مستربچ مشکی

مستربچ مشکی یک نوع تقویت کننده و افزودنی می باشد. مستربچ کاربرد بسیار زیادی داشته و در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت زنجیره های تولیدی شده توان بر طرف کردن همه نیازهایی که در صنایع گوناگون وجود دارد را ندارند. لذا برای برطرف کردن نیاز صنایع، به پلیمر ها یکسری افزودنی اضافه می کنند. به این ترکیباتی که به پلیمرها اضافه می شوند مستربچ گفته می شود. مستربچ های مشکی را به نام مستربچ های سیاه نیز می شناسند. این ترکیبات طرفداران بسیار زیادی داشته و یکی از ویژگی بارز این ترکیبات خاصیت توزیع مناسب می باشد. لذا به دلیل داشتن چنین ویژگی هایی می تواند به راحتی در پلیمر پخش شود. شاید به همین دلیل است که به آن افزودنی رنگی نیز می گویند. در مورد ماده تشکیل دهنده مستربچ های مشکی باید اشاره کنیم که از ترکیب دوده و پلیمر ها تولید می شود. از این دوده ها در صنایع پلاستیک استفاده می کنند اما تنها دوده ای که استاندارد استفاده دارد دوده پلاستیک گرید است. دوده مخصوص کوپاند شدن با پلیمر می باشد اما در پلیمر تغییر خواص ایجاد نمی کند. 

مستربچ مشکی یک نوع از مستربچ‌ها است که برای افزودن رنگ مشکی به محصولات پلاستیکی و پلیمری استفاده می‌شود. مستربچ‌ها مخلوط‌هایی از پیگمنت‌ها، رنگ‌دهنده‌ها و پلیمرها هستند که به عنوان افزودنی‌هایی در تولید محصولات پلاستیکی استفاده می‌شوند تا رنگ و ویژگی‌های دیگر محصولات را بهبود بخشند.

استفاده از مستربچ‌های مشکی در تولید محصولات پلاستیکی مزایای زیر را دارد:

1. **یکنواختی رنگ:** با استفاده از مستربچ‌های مشکی، می‌توان رنگ یکنواخت و همگنی در سطح محصولات پلاستیکی ایجاد کرد.

2. **کاهش هزینه و زمان:** استفاده از مستربچ‌های مشکی می‌تواند زمان و هزینه‌های مرتبط با مخلوط کردن رنگ‌ها و پیگمنت‌ها را کاهش دهد.

3. **کنترل دقیق رنگ:** مستربچ‌ها به تولیدکنندگان امکان می‌دهند که رنگ مورد نظر را با دقت کنترل کنند و به سرعت تغییر رنگ محصولات خود را انجام دهند.

4. **کاهش ضایعات:** استفاده از مستربچ‌ها به کاهش ضایعات مرتبط با تخلیه و دور انداختن رنگ‌ها و پیگمنت‌ها کمک می‌کند.

به‌طور خلاصه، مستربچ مشکی به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد که به طور کارآمد رنگ مشکی را به محصولات پلاستیکی اضافه کنند و به ویژگی‌های ظاهری و ظرفیت تغییر رنگ محصولات خود کنترل دقیق‌تری داشته باشند.

کاربرد مستربچ مشکی

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم مستربچ مشکی کاربرد بسیار زیادی دارد و در صنایع گوناگون جایگاه بسیار بالایی داشته و برای موارد مختلف استفاده می شود. صنایع موجود در کشورمان برای رنگ پلیمرهای پایه و تقویت آنها از پرتوهای فرابنفش و اینمستربچ استفاده می کنند. همه ترکیباتی که با استفاده از اینمستربچ تولید می شوند دارای رنگ مشکی بوده و از مستربچ های مشکی در تولید محصولات مختلف استفاده می کنند. از جمله محصولاتی که برای تولید آنها از مستربچ های مشکی استفاده می کنند، می توان به ظروف مواد غذایی اشاره کرد. البته باید اشاره کنیم که علاوه بر تولید ظروف مواد غذایی در تولید لوله و اتصالات نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای اطلاع از قیمت مستربچ کلیک کنید.

