مستربچ پت

مستربچ پت یکی از محصولات پلیمری شناخته شده می باشد. این ظروف از ماده اولیه ای به نام پلی اتیلن ترفتالات یا پت تولید می شود و در خانواده پلی استر ها قرار می گیرد. ظرف های پت از ترکیب هیدروکربن های نفت خام مثل اسید ترفتالیک و اتیلن گلیکول تشکیل می شود و با اضافه کردن بعضی از کاتالیزورها در شرایط صنعتی به وجود می آیند. در ادامه اطلاعات بیشتری مانند نحوه ساخت این مستربچ پت ها و مزایای استفاده از این مستربچ ها می پردازیم پس با ما همراه باشید.

مستربچ پت

اتیلن و اسید ترفتالیک با قرار گرفتن در حرارت بین 180 تا 200 درجه سانتی گراد به شروع به ذوب شدن می کند و فرم الاستیکی را به وجود می آورد و به وسیله دتسگاه های مخصوصی آن ها را سرد نموده و با توجه به این که چه نوع کالای قرار است به وجود بیاید به مواد لازم شکل داده و قالب گیری می شود. یکی از ترکیب های عالی با تنوع بالا در تولید ظرف های پت باعث شده است که یکی از پرکاربرد ترین پلیمرهای در صنعت شناخته شود. در اکثر نقاط جهان، پلی اتیلن ترفتالات برای تولید الیاف پلی استری استفاده می شوند. در ایران نیز برای تولید ظرف های پت استفاده می شود. از این ظروف برای کاربردهای مانند تولید بطری های آشامیدنی م بسته بندی مواد غذایی و دارویی و بهداشتی اشاره کرد.

برای آشنایی با مستربچ بطری نوشیدنی کلیک کنید.

مزایای استفاده از مستربچ پت

با به کار بردن مستربچ ها می توان در وقت و انرژی و هزینه برای مخلوط کردن پودر ها و نیروهای کارمان صرفه جویی کنیم و یک وسیله اقتصادی تولید کنیم.  اگر بخواهیم مزیت های استفاده از مستربچ  پت بگوییم باید گفت:

  • سهولت در ذخیره کردن و جابه جا کردن شکل گرانولی آن
  • ساده شدن خوراک دهی وسیله ها و حل مشکل تغییر غلظت افزودنی ها و یکنواختی رنگ و خواص آنها
  • عدم پخش پیگمنت ها در هوا و ایجاد خطر برای سلامت و ایمنیکارکنان و آلوده سازی خطوط 
  • پخش و یکنواختی بهتر رنگ در مستربچ پت
  • مصرف کمتر افزودنی ها
  • بهبود فرآینده ذوب و سازگاری مستربچ با پلیمر
  • کنترل پذیری بهتر کدری و شفافیت محصولات رنگی
  • حذف هزینه پاک سازی و تمیزکاری

ویژگی های مستربچ پت

تنوع در نحوه فرآیند فراوری این ظرف امکان تولید نوع های مختلفی از ظرف های پت را فراهم می آورد که هر کدام از این ویژگی ها مختص به خود را دارا می باشد.

فواید افزودن مستربچ بطری در مواد اولیه ظروف

مستربچ پت ها از نظر استحکام و اندازه و انعطاف پذیری و شفافیت شان کاربرد های مختلفی را شامل می شوند به همین دلیل می توانید از آن استفاده های مختلفی داشته باشید. این ظروف در برابر گرما و فشار پوشش مقاومی دارند. هم چنین این ظروف با استفاده از ترکیبات عالی پلی استر از استحکام بالایی در برابر شکنندگی و ضربه پذیری برخوردار بوده و از طرفی نفوذ پذیری ظروف پت از نشت مواد و رطوبت جلوگیری می کند. ظروف مستربچ پت با این که سبک هستند اما بسیار با دوام بوده و باز کردن درب آن به راحتی امکان پذیر می باشد.

مستربچ پت

به این دلیل که استفاده از این نوع ظرف ها تاثیر بر روی مزه خوراکی ها ندارد، خیلی از تولید کنندگان موادغذایی و نوشیدنی نظر مثبتی در استفاده از این نوع ظروف دارند و هم چنین این ظروف مقرون به صرفه هستند. ظروف پت به این دلیل که ظاهر شفافی دارا هستند و وزن کمی دارند و سبک هستند، حمل و نقل آسانی دارند، به همین دلیل در بین عموم مردم نیز استفاده از این ظروف مورد استقبال قرار گرفته است.

آزمایش هایی که روی این ظروف انجام شده است مشخص کرده است که برخلاف مواد پلاستیکی موجود در بازار، مشکلی با مواد غذایی ندارد و تاثیری روی مواد غذایی نخواهد گذاشت. طبق این تحقیقات، نگهداری ظروف مستربچ پت در دمای کمتر از منفی 30 درجه توصیه نمی شود.  این ویژگی ها باعث شده است که این ظروف در صنعت های مختلفی استفاده شود و یکی از مهم ترین و بهترین ظرف ها برای خوراکی ها و نوشیدنی ها تلقی شود و روز به روز طرفدار های بیشتری نیز پیدا کند.

استفاده از ظروف پت

این ظرف ها در سال 1973 تولید شده است و در مصارف پزشکی استفاده بیشتری از آن می شده است و خیلی از افراد شناخت زیادی نسبت به این ماده نداشته اند اما درحال حاضر کاربردهای زیادی از این ظروف در صنایع به چشم می خورد و درصد بالایی از افراد از آن استفاده می کنند.

تولید بطری های آب، نوشابه و ماءالشعیر و دیگر نوشیدنی ها با کمک ظرف پت در مقابل ظروف فلزی و شیشه ای هم هزینه ها را کاهش می دهد و هم این که کیفیت بالایی نیز از لحاظ سلامت دارا هستند. از این ظروف مستربچ پت در تولید قوطی های روغن های گیاهی و بسته بندی نان و شیرینی ها مناسب می باشد و کاربردهای زیادی دارند. از موارد دیگر مصرف ظروف پت میتوان به کاربرد این ظروف پر طرفدار در بسته بندی مواد آرایشی و بهداشتی اشاره کرد. ظروف پت به دلیل مقاوم بودن و استحکام مکانیکی در برابر اشعه های مایکروویو میتوانند در تولید ظروف قابل استفاده در مایکروویو نیز مفید باشند.