مستربچ فیلر

مستربچ فیلر ، ترکیبی از CaCO3، رزین اصلی پلاستیک و افزودنی‌های دیگری است که بنابر نیاز مشتری به ترکیب نهایی اضافه می‌شود. تولید مستربچ در چهار مرحله زیر خلاصه می‌شود :

 1. CaCO3، رزین اصلی پلاستکی و افزودنی، در یک مخلوط‌کن و با سرعت بالا مخلوط می‌شوند.
 2. مخلوط بالا در معرض دمای بسیار بالا قرار می‌گیرد و ذوب می‌شود.
 3. مخلوط مذاب در دستگاه فشار قرار می‌گیرد تا جمع شود و شکل قالب را به خود بگیرد.
 4. محصول حاصل از این فشار، به تکه‌های بسیار کوچکی برش داده می‌شود. این برش‌های نهایی، مستربچ فیلری هستند که در کارخانه‌های پلاستیک سازی به کار گرفته می‌شوند.

چرا مستربچ فیلر؟

پلاستیک اولیه از پلیمرهای مولکول بالا تولید می‌شوند، که خود از مونومرها تشکیل شده‌اند. برای تولید پلاستیک اولیه،  مهندسان مولفه‌های طبیعی چون سلولز، لاستیک و …، یا بنزول، اتین، گاز اتن و مهمتر از همه، نفت سفید را با هم ترکیب می‌کنند.  بنابراین، تولید پلاستیک اولیه 100 درصدی در کارخانه‌ها، معایب زیر را دارد:

اول اینکه، چنین محصولی با محیط‌زیست سازگار نیست. صدها سال طول می‌کشد تا مواد حاصل از پلاستیک خالص به صورت کامل در طبیعت تجزیه شوند. دوم اینکه، نفت سفید، مولفه اصلی در تولید لاستیک اولیه خالص، بسیار گران تمام می‌شود. همچنین، سوخت‌های فسیلی مثل نفت سفید تجدیدپذیر نیستند. برای خرید مستربچ کلیک کنید.

با در نظر گرفتن این مسائل و تلاش برای حل چالش‌های متناظر، مستربچ‌های فیلر خلق شدند.

مستربچ فیلر

کاربردهای مستربچ فیلر

از مهمترین کاربردهای مستربچ فیلر، کاهش هزینه‌های متناظر با محصولات پلاستیک محور است. اصلی‌ترین عنصر در تولید مستربچ فیلر، CaCO3 است. از ویژگی‌های اصلی این عنصر وفور آن در همه نقاط کره زمین است. این امر خود منجر به کاهش قیمت تهیه این عنصر و در نتیجه مستربچ فیلر تولید شده از آن می‌شود. همچنین، منابع بیشمار از این عنصر باعث شده که خطوط و رویکردهای تولیدی متناظر با آن یک پایداری بلندمدت داشته باشند.

از دیگر کاربردهای مستربچ فیلر می‌توان به استحکام و شکل‌پذیری محصولات پلاستیکی نهایی اشاره کرد. همچنین، این کمک فرایندها را می‌توان به راحتی به هر اندازه دلخواهی برش داد، حتی می‌توان از قالب‌های بزرگ پودر تولید کرد. علاوه بر این، می‌توان مستربچ را با پلاستیک رزین آمیخته کرد و محصولی با کارایی‌های بیشتر و متفاوت‌تر تولید کرد.

قالب‌گیری تزریقی

قالب‌گیری تزریقی یک روش متداول  بر پایه دو فاز اجرایی است: اکسترود کردن مخلوط پلاستیکی ذوب شده و فشردن آن به منظور شکل‌گرفتن درون قالب. این روش برای تولید محصولات پلاستیکی بسیار زیادی استفاده می‌شود، محصولاتی چون درب اجاق گاز، درب توالت، سطل، سبد، جعبه و … . با استفاده از مستربچ پرکننده، محصولاتی که از طریق قالب‌گیری تزریقی تولید می‌شوند، مزایای زیر را دارند:

 • به دلیل هدایت حرارتی خوب CaCO3، زمان تولید به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.
 • به لطف قیمت مناسب CaCO3، قیمت محصول نهایی بسیار کاهش می‌یابد.
 • با کاهش زمان تولید، مصرف انرژی کاهش می‌یابد.
 • افزایش پایدار در زمان تولید محصول.
 • به لطف جایگزینی پلاستیک اولیه با CaCO3، کربن کمتری تولید می‌شود.
 • خصوصیات خوب محصول نهایی، مثل استحکام و انعطاف‌پذیری آن، افزایش می‌یابد.
 • صرف‌نظر از ضخامت محصول، مقاومت آن در مقابل پارگی افزایش می‌یابد.

