مستربچ ورق

ورق ها نقش مهمی در تولید محصولات صنایع مختلف دارند. با استفاده از آنها قطعات گوناگونی تولید و عرضه می شود. ورق های فلزی، پلاستیکی و غیره هر کدام برای تولید محصولات مختلف لازم و ضروری هستند. ورق های پلیمری برای ارتقای کیفیت و به وجود آمدن ویژگی های خاص نیاز به ماده ای ترکیبی به نام مستربچ یا کامپاند دارند. مستربچ ورق برای ورق های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و برای آنها رنگ های مورد نظر و خصوصیات ویژه را فراهم می کند. ظروف یکبار مصرف، فیلم های پلی اتیلنی، نایلون و نایلکس، ظروف فومی همگی نیاز به مستربچ افزودنی ورق دارند. به جهت اهمیت کامپاند در تولیدات در مطلب پیش رو درباره آنها با شما صحبت می کنیم.

مستربچ ورق

مستربچ ورق چیست و چه اجزایی دارد؟

مستربچ ورق یکی از ترکیبات لازم و مفیدی است که به ورق ها افزوده می شود و خواص ویژه ای را به آنها می دهد. مستربچ افزودنی ورق نیز همانند سایر مستربچ ها دارای سه بخش پلیمری، عامل سازگار کننده و مواد افزودنی شیمیایی است که هر کدام از این بخش ها در ایجاد خصوصیات ویژه برای محصولات وظیفه خاصی را ایفا می کنند. اغلب قسمت پلیمری پایه کامپاند ورق را پلی اتیلن، پلی پروپلین، اتیلن وینیل استات و واکس هایی با وزن مولکولی کم تشکیل می دهد.

قسمت عامل سازگار کننده فعال کامپاند یکی از مهمترین بخش های آن است و به طور موثر خواص مورد نیاز را برای محصول نهایی فراهم می کند. مواد افزودنی شیمیایی مستربچ هم متشکل از پر کننده ها، پیگمنت ها و بهبود دهنده های خواص است. با کمک اجزای نامبرده، محصولات باکیفیت تر، خواص آنها بهینه تر و هزینه های تولید و نیروی کار نیز کمتر می شود.

مستربچ ورق

مستربچ ورق چه فوایدی دارد؟

چنانچه گفتیم کامپاند یکی از ترکیبات مفید و کاربردی در صنایع مختلف است. مستربچ ورق نیز کاربرد و فواید فراوانی در تولید محصولات مختلف دارد. یکی از فواید و مزایایی که برای این کامپاند می توان گفت ثبات بیشتر رنگ و خواص محصول پس از تولید است. ورق های پلیمری با کمک مستربچ رنگی ورق دارای رنگی یکنواخت و مناسب می شود. شفاف بودن و کدر بودن ورق ها نیز توسط افزودن کامپاند قابل کنترل می شود. علاوه بر مزایایی که ذکر کردیم مصرف کاهش یافته پیگمنت و افزودنی یکی دیگر از فواید استفاده از مستربچ است.

فرایند تولید و ذوب محصولات با کمک کامپاند آسان شده و هزینه های تمیز کردن دستگاه ها نیز حذف می شود. مشکل تغییر غلظت افزودنی توسط مستربچ از بین می رود و به راحتی محصولی خوب و باکیفیت در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

مستربچ ورق خوب چه خصوصیاتی دارد؟

مستربچ ورق با کیفیت های گوناگونی وجود دارد و استفاده از کامپاند خوب و مناسب در تولید نهایی نقش بسزایی ایفا می کند. یک کامپاند خوب باید دارای ویژگی های گوناگونی باشد که به آنها می پردازیم. کامپاند ورق خوب باید ثبات رنگ خود را در تعداد دفعات مورد استفاده حفظ کند. پایه پلیمری که در ساختار مستربچ وجود دارد باید با متریال و محصول تولید شده مطابقت داشته باشد. رنگ کامپاند منحصر به فرد و مناسب با کالا باشد و به طور یکنواخت در سراسر کالا پراکنده شود.

داشتن مشخصات فنی مناسب نیز جزو مهمترین فاکتورهای یک کامپاند ورق مناسب است. برخی از این ویژگی های فنی عبارتند از: مقاومت حرارتی سطح، دمای ذوب، شکل ظاهری و همچنین جلای آن، مقاومت انتقال سطح. پیگمنت و افزودنی ها دارای غلظت یکنواخت و درصد مناسبی باشند. با استفاده از یک مستربچ ورق خوب می توان مشکلات فرایند تولید محصول را برطرف کرد.

مستربچ ورق

مراحل فرایند تولید مستربچ ورق

تولید مستربچ در چهار مرحله صورت می گیرد و این مراحل باید با نظارت درستی صورت گیرد تا محصول نهایی خوب و باکیفیتی تولید شود. چهار مرحله اصلی تولید کامپاند از این قرار است:

مهمترین مراحل تولید یک کامپاند، مرحله اول یا فرمولاسیون آن است. در این مرحله متریال محصول به درستی بررسی و توزین می شود. در برخی از موارد در این مرحله باید سرعت ترکیب مواد اولیه زیاد باشد. پس سرعت ترکیب را بالا می برند و نتیجه کار بهتر و باکیفیت تر می شود.

در مرحله دوم یا خوراک دهی، تغذیه متریال و مواد اولیه با خروجی تنظیم می شود.

در مرحله اختلاط که خود به چهار مرحله تقسیم می شود، دمای مناسب جهت مخلوط کردن مذاب مواد تعیین می شود.

مرحله نهایی و آخر کار تولید مستربچ ورق به مرحله الک کردن شناخته می شود. در این بخش از تولید به سبب اینکه محصول باکیفیتی در اختیار مصرف کننده قرار گیرد، محصول را الک می کنند. چنانچه الک کردن به درستی انجام نشود، مشکل تغذیه مواد برای مصرف کننده به وجود می آید.

مستربچ ورق یکی از کاربردی ترین ترکیبات در تولید محصولات مختلف است. با کمک این نوع کامپاند، ورق ها دارای ویژگی های مورد نیاز جهت تولید محصولات می شوند. کامپاند ورق در چهار مرحله تولید می شود که باید با نظارت و بررسی درستی صورت گیرد. رنگ یکنواخت در سراسر محصول همراه با غلظت مناسب، کاهش هزینه های تولید و آسانی فرایند تولید، برخی از مزایای مصرف مستربچ است.