مستربچ نایلکس

کیسه های پلاستیکی، نایلون ها و نایلکس ها از محصولات پرکاربرد زندگی امروزی انسان هستند. به همین جهت تولید کنندگان سعی می کنند که این محصولات پرمصرف را با کیفیت بهتر و مناسب تر عرضه کنند. یکی از روش ها بهبود کیفیت محصولات پلاستیکی، مستربچ نایلکس است. مستربچ افزودنی نایلکس ماده ای ترکیبی است که با اضافه شدن به مواد اولیه، موجب بهبود خواص مورد نیاز کیسه های نایلونی می شود. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این نوع مستربچ کسب کنید تا آخر مقاله پیش رو را بخوانید.

مستربچ نایلکس

آشنایی با مستربچ نایلکس

نایلکس ها محصولاتی پرکاربرد هستند که تفاوت هایی با نایلون ها دارند. تفاوت ظاهری این دو محصول در ظاهر خشک و مات بودن و همینطور پر سروصدا بودن نایلکس ها در هنگام استفاده است. اما در مورد مواد تشکیل دهنده آنها باید بگوییم که نایلکس از ترکیب نوعی پلی اتیلن سبک و سنگین ساخته می شود و مقاومت بالایی نسبت به نایلون دارد. ولی نایلون ها از پلیمرها تهیه می شوند که ساختاری پلی آمیدی دارند.

نایلکس ها را می توان در ضخامت های گوناگونی تهیه کرد و در حمل و نقل بسیاری از کالاها و محصولات مورد استفاده قرار داد. مستربچ نایلکس یا کامپاند نایلکس در هنگام تولید محصول به متریال آن افزوده می شود و محصول نهایی با کیفیت بهتر و مناسب تری در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. با کمک کامپاند هزینه های تمام شده محصول و همچنین نیروی کار کارگران در هنگام تولید کاهش می یابد. به این ترتیب تولید کنندگان می توانند با هزینه های کمتر، محصول مرغوب تری را به بازار عرضه کنند.

ساختار مستربچ نایلکس چیست؟

چنانچه گفتیم نایلکس ها با داشتن مقاومت مناسب در برابر وزن بالا، پرکاربرد و محبوب هستند. مواد اولیه این محصولات با افزودن مستربچ نایلکس بهتر و مقرون به صرفه تر می شوند. مستربچ ها با ساختاری سه گانه و ترکیب با متریال نایلکس خصوصیات مورد نیاز تولید کنندگان را برای محصول نهایی فراهم می کنند. کامپاندها از ترکیب سه بخش پلیمری پایه، مواد افزودنی شیمیایی و عامل سازگار کننده تهیه می شوند که هر کدام از این بخش ها برای ارتقای کیفیت محصول مفید هستند.

پلیمر پایه کامپاند را موادی مانند: پلی اتیلن، پلی پروپلین، اتیل وینیل استات، پلیمر آلکیدی و سایر پلیمرها تشکیل می دهند. مواد شیمیایی افزودنی نظیر: پیگمنت ها، پر کننده ها و موادی جهت بهبود خواص نیز به جهت تغییر خواص محصولات پلیمری مورد استفاده قرار می گیرند. بخش عامل سازگار کننده که بخش مهمی از کامپاند را تشکیل می دهد جهت افزایش سازگاری با محصولات مختلف به کامپاند افزوده می شود. 

انواع مستربچ نایلکس کدام است؟

مستربچ نایلکس به نوعی از مستربچ ها گفته می شود که از طریق افزودن به مواد اولیه، خواص فیزیکی و شیمیایی مورد نیاز را برای محصول فراهم می آورد. برخی از این کامپاندها عبارتند از:

مستربچ لیز کننده

یکی از کامپاندهایی که برای تولید نایلکس مورد استفاده قرار می گیرد، کامپاند لیز کننده است. با مصرف این نوع کامپاند، لایه های فیلم تشکیل دهنده نایلکس به راحتی از یکدیگر جدا می شوند و فرایند بسته بندی به سهولت صورت می گیرد. لغزندگی بیشتر و کاهش چسبندگی از ویژگی های اصلی مستربچ نایلکس لیز کننده است.

کامپاند آنتی بلاک

یکی دیگر از کامپاندهای مورد استفاده در صنایع ساخت نایلکس، مستربچ آنتی بلاک است. این نوع مستربچ نیز موجب کاهش چسبندگی سطوح فیلم نایلکس ها می شود.

مستربچ رنگی

کامپاند رنگی به جهت بهبود خواص فیزیکی نایلکس ها مورد مصرف قرار می گیرد. محصولات پلاستیکی و نایلکس ها توسط کامپاند رنگی دارای رنگ مورد نظر مناسبی می شوند. ساختار کامپاند رنگی اغلب از دو نوع روان کننده، دو نوع پایدار کننده، پایه پلیمری و رنگینه تشکیل می شود.

کامپاند کمک فرایند

نوعی مستربچ موجب افزایش قابلیت اکستروژن می شود و در صنایع پلاستیک سازی کاربرد بسیاری دارد، با نام مستربچ کمک فرایند شناخته می شود. توسط این نوع کامپاند، شکست مذاب از بین می رود و تجمع سر قالب نیز کاهش می یابد. به این ترتیب درصد تولید بالا می رود و هزینه های آن کم می شود.

مستربچ نایلکس

برخی از مزایای استفاده از مستربچ نایلکس

مزیت های متعددی برای کامپاند نایلکس وجود دارد از قبیل:

  • پراکندگی مناسب رنگ در تمام نقاط محصول
  • کنترل بهتر و آسان تر شفافیت و کدری محصول
  • تثبیت ماندگارتر رنگ در محصول نهایی
  • فرایند بهتر ذوب مواد اولیه
  • برطرف شدن مشکل تغییر غلظت افزودنی ها در هنگام تولید

نایلکس و نایلون دو محصول پرکاربرد و مشابه هستند که در زندگی امروزی نقش مهمی دارند. هر دو محصول از مواد پلیمری ساخته می شوند ولی نایلکس ها با دوام تر و کدر تر هستند. ظاهر خشک نایلکس و پر سروصدا بودن آن در هنگام مصرف ویژگی خاص آن است. تولید کنندگان نایلکس ها را در ضخامت های گوناگونی تهیه کرده و به جهت افزایش کیفیت آنها از مستربچ نایلکس استفاده می کنند. کامپاند آمیزه ای مفید است که به محصولات پلاستیکی و پلیمری افزوده شده و موجب تغییر خواص آنها یا ایجاد خاصیت های جدید می شود. برخی از انواع مختلف کمپاندها عبارتند از: مستربچ لیز کننده، کامپاند کمک فرایند، کامپاند رنگی و مستربچ آنتی بلاک. ساختار سه گانه کامپاندها برای اضافه شدن به محصولات مختلف مفید و لازم است.