مستربچ پلی اتیلن

مستربچ پلی اتیلن یک آمیزه غلیظ است که دارای سه جز می باشد که از آنها می توان به پایه پلیمری مواد شیمیایی، افزودنی، عوامل سازگار کننده اشاره کرد. از افزودنی های مستربچ می توان به پودر رنگ و پرکننده های معدنی اشاره کرد. این افزودنی ها به منظور تولید رنگ و کاهش قیمت و بهبود خواص اضافه می شوند. شکل ظاهری پایه پلیمری مستربچ باید شبیه به دانه ها یا گرانول باشد. همچنین باید شبیه پلاستیک اصلی تزریقی باشد. برای اطلاع از قیمت مستربچ کلیک کنید.

پایه پلیمر شامل انواع پلی اتیلن و پلی پروپیلن و اتیلن وینیل استات، پلیمر آلکیدی یا پلیمر های مخصوص، واکس هایی با وزن مولکولی پایین و غیره است. البته باید اشاره کنیم، می تواند با توجه به قدرت افزودنی ،مقدار خوراک دهی افزودنی متفاوت باشد. یکی از روش های موثر برای پخش رنگ افزودنی ترکیب آنها با پلیمر مذاب می باشد. باید آنها را با پلیمر مذاب سازگار با ماده نهایی مصرفی ترتیب کند.

انواع مستربچ پلی اتیلن 

مستربچ پلی اتیلن، دارای انواع مختلفی است که از آنها می توانیم به مستربچ رنگی و مستربچ و افزودنی و مستربچ پر کننده اشاره کنیم. در مورد مستربچ و افزودنی باید اشاره کنیم که یکی از بهترین راه ها برای ایجاد خواص فیزیکی و شیمیایی در محصول نهایی استفاده از این مستربچ ها است. مستربچ های نانو پایه ،PP و UPVC و غیره برای بهبود ضربه پذیری و خواص مکانیکی استفاده می شود. مستربچ های افزودنی عبارتند از مستربچ شفاف کننده یا هسته زا ، مستربچ لیز کننده ، مستربچ آنتی بلاگ ، مستربچ آنتی استاتیک، مستربچ پایدارکننده نور یو وی، کمک فرآیند پلیمر است.

برای اطلاع از قیمت مستربچ ضد مه کلیک کنید. مستربچ های شفاف کننده موجب افزایش شفافیت پروپیلن می شود و این کار را از طریق سازماندهی مولکولی در حین فرایند انجام می دهد. بعد از تولید فیلم های پلاستیکی لایه های آنها به راحتی از هم جدا نمی شود، در هنگام فرایند بسته بندی یک سری مشکلات به وجود می آید. علاوه بر این از مستربچ لیز کننده در تولید تجهیزات پزشکی مانند سرنگ استفاده می شود. همچنین اصطکاک بین دو قطعه موجب کاهش سرعت حرکت آن می شود و به همین دلیل برای از بین بردن این مشکل از نسبت لیز کننده استفاده می شود.

مستربچ پلی اتیلن

انواع مستربچ پلی اتیلن

مستربچ پلی اتیلن با توجه به نوع افزودنی متفاوت می باشد و می توانند خواص های گوناگونی را به محصول بدهند. مستربچ های پایه پلی اتیلن شامل مستربچ رنگی، مستربچ سفید، مستربچ های مقاوم کننده در برابر حریق، مستربچ معدنی، مستربچ کربنات کلسیم، مستربچ کمک فرایند، مستربچ های مقاوم کننده در برابر UV و غیره است. البته مستربچ آنتی بلاک و مستربچ آنتی اکسیدانت و مستربچ پایدارکنندۀ نور UV از انواع دیگر آن است. مستربچ و آنتی بلاک در تولید فیلم های پلیمری مورد استفاده قرار می گیرد. از این مستربچ ها برای کاهش چسبندگی سطوح فیلم استفاده می شود. مستربچ آنتی استاتیک از ایجاد الکتریسیته ساکن در سطوح محصول جلوگیری می کند.

برای اطلاع از قیمت مستربچ خوراکی کلیک کنید. مستربچ پایدار کننده نور UV نیز از اثرات تخریبی و رنگ پریدگی محصولات پلیمری که در معرض اشعه ماورا بنفش هستند جلوگیری می کنند. مستربچ آنتی اکسیدانت برای پایدارسازی پلیمر در برابر عوامل افزایش استفاده می شود. مستربچ پرکننده از انواع دیگر مستربچ بوده که برای کاهش قیمت و بهبود خواص مستربچ استفاده می شود.


