مستربچ خوشبو

محصولات پلاستیکی و پلیمری یکی از مهمترین و پرکاربردترین محصولات در جوامع بشری امروزی هستند. این محصولات در طول زمان و پس از چند بار استفاده بوی نامطبوعی به خود می گیرند و در صورت امکان شستشو، با آن هم برطرف نمی شوند. برخی از تولید کنندگان جهت برطرف کردن این مشکل مستربچ خوشبو را به مواد اولیه محصول اضافه می کنند. این نوع مستربچ توسط اجزای تشکیل دهنده خود بوی بد و نامطبوع را از بین برده و انتشار بوی میوه ها و گل ها را جایگزین می کند. در مطلب پیش رو قصد داریم درباره این نوع مستربچ یا کامپاند با شما صحبت کنیم.

معرفی مستربچ خوشبو

همانطور که گفتیم پلیمرها و محصولات پلاستیکی نقش مهمی در زندگی روزمره انسان ها دارند. این محصولات به مرور زمان بوی بد از خود منتشر می کنند و در برخی موارد بهداشت و سلامت افراد را نیز دچار خطر می کنند. با افزودن مستربچ خوشبو به متریال محصولات پلیمری می توان از بروز مشکل بوی بد، جلوگیری به عمل آورد. کامپاند خوشبو کننده را به محصولاتی از قبیل: نایلون ها، نایلکس ها، لوازم خانگی، اسباب بازی ها و لوازم بهداشتی می افزایند.

تولید کنندگان با مصرف بسیار کم مستربچ خوشبو کننده به راحتی می توانند محصولی خوشبو را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند و توجه افراد را به سوی محصولات خود جلب کنند. کامپاند افزودنی خوشبو به صورت گرانول عرضه می شود و کاربری، جابجایی و ذخیره سازی آسانی دارد.

مستربچ خوشبو از چه اجزایی تشکیل می شود؟

کامپاندها به طور کلی از سه جزء مواد افزودنی شیمیایی مختلف، پلیمر پایه و عامل سازگار کننده فعال تشکیل می شوند. هر کدام از این اجزا در مستربچ های گوناگون متفاوت است. جزء پلیمر پایه در اغلب کامپاندها از پلی اتیلن، پلی پروپلین، اتیل وینیل استات و واکس ها تشکیل می شود. بخش عامل سازگار کننده نقش مهمی در اضافه شدن به محصولات پلیمری دارد و مواد افزودنی شیمیایی هم نظیر: پیگمنت و رنگدانه ها و همچنین مواد افزودنی بهبود دهنده خواص مواد اصلی و غالب در مستربچ خوشبو را تشکیل می دهد.

یک مستربچ خوشبو مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

کامپاند خوشبو موجود در بازار با کیفیت های متفاوتی عرضه می شود. این محصول باید ویژگی های مختلفی داشته باشند تا به عنوان یک مستربچ خوشبو خوب مورد استفاده قرار گیرد. این ویژگی ها عبارتند از:

  • رنگ و خواص کامپاند از قبیل بوی خوش باید در تمام دفعات مورد استفاده، ثابت بماند و تغییر نکند.
  • پایه پلیمری مستربچ باید با مواد و کالای تولید شده مطابقت داشته باشد.
  • رنگدانه ها در تمام محصول به صورت یکدست و یکنواخت باشد و درصد پیگمنت ها تغییر نکند.
  • کامپاند خوشبو کننده موجب برطرف شدن مشکلات فرایند تولید محصول شود.

فواید استفاده از مستربچ خوشبو

همانطور که گفتیم اضافه کردن کامپاند افزودنی خوشبو مزیت ها و فواید مختلفی دارد اما مهمترین مزیت آن برطرف کردن بوی بد محصولات پلاستیکی، نایلون ها، نایلکس ها و به طور کلی محصولات پلیمری است. مستربچ افزودنی خوشبو کننده علاوه بر از بین بردن بوی نامطبوع موجب انتشار رایحه خوش از محصولات مورد نظر می شوند. از مستربچ مذکور برای سفره های یکبار مصرف، اسباب بازی ها، انواع لوازم خانگی، کیسه های زباله یکبار مصرف و همچنین محصولات بازیافتی استفاده می شود.

محصولات پلاستیکی و به طور کلی پلیمرها در طول زمان و در اثر استفاده مکرر دچار ویژگی های جدیدی می شوند که یکی از این ویژگی ها بوی نامطبوع است. تولید کنندگان به جهت اینکه محصولات آنها دچار بوی بد نشوند از مستربچ خوشبو استفاده می کنند. مستربچ افزودنی خوشبو با افزوده شدن به مواد اولیه محصولات پلاستیکی علاوه بر برطرف کردن بوی ناخوشایند موجب انتشار رایحه خوش میوه ها و گل ها می شود. کامپاند خوشبو نیز همانند کامپاندهای دیگر دارای سه جزء پلیمری، عامل سازگار کننده و مواد افزودنی شیمیایی متعدد است. برای محصولاتی از قبیل انواع اسباب بازی و لوازم خانگی، انواع محصولات یکبار مصرف، محصولات بازیافتی مختلف، کیسه های نایلونی و نایلکس ها از کامپاند خوشبو استفاده می کنند.