کربنات کلسیم چیست؟

کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی می باشد که با فرمول CaCO3 شناخته می شود. این ماده در سنگ ها ، مواد معدنی کلسیت و آراگونیت یافت می شود. کربنات – کلسیم ماده اصلی مروارید و پوسته خارجی موجودات دریایی و همچنین تخم مرغ می باشد. کلسیم ماده معدنی است که به طور طبیعی در غذای ما انسان ها یافت می شود و برای بسیاری از کارکردهای طبیعی بدن به خصوص تشکیل و نگهداری استخوان های ما ضروری می باشد. کربنات – کلسیم در پزشکی برای جلوگیری یا درمان کمبود کلسیم نیز استفاده می شود. در ادامه اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما ارائه می دهیم.

کربنات کلسیم چیست؟

کاربرد کربنات کلسیم

کربنات کلسیم پودری سفید و بی بو و بسیار ریز می باشد که در آب غیر محلول و در دمای معمولی پایدار است. وقتی این ترکیب تا دماهای بالا تا مرحله تجزیه شدن حرارت داده می شود با آزاد کردن دی اکسید کربن به اکسید کلسیم تبدیل می شود. این ماده معمولا از طریق مواد معدنی ا استخراج و فرآوری بدست می آید. این ماده با واکنش شیمیایی آهک زنده با آب برای تولید هیدروکسید کلسیم و سپس تیمار با دی اکسید کربن برای رسوب نمک کربنات کلسیم با خلوص بالا در مقیاس صنعتی تولید می شود.

این ماده به طور گسترده برای تولید مکمل های کلسیمی مانند تقویت مفاصل، جلوگیری از پوکی استخوان و هم چنین درمان هایپرفسفاتمی استفاده می شود این ماده  در صنایع داروسازی به عنوان یا ماده پر کننده بی اثر برای قرص ها و سایر داروها کاربرد دارد و برای تولید داروهای نانو و داروهای ضد سرطان نیز استفاده می شود. برای اطلاع از قیمت مستربچ به آریا مستربچ مراجعه نمایید.

هم چنین کربنات کلسیم یک ماده مؤثر در کشاورزی و دامداری می باشد و در پزشکی برای تولید مکمل های کلسیم یا به عنوان آنتی اسید استفاده می شود اما مصرف زیاد آن می تواند خطرناک باشد. این ترکیب در تولید اکسید کلسیم و خمیر دندان، به عنوان نگهدارنده مواد غذایی و نگهدارنده رنگ طبیعی برای محصولاتی مانند سیب های ارگانیک مورد استفاده قرار می گیرد. اما در نظر داشته باشید با این که این ماده سمی نمی باشد و مصرف آن بی خطر است. با این حال ، مصرف بیش از حد کلسیم می تواند منجر به هایپرکلسمی یا سندرم شیر قلیایی شود ، که شامل علائمی مانند درد شکم و استفراغ است و در موارد جدی می تواند کشنده باشد.

کاربرد کربنات کلسیم در صنایع مختلف چیست؟

کربنات کلسیم سالهاست که در صنعت تولید پلاستیک به عنوان فیلر مورد استفاده قرار می گیرد تا هزینه ها را کاهش داده و باعث بهبود خواص مکانیکی پلیمرها و پلاستیک ها شود. کربنات کلسیم مهمترین ماده موجود در آهک کشاورزی است که باعث کاهش اسیدیته مضر خاک می شود. این ترکیب باعث بهبود کیفیت خاک شده و یک منبع سالم کلسیم برای گیاهان است که PH را تنظیم کرده ، توانایی ابقاء آب را در خاک های اسیدی افزایش داده و جذب ریزمغذی هایی مانند نیتروژن ، پتاسم و فسفر را توسط ریشه گیاه افزایش می دهد.

کاربردهای اصلی این ترکیب در مصالح ساختمانی ، کاشی های سرامیکی ، گچ تخته سیاه ، تصفیه سنگ آهن ، مایعات حفاری چاه نفت ، رنگ ها ، چسب ها و درزگیرها نیز می باشد. این ماده در تولید آنتی اسید ، مکمل کلسیم ، قرص ها و درمان همودیالیز استفاده می شود. این ترکیب را می توان برای مقابله با باران های مضر اسیدی بکار برد. زیرا  باعث کاهش اثرات آسیب زای باران های اسیدی در کل اکوسیستم های آب رودخانه می شود و اسیدها را به راحتی خنثی می کند. این ماده مانند سد می باشد که مانع از نفوذ اسیدیته به خاک های اطراف منطقه بارانی می شود.

کربنات کلسیم

قیمت کربنات چقدر است؟

با توجه به این که در اکثر صنایع و مشاغل مثل ساخت و ساز، ساختمان، پلاستیک، رنگ و کاغذ و … از این ماده استفاده می شود قیمت های مختلفی می توان برای این ماده در نظر گرفت.  هم چنین از آن جایی که کربنات کلسیم خاصیت پر کنندگی نیز دارد برای تولید می تواند بسیار مفید باشد و باعث کاهش هزینه ها نیز شود. اما نمی توان از این ماده برای همه نوع مصرفی چه صنایع چه خوراکی استفاده کرد . براساس درصد خالص بودن این ماده، اندازه ، رنگ، بسته بندی و … می توان از آن استفاده کرد و هم چنین قیمت گذاری نمود.

 موارد مصرف پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات – کلسیم از خرد کردن سنگ آهک و با طی کردن یکسری فرایند ها بدست می آید که بصورت درجه بندی شده برای کاربردهای مختلف بسته بندی می شود. از این ماده برای مصالح ساختمانی، ساخت و ساز، صنایع شیشه ای و فولاد می توان استفاده نمود هم چنین از این ماده در تولید کاغذ و مقوا نیز استفاده می شود و باعث سفید شدن کاغذ نیز می شود.  هم چنین بخاطر سفیدی طبیعی و عالی این پودر،تداخل در رنگ های نقاشی کاهش می یابد به تیره شدن رنگ ها کمک کرده و از چکه کردن رنگ جلوگیری می کند.

کربنات کلسیم یکی از مواد بسیار مفید صنعت پزشکی می باشد که برای بدن بسیار مفید است و کاربردهای زیادی دارد. در این محتوا اطلاعات کاملی از این ماده کسب می کنید.