انواع مستربچ فیلر

انواع مستربچ فیلر را می‌توان در دسته‌بندی زیر خلاصه کرد:

 1. کلسیم کربنات: شامل 80 درصد پرکنند با پلیمر پایه PE. این نوع مستربچ فیلر در تولید گونی‌های بافته شده و فیلم‌های پلی‌اتیلن کاربرد دارد. از جمله ویژگی‌های آن، تولید بسیار کم گرد و غبار، حتی در حجم‌های زیاد از آن، است.
 2. مستربچ تالک: درصد فیلر 75، پلیمر پایه از نوع PE. از جمله کاربردهای آن تولید لمینیت گونی بافته شده و کاربردش در تولید فیلم شفاف است. از ویژگی‌های بارز محصولات تولیدی با این فیلر، استحکام و ضربه‌خوری بسیار بالای آن است.
 3. PE مستربچ، مناسب برای تولید محصولات بسته‌بندی.
 4. PP مستربچ، برای استفاده در محیط‌های گرم و نیاز به مقاومت بالای محصول در مقابل فشار.
 5. مستربچ پرکننده شفاف: از انواع مستربچ‌های فیلر که ترکیبی از BaSO4 یا سولفات سدیم، همراه با پلاستیک رزین و افزودنی‌های مخصوص دیگر است.
 6. بایو مستربچ پر کننده: برخلاف سایر مستربچ‌های پرکننده، این نوع از مواد و پلاستیک سازگار با محیط‌زیست ساخته می‌شود. محصول نهایی تولید شده از این فیلر، نه تنها برای محیط زیست خطرناک نیست، دارای ویژگی‌های فوق‌العاده از نظر استحکام، انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر فشار است.

مستربچ فیلر

قیمت مستربچ فیلر

قیمت مستربچ فیلر به نوعی که شما نیاز دارید بستگی دارد. همانطور که گفته شد، این محصولات بسیار ارزان‌تر از ترکیبات دیگری هستند که به پلیمر و برای تولید محصولات پلاستیکی، اضافه می‌شوند. برای آگاهی از قیمت مستربچ فیلر می‌توانید از طریق فروشگاه‌های معتبر آنلاین اقدام کنید. در واقع، اینترنت بستر مناسبی برای آگاهی یافتن از ویژگی‌های مختلف این محصولات و خرید محصولی است که بیشترین کاربرد را برای مقصود شما دارد.

فیلرها از سال‌ها پیش به عنوان محصولاتی شناخته شده‌اند که تمایز بین پایداری تولید و تخریب محیط زیست را مشخص می‌کنند. مستربچ‌ها در سرتاسر دنیا به عنوان ترکیبات اضافی، تحولی نوین در صنعت پلاستیک و تجهیزات پلاستیک محور ایجاد کرده‌اند. قیمت ارزان این محصولات شیمیایی، از جمله شاخصه‌های اصلی آنهاست. مستربچ‌های فیلر، یا کلسیم کربنات فیلر، از مهمترین پرکننده‌های پلاستیک هستند. در مواردی، تقریبا 70 درصد از پلاستیک حاصل را این پرکننده‌ها تشکیل می‌دهند. با الحاق این محصول به سیستم تولید پلاستیک، می‌توان آینده‌ای بلند را برای خطوط تولید بهره‌گیر از این محصولات پیش‌بینی کرد.

دور نیست، زمانی که تکنولوژی به جایی برسد که فیلرها حجمی 90 درصدی و بالاتر از ترکیبات پلاستیکی، یا هر محصول دیگری خواص مشابه، را تشکیل دهند. محصولاتی ارزان که بیشترین و بهترین کیفیت مورد نیاز را دارند.