مستربچ لوله

لوله های مختلفی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و جنس و متریال آنها با یکدیگر متفاوت است. برخی از لوله ها از جنس پلی اتیلن ساخته می شوند. مستربچ لوله در برخی از این لوله های پلی اتیلنی به کار می رود و فرایند تولید آنها را آسان تر می کند. مستربچ افزودنی لوله مزیت های گوناگونی دارد که قصد داریم در مطلب پیش رو به برخی از آنها بپردازیم.

مستربچ لوله چیست؟

مستربچ ها آمیزه هایی هستند که در تولید و پس از تولید برخی از محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این محصولات صنعتی لوله های پلی اتیلن هستند. لوله های پلی اتیلن کاربردهای فراوانی در امور مختلف ساختمانی دارند و جزو محصولات پرکاربرد هستند. مستربچ لوله از سه بخش پلیمر پایه، افزودنی ها و سازگار کننده تشکیل می شود. مستربچ افزودنی لوله موجب صرفه جویی در نیروی کار و همینطور هزینه و انرژی می گردد.

طریقه افزودن مستربچ لوله

لوله ها به سبب اینکه در برابر مواد مختلف و همینطور شرایط گوناگون جوی قرار می گیرند باید دارای مقاومت بالایی باشند. انواع مواد شیمیایی، سرما و گرمای بیش از حد هوا، امواج فرابنفش و نور خورشید همگی جزو عوامل تخریب لوله های ساختمانی و غیره هستند. افزودن مستربچ به لوله ها سبب افزایش مقاومت و دوام آنها می شود. به جهت افزایش ماندگاری و مقاومت در لوله های پلی اتیلنی، از رنگدانه های مشکی، سبز، آبی و سفید می توان استفاده کرد که البته بهترین آنها رنگدانه های مشکی است که از دوده تهیه می شود.

هنگامی که به محصول دو تا سه درصد دوده می افزایند، مقاومت آن در برابر امواج فرابنفش تا 15% بیشتر می شود. جهت افزودن دوده به لوله ها روش های گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از مستربچ دوده است. مستربچ دوده از دوده تهیه می شود و به صورت تغلیظ شده است. مستربچ لوله که از دوده گرفته شده و به غلیظ است را در هنگام فرایند تولید لوله با پلیمر پایه رقیق می کنند. به این ترتیب مقدار زیادی از درصد مستربچ دوده که برای لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد را دوده تشکیل می دهد.

البته مستربچ دوده علاوه بر درصد بالای دوده، پلی اتیلن حامل نیز دارد. عوامل کمکی مختلفی نظیر : واکس ها و انواع پلی اتیلن با جرم مولکولی اندک نیز برای تولید مستربچ دوده نیز مورد استفاده قرار می گیرد و رواج  دارد.

مستربچ لوله

 

مزایای به کار بردن مستربچ لوله

همانطور که گفتیم استفاده از مستربچ لوله دارای فواید متعددی است که برخی از آنها عبارتند از:

  • با استفاده از مستربچ رنگ در سراسر لوله به صورت یکنواخت پخش می شود.
  • در نیروی کار هنگام تولید صرفه جویی می شود و به این ترتیب انرژی مصرفی کاهش می یابد.
  • در هزینه های تولید صرفه جویی می شود.
  • دوام و مقاومت محصول در برابر عوامل مختلف جوی و مواد شیمیایی افزایش می یابد.

لوله تولید شده از طریق مستربچ لوله چه اجزایی دارد؟

چنانچه توضیح دادیم در تولید لوله های پلی اتیلنی از مستربچ لوله استفاده می شود. لوله هایی که به این طریق تهیه می شوند اجزای مختلفی دارند که عبارتند از:

در این لوله ها پلی اتیلن پایه و البته پلی اتیلن نوع سنگین وجود دارد.

جزء دیگری که در این نوع لوله ها وجود دارد، پلی اتیلن حامل مستربچ است. پلی اتیلن حامل مستربچ نیز باید از نوع سنگین باشد ولی انواع پلی اتیلن سبک خطی به همراه واکس ها و همچنین پلی اتیلن سبک نیز در این لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آنها رواج دارد.

افزودنی های دیگری نظیر : پایدار کننده نوری، باقی مانده های کاتالیست و آنتی اکسیدانت نیز در لوله های پلی اتیلنی حامل مستربچ وجود دارد.

مستربچ لوله باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

مستربچ افزودنی لوله های پلی اتیلنی باید دارای شرایط و ویژگی های خاصی باشد تا دوام و کیفیت محصول را افزایش دهد.

یکی از این ویژگی های مستربچ خوب لوله، نوع دوده مورد استفاده است. دوده باکیفیت باید برای مستربچ مورد استفاده قرار گیرد.

قابلیت جذب نور فرابنفش یکی دیگر از خصوصیات مستربچ دوده است.

جذب رطوبت اندکی توسط مستربچ صورت گیرد.

درصد گوگرد در مستربچ اندک باشد؛ چرا که در طعم و مزه مایعات عبور کننده از لوله تأثیرگذار است.

درصد خاکستر کم باشد.

خصوصیات دیگری مانند: شیمی سطح، اندازه ذرات اولیه، ساختار خوشه ها و همینطور ترکیب آن نیز در کیفیت دوده مورد استفاده تأثیرگذار است.

لوله های پلی اتیلنی کاربردهای مهم و بسیاری در ساختمان سازی و امور صنعتی دارند. این لوله ها به سبب اینکه در شرایط مختلف جوی و محیطی قرار می گیرند، به همین جهت باید مقاومت و دوام آنها افزایش یابد. برای افزایش مقاومت و ماندگاری این لوله ها از مستربچ لوله استفاده می شود. مستربچ افزودنی لوله های پلی اتیلنی را از دوده تهیه می کنند. دوده مورد استفاده در این نوع مستربچ باید دارای کیفیت بالایی باشد. قابلیت جذب بالای نور فرابنفش، درصد خاکستر و گوگرد اندک، جذب رطوبت ک برخی از ویژگی های دوده باکیفیت است. مزایای متعددی برای لوله های پلی اتیلنی مستربچ دار وجود دارد. افزایش مقاومت و ماندگاری محصول، سهولت در فرایند تولید، کاهش هزینه های تولید، کاهش هزینه های نیروی کار برخی از مزیت های این نوع لوله ها است. دوده در ابتدا به صورت تغلیظ شده تهیه می شود که در حین تولید محصول به صورت رقیق در می آید.