مستربچ مشکی

البته برای تولید لوله و اتصالات از مستربچ سیاه در استانداردهای موجود و اندازه های گوناگون استفاده می کنند. شاید عجیب باشد که بدانید در تولید فیلم نیز از مستربچ های مشکی استفاده می شود. در تولید کیسه های پلاستیکی مانند کیسه های زباله و به طور کلی محصولاتی که از طریق پلاستیک تولید می شوند و تولید انواع کارتن پلاست های مستحکم مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این موارد در تولید قطعات خودرو و لوازم خانگی کاربرد دارد.

قیمت مستربچ مشکی

امروزه در بازارهای داخلی تقاضا برای خرید مستربچ مشکی افزایش چشمگیری داشته است و تولیدکنندگان با دیدن مقدار تقاضای بالا برای این محصول وارد بازار شده اند. اما قبل از خرید مستربچ های مشکی بهتر است یک فروشنده مناسب را پیدا کنید. توجه داشته باشید که مستربچ با کیفیت تولید شده دارای مواد افزودنی با کیفیت است لذا از شرکتی که مستربچ های مشکی را خریداری می کنید اطمینان داشته باشید. همچنین باید یک مهندس پلیمر و مهندس شیمی بر تولیدات شرکت مورد نظر نظارت کامل داشته باشد. برای اطلاع از قیمت مستربچ ضد مه کلیک کنید.

به گواهی نامه صحت کیفیت شرکت نیز دقت کنید. شرکت هایی که معتبر هستند به مشتریان در مورد محصولات تولیدی خود اطلاعات کامل می دهند. اما در مورد قیمت مستربچ های مشکی باید اشاره کنیم که قیمت آن ها ثابت نبوده و همواره در نوسان است. لذا قبل از خرید بهتر است قیمت آن را استعلام کنید. قیمت مستربچ های مشکی تحت تاثیر قیمت جهانی ارز و دلار هستند و هر گونه تغییر در دلار می تواند بر روی قیمت مستربچ های مشکی نیز تاثیر بگذارد. ممکن است با افزایش نرخ دلار قیمت این محصولات و ترکیبات نیز افزایش پیدا کند. همچنین اشاره کنیم که درصد استفاده از ترکیبات در مستربچ قیمت آن را تغییر می دهد. 

موارد تشکیل دهنده مستربچ مشکی

مستربچ مشکی از افزودنی ها و موادی تشکیل شده است. از جمله اجزای مهم و سازنده مستربچ ها، دوده ها و پلیمر می باشند. اما توجه داشته باشید که در بعضی از موارد استفاده از دوده خاصیت پلیمر را تغییر می دهد به همین دلیل بهتر است از دوده های استاندارد استفاده کنید که مخصوص پلاستیک بوده و در هنگام ترکیب با پلیمر خاصیت آن را تغییر ندهد. مستربچ ها دارای اجزای مختلف دیگری هستند. همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم چیزی که قیمت مستربچ های سیاه را تغییر می دهد، درصد به کارگیری ترکیبات و مقدار مرغوبیت آن ها است. اما باید اشاره کنیم که اساس و پایه این ترکیبات پلیمر می باشد. هدف از تولید مستربچ ها جبران کمبود پلیمر در صنایع است. به پلیمر هایی که در تولید مستربچ مشکی مورد استفاده قرار می گیرند باید دقت کنید. این پلیمر ها، پلیمر های پلیاتیلن، پلیاستایرن، پلیپروپیلن هستند. در تولید مستربچ های مشکی از دوده های استاندارد نیز استفاده می شود. این ترکیبات به عنوان افزودنی به پلیمر اضافه می شوند. اما در تولید مستربچ های رنگی از دوده استفاده نشده و به جای آن از پیگمنت ها استفاده می شود. 

