مستربچ رنگی

یکی از پرکاربرد ترین محصولاتی که در صنایع پلیمری و تولید پلاستیک از آن استفاده می شود، مستربچ رنگی نام دارد. این محصول برای تولید قطعات پلاستیکی رنگی در صنایع پلاستیکی استفاده می شوند. در واقع در مورد مستربچ های رنگی باید از یک کنیم که این محصولات یک نوع کنسانتره رنگی هستند که برای تولید پلاستیک رنگی استفاده می شوند و از دو جزء تشکیل شده اند. جزء اول آن رنگ اصلی نام دارد و جزء دوم آن رزین پلیمر حامل است. همانطور که مشاهده کردید این گونه از محصولات در رنگ بندی های متفاوت تولید شده اند. مثلاً شما مستربچ های رنگی را در رنگ های روشن مانند سفید و در رنگ های تیره مانند خاکستری و طوسی و در رنگ های شاد مانند قرمز و صورتی و زرد و آبی و سبز خواهید دید. علاوه بر این باید ذکر کنیم که در تولید این گونه محصول از مواد افزودنی استفاده می کنند که در نتیجه باعث می شود تا رنگ مطلوبی دهد و باعث بهبود و اصلاح خواص فیزیکی و مکانیکی محصولات تولید شده می شود. 

انواع مستربچ رنگی

مستربچ رنگی انواع متفاوتی دارد. زیرا بر اساس پایه مستربچ و یا پایه رنگ به دسته های متفاوتی تقسیم بندی شده اند. علاوه بر این باید اضافه کنیم که مهمترین مستربچ ها بر اساس پایه های پلیمری مختلف به چند دسته تقسیم بندی شده اند. مانند مستربچ های رنگی پلی اتیلن و مستربچ های رنگی پلی پروپیلن است. در واقع مستربچ ها بر اساس رنگی که در آن ها افزوده می شود. خود به انواع متفاوت تقسیم بندی شده اند. در واقع این گونه از محصولات در طیف رنگ های بسیار زیبا و مختلفی تولید شده اند. همچنین طیف رنگ های مختلف مستربچ براساس کاربردی که دارند استفاده می شوند. علاوه بر این نکته که قابل بیان است این است که مستربچ ها در دو طبقه دسته بندی شده اند مانند مستربچ سفید و مستربچ مشکی و مستربچ های رنگی در واقع مستربچ سفید و مشکی مانند دیگر رنگ ها در دسته بندی مستربچ های رنگی قرار می گیرند. اما به علت این که کاربرد جداگانه ای نسبت به مستربچ های رنگی دارند، در دسته های جداگانه قرار گرفته اند. برای اطلاع از قیمت مستربچ کلیک کنید.

قیمت مستربچ رنگی 

از آنجایی که مستربچ جزو یکی از پرکاربردترین محصولاتی است که در صنایع پلاستیکی استفاده می شود، جزوه پر فروش ترین مواد اولیه قرار گرفته است . اما در مورد  قیمت مستربچ رنگی باید ذکر کنیم که بهتر است برای دانستن قیمت این محصولات از نمایندگی های فروش معتبر. استعلام قیمت بگیرید. برای اطلاع از قیمت مستربچ ضد مه کلیک کنید.

زیرا قیمت این نوع از مواد اولیه ممکن است بر اساس عوامل متفاوتی متغیر باشد به همین علت بهتر است هر زمان که قصد دانستن قیمت مستربچ های رنگی را دارید از نمایندگی های فروش معتبر استعلام قیمت بگیرید و در نهایت محصولات مورد نظر خود را بدون دردسر در کمترین زمان سفارش و تحویل بگیرید. همچنین باید بیان کنیم که این گونه از محصولات جزو مواد اولیه به حساب می آیند، به همین علت فروش آن ها بسیار زیاد است. علاوه بر این باید بیان کنیم که قیمت مستربچ رنگی بر اساس عوامل مختلف، متفاوت است.

