشه ای و شفاف، به آسانی با دیگر مصالح ساختمانی ست می شود. گرانول Granules پلی کربنات pc علاوه بر این که اندازه های متفاوتی دارد بلکه در مقابل اشعه خورشید و ضربه مستحکم است. از مشخصه دیگر گرانول پلی کربنات خاصیت منعطف بودن آن است. اغلب در دمای اتاق هیچ گونه ترک خوردگی یا شکستگی بر آن وارد نمی شود مثل ورق آلومینیوم.