مستربچ نایلون

کیسه های نایلونی و محصولات پلاستیکی خواسته یا ناخواسته نقش مهمی در زندگی انسان ها دارند. مواد پلاستیکی پس از مدتی حالت اولیه خود را از دست می دهند و تغییر می کنند. جهت افزایش کیفیت این محصولات پرکاربرد باید از مواد ترکیبی به نام مستربچ یا کامپاند استفاده کرد. مستربچ نایلون آمیزه یا ترکیبی است که در هنگام تولید نایلون به مواد اولیه اضافه می شود و سبب بالا بردن کیفیت و جلوگیری از زرد شدن آنها می شود. کامپاند نایلون با ترکیب سه گانه خود برخی از ویژگی های مورد نیاز را به محصول می افزاید.

مستربچ نایلون

معرفی مستربچ نایلون

مستربچ نایلون ترکیبی است که از یک ماده ترموپلاستیک و پیگمنت تشکیل می شود و با اضافه شدن به متریال محصول، به بهبود خواص کیسه های نایلونی و محصولات پلاستیکی کمک می کند. محصولات نایلونی پس از گذشت زمان به مرور تغییر حالت می دهند و ظاهری زرد رنگ و نامطلوب پیدا می کنند. کامپاند به صورت گرانولی و دانه ای برش داده شده و عرضه می شود. تولید کنندگان از مصرف مستربچ به سبب کاهش در هزینه های تولید و نیروی کار استقبال می کنند.

البته کامپاندها علاوه بر کاهش هزینه ها مزیت های متعددی دارند که در بخش بعدی به آنها می پردازیم.

افزودن مستربچ نایلون به محصول چه مزیت هایی دارد؟

مستربچ افزودنی نایلون به دلایل و منظورهای مختلفی به کیسه های تایلونی و محصولات پلاستیکی اضافه می شود که برخی از آنها عبارتند از:

صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش نیروی کار جهت تولید محصول می شود.

کامپاند موجب سهولت بیشتر و آسانی فرایند ذوب و تولید محصول می شود.

رنگ اولیه محصول ثبات بیشتری پیدا می کند و خواص مورد نظر به نایلون افزوده می شود.

رنگ نایلون به صورت یکنواخت و با غلظت مناسب در سراسر آن پخش می شود.

مستربچ عرضه شده به صورت گرانول بوده و به همین دلیل به راحتی قابل جابجایی، ذخیره سازی و کاربری است. 

مشکلات تغییر غلظت مواد افزودنی با استفاده از کامپاند برطرف می شود.

مدت زمان تولید نایلون کاهش می یابد.

استفاده از کامپاند تمیز کننده توسط تولید کنندگان سبب می شود که دستگاه ها از ذرات زائد پاک شوند و تولید سرعت بیشتری پیدا کند.

مستربچ نایلون

خواصی که توسط مستربچ نایلون به محصول افزوده می شود؟

چنانچه گفتیم یکی از دلایل افزودن کامپاند به محصول به وجود آوردن خواص ویژه و مورد نیاز برای محصول نهایی است. برخی از این خصوصیات ویژه عبارتند از:

مستربچ نایلون براق کننده موجب درخشندگی محصول رنگی می شود.

رنگ پلیمرهای بازیافتی را بهبود می دهد و محصول را زیبا می کند.

قطعات نایلونی سفید را دارای رنگ سفید یخچالی می کند.

خواص نوری محصولات را بهتر و درخشان تر می کند.

کامپاند نایلون براق کننده موجب صافی و براقی سطح محصول می شود.

رنگ زرد موجود در محصولات نایلونی را از بین می برد و با تغییر رنگ طبیعی محصولات پلاستیکی را زیباتر می کند.

مستربچ نایلون رنگی

یکی از رایج ترین و پرکاربردترین انواع کامپاند، مستربچ نایلون رنگی است. با کامپاند رنگی قطعات پلاستیکی رنگ مناسبی پیدا می کنند و خواص فیزیکی آنها اصلاح می شود. این نوع کامپاند دارای پیگمنت بالا و پلیمر اندک است. با کمک تغییر رنگ و غلظت مواد اولیه مستربچ رنگی می توان رنگ های مختلفی را تولید کرد و به نمونه های زیبایی دست یافت. در هنگام افزودن کامپاند رنگی به محصولات پلاستیکی باید این نکته را در نظر بگیرید که مواد شیمیایی افزودنی موجود در مستربچ با متریال پلاستیک مطابقت داشته باشد.

مستربچ نایلون رنگی دارای سه بخش اصلی سازگار کننده، پلیمر و پیگمنت است که هر کدام نقش ویژه ای را در محصولات پلاستیکی ایفا می کنند.

مستربچ نایلون

چرا تولید کنندگان از مستربچ نایلون استفاده می کنند؟

تولید کنندگان به دلایل مختلف و با اهداف گوناگونی از کامپاند نایلون استفاده می کنند که به برخی از آنها در این بخش اشاره می کنیم.

در مصرف انرژی و همینطور نیروی کار تولید، صرفه جویی می شود.

رنگ زیبا و مورد نظر در محصول به وجود می آید.

رنگ در سراسر محصول به صورت یکدست و با غلظت مناسب پخش می شود.

فرآیند ذوب و تولید محصول با سرعت بیشتر و به سهولت انجام می شود.

ایمنی کارکنان حفظ می شود زیرا پیگمنت ها در هوا منتشر نمی شوند.

مستربچ نایلون ترکیبی مفید و ضروری است که با اضافه شدن به مواد اولیه محصولات پلاستیکی، خواص ویژه ای را برای این محصولات فراهم می کند. با استفاده از کامپاند نایلون هزینه های تولید و نیاز به نیروی کار کارگران کم می شود. این دو مزیت مهمترین مزایای کامپاند است که مورد استقبال تولید کنندگان محصولات پلیمری قرار می گیرد. توسط مستربچ رنگی، رنگ مورد نیاز به صورت یکنواخت در سطح محصول پراکنده می شود و غلظت مناسبی برای رنگ ایجاد می شود. تولید محصولات نایلونی آسان تر شده و کیفیت آنها افزایش می یابد. رنگ زردی که در محصولات پلاستیکی به مرور زمان به وجود می آید، با افزودن کامپاند نایلون ایجاد نمی شود. ایمنی کارگران به سبب عدم پراکنده شدن پیگمنت ها در فضا حفظ شده و همچنین قیمت تمام شده محصول نیز کاهش می یابد.