مستربچ پایه پلی اتیلن

مستربچ پلی اتیلن یک ترکیب از پلی اتیلن های مختلف است که درصد بالایی از پرکننده معدنی یا عالی هستند. این ترکیبات پلی اتیلن تنوع بسیار گسترده ای دارند. در مورد نحوه تولید مستربچ پایه پلی اتیلن باید اشاره کنیم که با استفاده از فرایند ذوب و روش اکسترودر هایدوپیچ تولید می شوند. در تولید این مستربچ میزان درصد مواد افزودنی که در تولید مورد استفاده قرار می گیرد مشخص می شود. در مورد ویژگی مستربچ پلی اتیلن باید اشاره کنیم که به فرمولاسیون و نحوه فرآیند وابسته می باشد و با توجه به خواست مشتری می تواند در یک پایه مورد نظر تولید شود.

معرفی مستربچ آنتی یووی و کاربرد آن ها

یکی دیگر از ویژگی های آن توانایی ارزان سازی قیمت می باشد و فرآیند تولید این مستربچ بسیار راحت است. همچنین ذکر کنیم که مستربچ پلی اتیلن از پایه اتیلن با کامپاند پلی اتیلن و افزودنی های آلی و معدنی ترکیب شده است. مستربچ های پلی اتیلن در صنایع پلیمری مورد استفاده قرار می گیرند. مستربچ با توجه به نوع پایه مورد استفاده در تولید محصولات مورد نظر تولید می شوند و بر روی کاهش قیمت تمام شده محصولات تاثیر می گذارند. 

قیمت مستربچ پلی اتیلن

قیمت مستربچ پلی اتیلن عوامل گوناگون و مختلفی بستگی دارد. فاکتورهای زیادی وجود دارند که بر روی قیمت مستربچ تاثیر می گذارند که از این فاکتورها قیمت ارز و دلار است. در حال حاضر قیمت ارز و دلار می تواند بر روی افزایش قیمت مستربچ تاثیر بگذارد. قیمت مستربچ با توجه به نوسانات ارز تغییر پیدا می کند و بهتر از قیمت آن را به صورت روزانه جویا شوید. در خصوص مستربچ باید اشاره کنیم که درصد استفاده از پیگمنت و نوع آن بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار است همچنین کشور سازنده پیگمنت نیز می تواند بر روی قیمت مستربچ تاثیر بگذارد. 

اجزای مستربچ

مستربچ پلی اتیلن دارای اجزای مختلفی است که از آنها می توان به پلیمر پایه و افزودنی و عامل سازگار کننده اشاره کرد. پایه پلیمر مصرفی همان اتیلن وینیل استات و پلیمر آلکیدی و پلی استایرن پلیمر های مخصوص و غیره هستند. برای تغییر خواص پلیمرها از مواد شیمیایی اضافه می کنند که این مواد افزودنی را به مستربچ اضافه می کنند. از افزودنی ها می توان به بهبود دهنده خواص و پرکننده ها و پیگمنت ها اشاره کرد. البته میزان خوراکی در مستربچ ها با توجه به نوع و قدرت افزودنی و پایه پلیمر می تواند متفاوت باشد. اثر گذارترین روش برای پخش رنگ و افزودنی ترکیب کردن آنها با یک پلیمر مذاب است که با ماده نهایی سازگار باشد. برای دستیابی به حداکثر سازگاری از تجهیزات مناسب استفاده می شود. همچنین از تجهیزات بسیار زیادی استفاده شده اما این تجهیزات باید شامل دستگاه هایی باشد که توانایی ایجاد نیروی برش و مناسبی داشته باشد و علاوه بر مخلوط کردن بتواند دما را کنترل کند.

بررسی کامل مستربچ افزودنی

یکی از انواع مستربچ پلی اتیلن، مستربچ افزودنی است. یک راهکار عالی برای ایجاد خواص فیزیکی و شیمیایی استفاده از همین مستربچ های افزودنی است. مستربچ و افزودنی شامل نوع افزودنی ها و مستربچ لیز کننده و مستربچ آنتی بلاک، مستربچ آنتی استاتیک، مستربچ پایدار کننده نور uv و کمک فرایند پلیمر است. مستربچ های نانو پایه برای بهبود ضربه پذیری و خواص مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرند. مستربچ افزودنی دارای انواعی هستند که از آنها می توان به مستربچ شفاف کننده PP و مستربچ لیزکننده و غیره تقسیم بندی شده است. مستربچ شفاف کننده پی پی موجب افزایش شفافیت پلی پروپیلن می شود. مستربچ لیز کننده موجب زندگی بهتر محصول به قطعات فلزی می شود. از انواع مستربچ های لیز کننده می توان به نایلکس و پایه پلی اتیلن جهت استفاده از نایلون ها و غیره اشاره کرد. مستربچ آنتی بلاک در تولید فیلم های پلیمری مورد استفاده قرار می گیرد. 

