مستربچ کربنات کلسیم چیست؟

کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی می باشد که با فرمول CaCO3 شناخته می شود. این ماده در سنگ ها ، مواد معدنی کلسیت و آراگونیت یافت می شود. کربنات – کلسیم ماده اصلی مروارید و پوسته خارجی موجودات دریایی و همچنین تخم مرغ می باشد. کلسیم ماده معدنی است که به طور طبیعی در غذای ما انسان ها یافت می شود و برای بسیاری از کارکردهای طبیعی بدن به خصوص تشکیل و نگهداری استخوان های ما ضروری می باشد. کربنات – کلسیم در پزشکی برای جلوگیری یا درمان کمبود کلسیم نیز استفاده می شود. در ادامه اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما ارائه می دهیم.

مستربچ کربنات کلسیم چیست؟

مستربچ کربنات کلسیم چیست؟

مستربچ کربنات کلسیم که به آن کامپاند کربنات کلسیم نیز می گویند به عنوان یک فیلر یا پرکننده کاربرد دارد. مستربچ کربنات کلسیم  با نام تجاری CALCIT (کلسیت) را در گریدهای متنوع با درصدهای کربنات کلسیم متفاوت در پایه رزین مختلف تولید می نماید. مستربچ کربنات کلسیم با توجه به نوع پودر کربنات و افزودنی های کمک فرآیندی آن می توان میزان کیفیت آن را سنجید. در هنگام تولید مواردی هم وجود دارند که بر روی کیفیت نهایی محصول موثر می باشند. از جمله موارد آن می توان به ختلاط خوب و مناسب مواد در اکسترودر و… اشاره داشت. کربنات کلسیم مصرفی  در مستربچ از ساختار ویژه ای برخوردار می باشد لذا می بایست پودر کربنات از واحد های تولیدی معتبر تهیه گردد.

بدلیل رنگ سفید کربنات کلسیم در مستربچ کربنات کلسیم ، مزایای مهم و فوق العاده ای برای بکارگیری در تولید محصولات سفید رنگ و پیگمنت سفید ارزان قیمت به شمار می روند.به طور کلی مستربچ کربنات کلسیم یک فیلر یا پرکننده محسوب می شود. افرادی که فعالیت کاری آن ها در زمینه با رزین هایی مانند PP یا PE می باشد اغلب با نام این ماده پرکاربرد آشنایی دارند. مستربچ کربنات کلسیم در پلی اتیلن و پلی پروپیلن و البته در صنایع گوناگون کاربردی می باشد که کاربرد های متنوع زیادی دارد. برای خرید مستربچ کلیک کنید.

منابع طبیعی کربنات کلسیم

کلسیم کربنات به عنوان یک باز معدنی در طبیعت می باشد که به عنوان یکی از محبوب ترین مواد شیمیایی محسوب می شود که دارای ساختار کریستالی تری گونال می باشد، این مواد غیر سمی و بی بو می باشد و اغلب به عنوان یک پودر سفید است که به شکل طبیعی در پوسته زمین، گچ ها، سنگ آهک ها و سنگ مرمر در دسترس می باشد. کربنات کلسیم خیلی سمی نمی باشد و به گونه ای است که بازیابی آن کاملاً محتمل هست ولی مصرف  بیش از دوز مصرف ممکن است منجر به سنگ کلیه و آسیب جدی تر در عملکرد کلیه گردد. همچنین مقادیر بالای کلسیم موجب اختلال جدی در ریتم قلب خواهد شد.

انواع کربنات کلسیم

کربنات کلسیم خالص از ماربل استخراج می شود که گاها از فرایندهای شیمیایی بر روی کربن دی اکسید نیز به دست می آید.این مواد به 2 شکل تولید می شود که هر کدام دارای ویژگی های متفاوت می باشد.

1.کربنات کلسیم زمینی : با جداسازی و فرایند ته نشینی کربنات کلسیم به شکل طبیعی تولید خواهد شد که با نام GCC نیز معرفی می شود. به طور کلی پودری حاصل از تخریب سنگ آهک است که از ظاهری کریستالی برخوردار می باشد. شایان ذکر است که سایز این مواد متنوع می باشد که در داروسازی و صنعت کاربردی می باشد.

  1. کربنات کلسیم رسوبی: این مواد از ته نشینی مواد طی فرایند شیمیایی دارد که بنام PCC معرفی می گردد. سایز PCC برابر با قطر 2 میکرون بوده و از تنوع سایزی کمی برخوردار می باشد. این مواد در صنعت و تولید کاغذ بسیار کاربردی می باشد.دانه های   PCC از ابعاد کوچک تر و خلوص بیشتری برخوردار بوده  و در مقایسه با GCC شفافیت بیشتری دارند.