مستربچ پاستیلی

مستربچ پاستیلی محصولاتی هستند که در رنگ های بسیار زیبا و شاد تولید شده اند. این گونه از محصولات جزو پر کاربرد ترین و پرمصرف ترین مواد اولیه در تولیدات ظروف و ملزومات پلاستیکی آشپزخانه و یا قطعات تزریقی پلاستیکی و یا اسباب بازی ها و از محصولات بسیار مرغوب هستند و پیگمنت های بسیار بالایی دارند. علاوه بر این باید بیان کنیم که مستربچ پاستیلی در پایه های مختلف پلیمری مانند ABS و PE و PP و غيره فرموله و توليد شده اند. این گونه از محصولات در ۱۵ شید متفاوت تولید می شوند و کیفیت بسیار بالایی دارند و قیمتشان مقرون به صرفه است. در واقع رنگ های پاستیلی مستربچ بسیار زیبا و جذاب است. مثلاً در رنگ های مستربچ صورتی پاستیلی و مستربچ سبز آبی پاستیلی که همان فیروزه ای است و مستربچ پاستیلی زرد و مستربچ سبز پاستیلی تولید شده اند. امروزه لوازم های خانگی و یا اسباب بازی های کودکان و سایر وسایل پلاستیکی را در رنگ های متفاوت پاستیلی می بینید، در واقع برای تولید آن ها از مستربچ های پاستیلی استفاده کرده اند. 

مستربچ رنگی

اهداف استفاده از مستربچ رنگی

همانطور که می دانید زمانی که محصولی تولید می شود، رنگ زیبایی داشته باشد باعث جلب توجه خریداران می شود. به همین علت از مستربچ رنگی در تولید لوازم و محصولات پلاستیکی استفاده می کنند تا مد نظر خریداران قرار بگیرد. امروزه برای تولید محصولات مختلف مانند سشوار های فانتزی و باکس های مختلف از مستربچ استفاده می کنند تا باعث زیبایی باکس و در نهایت فروش ویژه آن شود. در واقع تاثیری که رنگ بر روی یک محصول می گذارد انکارناپذیر است. به همین علت تولیدکنندگان سعی می کنند تا محصولات خود را به گونه ای تولید کنند که از نظر رنگ درجه بالایی داشته باشد. در دنیای پلاستیک مستربچ ها کاربرد بسیار زیادی دارند. زیرا به منظور رنگی دهی به یک محصول استفاده می شوند. علاوه بر این باید ذکر کنیم که مستربچ ها رنگی زنده و چشمگیر به محصولات پلاستیکی می دهند. برای همین باعث زیبایی محصولات پلاستیکی می شوند. مستربچ ها مقاومت بسیار بالایی در برابر نور دارند و در برابر حرارت هم بسیار پر قدرت هستند و توانایی پراکندگی بالای رنگ را دارند.

اجزای مستربچ رنگی

بسیاری از افراد به طور اشتباهی فکر می کنند که مستربچ رنگی یک رنگدانه خالص است. اما باید بیان کنیم که این نظر کاملا اشتباه است. در واقع یکی از اجزای مستربچ رنگی رنگدانه است. همانطور که مشاهده کردید رنگدانه بخشی از مستربچ های رنگی به حساب می آید . علاوه بر این باید بیان کنیم که مستربچ اجزای دیگری هم دارد که در قسمت فوق در مورد آن صحبت کردیم. در واقع بخش اول مستربچ ها رنگدانه است. رنگدانه ها ها شامل پیگمنت در دو گروه آلی و معدنی هستند. در حقیقت گروه آلی مستربچ ها شامل فتالوسیانین سبز است و گروه معدنی آن شامل اکسید آهن قرمز و یا تیتانیوم است. علاوه بر این باید بیان کنیم که در مستربچ های رنگی سازگار کننده وجود دارد که باعث می شود تا مستربچ پیگمنت بالایی داشته باشد. علاوه بر این باعث می شود تا پلیمر پایدارتر شود و به هیچ عنوان روی کیفیت رنگ اثر منفی نمی گذارد. نکته دیگری که باید بیان کنیم این است که پلیمر حامل بخش دیگری از مستربچ هستند که باعث یکنواختی توزیع پیگمنت و شکل دهی آن به صورت گرانول می شود.

فرآیند تولید مستربچ رنگی

مستربچ رنگی به دو صورت تولید می شود. در تولید این گونه از محصولات از چهار مرحله استفاده می کنند. مرحله اول مرحله فرمولاسیون نام دارد. مرحله دوم مرحله خوراک دهی و مرحله سوم مرحله اختلاط و در نهایت مرحله چهارم مرحله الک است. در واقع این گونه از محصولات را به دو روش پیوسته و یا بچ تولید می کنند. برای انتخاب این دو روش باید به یکسری از موارد توجه کنند. مثلاً باید به مقیاس تولید و میزان اتوماسیون دقت داشته باشند. در واقع در روش اول که همان روش پیوسته نام دارد، در تولید مستربچ رنگی با کمترین میزان دخالت انسان انجام می گیرد. به همین علت می تواند یک روش مناسب برای تولید مستربچ باشد. اما در روش دوم که روش بچ نام دارد، میزان اتوماسیون در آن کمتر است و در نهایت باعث می شود تا نیاز به نیروی انسانی بیشتر شود. به همین علت به کارگران بیشتری برای تولید مستربچ نیاز است. همانطور که مشاهده کردید تفاوت این دو روش این است که در روش اول از اتوماسیون به صورت گسترده استفاده می کنند اما در روش دوم استفاده از نیروی انسانی بیشتر است.