بررسی کامل مستربچ رنگی

یکی دیگر از انواع مستربچ پلی اتیلن ، مستربچ رنگی است. برای تولید قطعات رنگی با استفاده از مواد پلاستیک از این گونه مستربچ ها استفاده می شود. افزودنی باعث ایجاد رنگ مطلوب شده و علاوه بر آن موجب بهبود و اصلاح خواص فیزیکی می شود. مستربچ رنگی یک مخلوط پلاستیکی است که در آن درصد کمی پلیمر و درصد بالایی رنگدانه وجود دارد. از طریق تغییر غلظت می توان به نمونه های رنگی گوناگون رسید. مستربچ های رنگی در انواع مختلف مانند مستربچ سفید و مستربچ مشکی و سایر رنگ ها وجود دارد. این مستربچ ها دو نوع پایدار کننده داخلی و خارجی دارند و دارای پایه پلیمری هستند. با استفاده از این مستربچ می توانید پلاستیک مورد نظر را به رنگ های مختلفی تولید کنید. در انتخاب مستربچ باید به سازگاری پلاستیک و افزودنی ها و رنگ ها توجه داشته باشد. مستربچ رنگی شامل اجزایی مانند رنگدانه ها و پلیمر حامل است. پلیمرها موجب یکنواختی توزیع پیگمنت شده و سازگار کننده نیز موجب پخش بهتر پیگمنت می شود. رنگدانه ها نیز شامل پیگمنت ها در دو گروه می باشد. 

مزایای استفاده از مستربچ

استفاده از مستربچ پلی اتیلن دارای مزایایی است. از جمله مزایای استفاده از مستربچ می توان به صرفه جویی در انرژی و هزینه و برق را نام برد. با استفاده از آن می توانید در هزینه لازم برای مخلوط کردن پودر ها و وقت و انرژی و نیروی کار صرفه جویی کنید. استفاده از این ترکیبات بسیار مقرون به صرفه است. به دلیل اینکه بعضی از افزودنی ها به درستی پخش نمی شوند لذا نمی توان آن را به محصول به صورت مستقیم اضافه کرد. به عنوان مثال در تزریق نمی توان افزودنی پودر را اضافه کرد چرا که طول مارپیچ در دستگاه تزریق کوتاه است و بهتر است از مستربچ پلیمری استفاده شود. از دیگر مزایای مستربچ ذخیره سازی می باشد چرا که شکل آن گرانولی بوده و به راحتی جابجا می شود. یکی دیگر از مزیت استفاده از مستربچ ساده شدن خوراک دهی می باشد و علاوه بر آن مشکل تغییر غلظت افزودنی و یکنواختی رنگ را حل می کند. مستربچ پیگمنت ها را در هوا پخش نمی کند. پخش بهتر رنگ و مصرف مقدار کمتر افزودنی و پیگمنت، بهبود فرایند ذوب، ثبات بیشتر رنگ، کنترل شفافیت و کدری محصولات ، کاهش دفعات خوراک دهی، عدم نیاز به صرف هزینه پاکسازی و تمیز کاری، به تاخیر انداختن شعله و شفاف کننده نوری، و غیره از دیگر مزایای آن است. 

درصد استفاده از مستربچ

با افزایش درصد افزودنی میزان مصرف مستربچ پلی اتیلن کاهش پیدا می کند. البته درصد مصرف مستربچ در محصول نهایی به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد. از جمله این فاکتورها می توان به درصد و کیفیت افزودنی را نام برد. کیفیت افزودنی ها بسیار مهم است و بر روی درصد استفاده از مستربچ تاثیر می گذارد. علاوه بر آن ضخامت قطعه یا فیلم تولیدی نیز بر روی درصد استفاده از تاثیر گذار است. مقدار مستربچی که در تولید محصول نهایی استفاده می شود از ۰ تا ۵۰ درصد است. البته از زیر یک درصد در بعضی از انواع ضد یووی و پایدار کردن رنگ ها و بالای ۵۰ درصد در گونه هایی از مستربچ کربنات کلسیم متفاوت می باشد. اما اشاره کنیم برای رنگ کردن محصولات مقدار مستر بچه مورد استفاده یک تا سه درصد است. 

مستربچ پلی اتیلن آمیزه قدیمی می باشد که دارای اجزایی به نام پایه پلیمری و افزودنی و عوامل سازگار کننده است. در این مطلب مستربچ پلی اتیلن را معرفی کرده و در مورد مزایای استفاده از آن و انواع مستربچ پلی اتیلن صحبت کردیم. از انواع مستربچ های پلی اتیلن می توان به مستربچ رنگی و مستربچ و افزودنی و مستربچ پرکننده اشاره کرد که هر کدام از این مستربچ ها دارای انواع مختلفی هستند. درصد استفاده از مستربچ نیز از ۰ تا ۵۰ درصد متغیر است. استفاده از این مستربچ مزایایی دارد . به عنوان مثال با استفاده از این ترکیبات می توانید در انرژی و هزینه و برق صرفه جویی کنید. از دیگر مزایای آن ساده شدن خوراک دهی است.