کاربردهای تولید کربنات کلسیم

قطعا کاربردی ترین و رایج ترین مصرف این مواد ، در صنعت پلاستیک می باشد.مثلا می توان در این زمینه به ساخت مخازن آب، کفپوش های اپوکسی و یا مخازن پلی اتیلنی اشاره داشت ولی کاربرد کلسیم کربنات تنها به  صنعت محدود نمی باشد. از دیگر کاربرد های بهداشتی  و درمانی کربنات کلسیم  می توان به موارد ذیل اشاره داشت :

درمانی کربنات کلسیم و داروسازی

همانطور که می دانید یکی از کاربرد های مهم و ضروری کربنات استفاده در صنایع می باشد .از کاربرد های مفید آن استفاده در صنعت داروسازی می باشد که مخفف آن  CaCO3 می باشد . از این مواد در تولید قرص معده استفاده می شود. 

کاربرد کربنات کلسیم در صنایع و تولید کاغذ و رنگ

از دیگر موارد کاربرد کلسیم کربنات در صنایع  می توان استفاده آن در صنعت کاغذ سازی و رنگ  و سایر پوشش دهنده ها اشاره داشت .با توجه به اینکه مستربچ سفید رنگ می باشد به عنوان پرکننده ای مناسب در تولید کاغذ کاربرد دارد. شایان ذکر است  در ساخت پوشش های گوناگون همچون رنگ، کلسیم کربنات به علت سفید و کریستالی بودن می تواند بسیار کاربردی باشد.از مستربچ  کربنات کلسیم در فرآیند تولید نخ، کیسه‌ و جامبوبگ‌های PP  نیز استفاده می شود که ضمن افزایش استحکام نخ و کیسه‌ های پلی‌پروپیلن، منجر به کاهش قیمت تمام شده در محصول نهایی و افزایش قابلیت چاپ پذیری می گردد. کاربردهای بهداشتی و درمانی کربنات کلسیم همواره بیش پیش شده و در صنایع مختلفی می توان وجود آن را حس کرد.

قیمت کربنات کلسیم

عوامل زیادی در تعیین قیمت مستربچ کربنات کلسیم موثر می باشند. مواد کاربردی در تولید مستربچ کربنات کلسیم با توجه به کیفیت مواد اولیه مصرفی ممکن است از تفاوت های زیادی برخوردار باشد. با توجه به پایه پلیمری مستربچ کربنات کلسیم  مصرفی در تولید می تواند کیفیت های مختلفی داشته باشند. به طور معمول کربنات کلسیم بر پایه پلی اتیلن (مستربچ کربنات کلسیم پلی اتیلن یا PE Calcium Carbonate Masterbatch) یا مستربچ کلسیم کربنات پلی پروپیلن (PP Calcium Carbonate Masterbatch) و یا ترکیبی از پلی اتیلن یا پلی پروپیلن تولید می شود. اختلاط موثر مواد اولیه در کیفیت نهایی می تواند تاثیر بسیار زیادی بگذارد.به طور کلی مستربچ از ۶۰ الی ۸۵ درصد پودر کربنات کلسیم برخوردار است. قیمت مستربچ کربنات کلسیم تحت تاثیر میزان درصد بیس مواد اولیه و کیفیت بیس مواد پلیمری است. 

به طور کلی آنچه در قیمت کربنات کلسیم موثر است بازار های نفتی و ارزی می باشد. هر چه میزان صادرات مستربچ افزایش یابد در مقابل با افزایش قیمت آن  مواجه خواهیم شد که این موضوع باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای کارخانه داران خواهد شد. بنابراین با  تعادل بخشیدن به مقداری که عرضه می شو در مقابل میزان تقاضا در بازار این قیمت ها را می توان کنترل نمود.

مزایای استفاده کربنات کلسیم در صنعت پلاستیک:

  • موجب افزایش استحکام محصول تولیدی خواهد شد. 
  • در کاهش قیمت محصول تولیدی موثر است.
  • بهبود دوخت محصول در زمینه تولید نایلون و نایلکس می گردد.
  • موجب جلوگیری از شکنندگی محصول تولیدی خواهد شد.
  • این محصول تنها جهت  تولیدات محصولات رنگی کاربرد دارد.

کربنات کلسیم پودری سفید و بی بو و بسیار ریز می باشد که در آب غیر محلول و در دمای معمولی پایدار است. وقتی این ترکیب تا دماهای بالا تا مرحله تجزیه شدن حرارت داده می شود با آزاد کردن دی اکسید کربن به اکسید کلسیم تبدیل می شود. این ماده معمولا از طریق مواد معدنی ا استخراج و فرآوری بدست می آید. این ماده با واکنش شیمیایی آهک زنده با آب برای تولید هیدروکسید کلسیم و سپس تیمار با دی اکسید کربن برای رسوب نمک کربنات کلسیم با خلوص بالا در مقیاس صنعتی تولید می شود.