مشخصات فنی مستربچ رنگی

همانطور که تا به اینجا بیان کردیم مستربچ های رنگی به انواع مختلف تقسیم بندی شده اند و پایه های آن همان رنگ های مختلف با کد مشخص می باشد. در واقع پایه های مستربچ های رنگی متفاوت است. مثلا مشتری می تواند با توجه به کار خود پایه های مستربچ را از نوع پلیمر سبک خطی و یا پلیمری تزریقی و یا غیره انتخاب کند. همچنین باید بیان کنیم که کسانی که قصد تولید محصولات پلاستیکی را دارند، در ابتدا باید به نوع محصولات تولیدی خود توجه کنند. زیرا باید پایه همسان و مناسب برای محصولاتی که تولید می کنند، انتخاب کنند. در این صورت نقش و رنگ و حالت ملتینگ بهترین خواهند داشت. علاوه بر این باید ذکر که مشتریان می توانند با توجه به ماهیت شیمیایی پلاستیک مستربچ رنگی مناسب با آن را انتخاب کنند. این گونه از محصولات دارای مقاومت انتقال سطح و دمای ذوب و درصد رطوبت هستند. در واقع ذخیره سازی و جابجایی و کاربری آسان آن به علت این که دارای شکل گرانولی است و از مزایای مستربچ به شمار می آید.

کاربردهای مستربچ رنگی

در مورد کاربرد مستربچ باید ذکر کنیم که این گونه از محصولات در صنایع مختلف کاربرد بسیار زیادی دارند. در واقع خریداران با توجه به نوع محصولی که تولید می کنند و با توجه به حساسیت کارشان می توانند یکی از انواع مختلف مستربچ را خریداری کنند. از مستربچ در صنایع خودروسازی در بخش داخلی و خارجی اتومبیل ها استفاده می شود. علاوه بر این باید بیان کنیم که از این محصول در صنایع نساجی هم برای انواع الیاف ها به کار می برند. در واقع طیف گسترده رنگ های مستربچ باعث شده تا الیاف ها و رنگ های بسیار زیادی بگیرند و در برابر هوا و سایر شرایط دیگر مقاومت بسیار بالایی داشته باشند. همچنین باید بیان کنیم که مستربچ در صنایع الکترونیک هم استفاده می شوند. همچنین باید بیان کنیم که مستربچ ها در صنایع تولید اسباب بازی و در صنایع بسته بندی هم کاربرد بسیار زیادی دارند. در صنایع بسته بندی از مستربچ های رنگی استفاده زیادی می کنند. این گونه از محصولات در بسته بندی غذا و سایر محصولات دیگر به کار می رود. علاوه بر این باید بیان کنیم که از مستربچ با استفاده از سایر محصولات دیگر در صنایع ساخت و ساز و صنایع الکترونیکی و برقی و خودرو استفاده می شود.

گفتیم که مستربچ یکی از محصولاتی است که در صنایع پلیمری استفاده می شود. این گونه از محصولات برای تولید محصولات پلاستیکی به خصوص در صنایع تولید لوازم پلاستیکی و لوازم آشپزخانه و اسباب بازی کاربرد بسیار زیادی دارد. در واقع مستربچ از دو جزء تشکیل شده است. جزء اول آن رنگ اصلی و جزا دوم آن رزین پلیمر حامل است. این گونه از محصولات در رنگ های متفاوتی مانند رنگ های پاستیلی و رنگ های تیره و رنگ های شاد و روشن و رنگ سفید تولید می شوند. مستربچ انواع متفاوتی دارند و به دسته های مختلفی تقسیم بندی شده اند. مانند مستربچ های رنگی پلی اتیلن و مستربچ رنگی پلی پروپیلن است. برای یافتن قیمت مستربچ بهتر است از نمایندگی های فروش معتبر استعلام و قیمت بگیرید. علاوه بر این باید بیان کنیم که مستربچ پاستیلی یکی دیگر از انواع مستربچ است که در تولید محصولات آشپزخانه و صنایع تزریقی پلاستیکی استفاده می شوند.