این ماده به طور گسترده برای تولید مکمل های کلسیمی مانند تقویت مفاصل، جلوگیری از پوکی استخوان و هم چنین درمان هایپرفسفاتمی استفاده می شود این ماده  در صنایع داروسازی به عنوان یا ماده پر کننده بی اثر برای قرص ها و سایر داروها کاربرد دارد و برای تولید داروهای نانو و داروهای ضد سرطان نیز استفاده می شود. برای اطلاع از قیمت مستربچ به آریا مستربچ مراجعه نمایید.

هم چنین کربنات کلسیم یک ماده مؤثر در کشاورزی و دامداری می باشد و در پزشکی برای تولید مکمل های کلسیم یا به عنوان آنتی اسید استفاده می شود اما مصرف زیاد آن می تواند خطرناک باشد. این ترکیب در تولید اکسید کلسیم و خمیر دندان، به عنوان نگهدارنده مواد غذایی و نگهدارنده رنگ طبیعی برای محصولاتی مانند سیب های ارگانیک مورد استفاده قرار می گیرد. اما در نظر داشته باشید با این که این ماده سمی نمی باشد و مصرف آن بی خطر است. با این حال ، مصرف بیش از حد کلسیم می تواند منجر به هایپرکلسمی یا سندرم شیر قلیایی شود ، که شامل علائمی مانند درد شکم و استفراغ است و در موارد جدی می تواند کشنده باشد.

کاربرد کربنات کلسیم در صنایع مختلف چیست؟

کربنات کلسیم سالهاست که در صنعت تولید پلاستیک به عنوان فیلر مورد استفاده قرار می گیرد تا هزینه ها را کاهش داده و باعث بهبود خواص مکانیکی پلیمرها و پلاستیک ها شود. کربنات کلسیم مهمترین ماده موجود در آهک کشاورزی است که باعث کاهش اسیدیته مضر خاک می شود. این ترکیب باعث بهبود کیفیت خاک شده و یک منبع سالم کلسیم برای گیاهان است که PH را تنظیم کرده ، توانایی ابقاء آب را در خاک های اسیدی افزایش داده و جذب ریزمغذی هایی مانند نیتروژن ، پتاسم و فسفر را توسط ریشه گیاه افزایش می دهد.

کاربردهای اصلی این ترکیب در مصالح ساختمانی ، کاشی های سرامیکی ، گچ تخته سیاه ، تصفیه سنگ آهن ، مایعات حفاری چاه نفت ، رنگ ها ، چسب ها و درزگیرها نیز می باشد. این ماده در تولید آنتی اسید ، مکمل کلسیم ، قرص ها و درمان همودیالیز استفاده می شود. این ترکیب را می توان برای مقابله با باران های مضر اسیدی بکار برد. زیرا  باعث کاهش اثرات آسیب زای باران های اسیدی در کل اکوسیستم های آب رودخانه می شود و اسیدها را به راحتی خنثی می کند. این ماده مانند سد می باشد که مانع از نفوذ اسیدیته به خاک های اطراف منطقه بارانی می شود.

کربنات کلسیم

قیمت کربنات چقدر است؟

با توجه به این که در اکثر صنایع و مشاغل مثل ساخت و ساز، ساختمان، پلاستیک، رنگ و کاغذ و … از این ماده استفاده می شود قیمت های مختلفی می توان برای این ماده در نظر گرفت.  هم چنین از آن جایی که کربنات کلسیم خاصیت پر کنندگی نیز دارد برای تولید می تواند بسیار مفید باشد و باعث کاهش هزینه ها نیز شود. اما نمی توان از این ماده برای همه نوع مصرفی چه صنایع چه خوراکی استفاده کرد . براساس درصد خالص بودن این ماده، اندازه ، رنگ، بسته بندی و … می توان از آن استفاده کرد و هم چنین قیمت گذاری نمود.

موارد مصرف پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات – کلسیم از خرد کردن سنگ آهک و با طی کردن یکسری فرایند ها بدست می آید که بصورت درجه بندی شده برای کاربردهای مختلف بسته بندی می شود. از این ماده برای مصالح ساختمانی، ساخت و ساز، صنایع شیشه ای و فولاد می توان استفاده نمود هم چنین از این ماده در تولید کاغذ و مقوا نیز استفاده می شود و باعث سفید شدن کاغذ نیز می شود.  هم چنین بخاطر سفیدی طبیعی و عالی این پودر،تداخل در رنگ های نقاشی کاهش می یابد به تیره شدن رنگ ها کمک کرده و از چکه کردن رنگ جلوگیری می کند.

کربنات کلسیم یکی از مواد بسیار مفید صنعت پزشکی می باشد که برای بدن بسیار مفید است و کاربردهای زیادی دارد. در این محتوا اطلاعات کاملی از این ماده کسب می کنید.