ویژگی های تجهیزات تولید مستربچ مشکی

 برای مستربچ مشکی از تجهیزاتی استفاده می کنند و این تجهیزات برای اینکه بتوانند مستربچ با کیفیت را بسازد باید با نیروی بالا اقدام به مخلوط کردن ترکیبات کنند. همچنین علاوه بر مخلوط ترکیبات موجود باید بتواند دمای آنها را به درستی کنترل کنند. اگر دمای آنها پایین باشد این پلیمرها و افزودنی ها به خوبی ترکیب نمی شوند و در نتیجه کیفیت خوبی به دست نمی آید. البته دمای بالا نیز مناسب نیست و اگر در دمای بالا قرار گیرند پلیمرها به شکل خمیر و مذاب در آمده و در این صورت احتمال اینکه زنجیره ی اصلی پاره شود، افزایش پیدا می کند و در نهایت ماده و ترکیبات موجود لزجت و چسبندگی لازم را نخواهد داشت. همچنین باید اشاره کنیم زمان مناسب برای اضافه کردن افزودنی ها به مستربچ زمانی است که پلیمر چسبندگی بالایی داشته باشد. چرا که در این زمان افزودنی ها به خوبی ترکیب می شوند و ماده نیز لزجت خوبی خواهد داشت. 

عوامل موثر بر درصد استفاده از مستربچ مشکی

اگر بخواهیم به طور کلی صحبت کنیم باید بگوییم که میزان استفاده از مستربچ مشکی در یک بازه خاص قرار دارد و می توانیم بازده را از صفر تا پنجاه در نظر بگیریم. اما میزان در ترکیب تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار دارد. از جمله عواملی که می تواند بر روی میزان درصد استفاده از مستربچ های مشکی تاثیر بگذارد می توانیم به کیفیت افزودنی مورد استفاده اشاره کنیم. در حقیقت کیفیت افزودنی ها بسیار مهم است. از طرف دیگر عواملی که می تواند بر روی این بازه تاثیر بگذارد میزان غلظت نهایی محصول می باشد. میزان غلظت از عوامل مهم به شمار می رود. علاوه بر میزان غلظت و کیفیت افزودنی ها ضخامت ورق تولیدی نیز میزان درصد استفاده از مستربچ های مشکی را تاثیر قرار می دهد. عامل دیگر خواص درخواستی استاندارد قطعه است. 

مزیت های مستربچ مشکی

استفاده از مستربچ مشکی می تواند بر روی بازدهی و سود محصول نهایی تاثیر بگذارد چرا که استفاده از این ترکیبات موجب افزایش بازدهی و سود می شود. با استفاده از این ترکیبات دیگر نیازی به به وجود آوردن ترکیباتی با پایه پلیمر نیست، در این صورت دیگر نیازی به صرف نیروی کار و انرژی و هزینه نخواهد بود. علاوه بر آن باید اشاره کنیم که مستربچ های مشکی کاملاً از پیش آماده شده می باشند. لذا در این صورت احتمال اینکه پیگمنت یا رنگدانه هایی که استفاده شده است پراکنده شوند و در محیط مورد نظر به صفر برسند وجود دارد. در این صورت سلامت کارکنان و کارگران محفوظ می ماند. همچنین از مزایای استفاده از مستربچ می توانیم به توزیع یکنواخت افزودنی ها و رنگدانه ها اشاره کنیم. لذا دستگاه ها و تجهیزاتی که برای تولید این ترکیبات مورد استفاده قرار می گیرد کیفیت بالایی داشته و می تواند در زمان مناسب و با نیروی مناسب مواد افزودنی ها را به خوبی و درستی ترکیب کند. در نهایت رنگی که در مستربچ ها وجود دارد پایداری و دوام بیشتری خواهد داشت. یکی دیگر از مزایای آن ها انجام گرفتن فرآیند ذوب به شکل بهتر است. دلیل آن سازگاری بیشتر مستربچ های تولید شده با پلیمرها است. لذا در این صورت فرایند ذوب آسان تر انجام می گیرد. 

عوامل موثر بر تولید مستربچ مشکی

عواملی وجود دارند که بر روی مستربچ مشکی، تاثیر می گذارند. از جمله این عوامل می توانیم به تکرار پذیری رنگ محصول اشاره کنیم. رنگ دهی پیگمنت های مصرفی یا رنگدانه ها بسیار بالا است و به همین دلیل وقتی در رنگ مستربچ تغییری ایجاد شود بر روی رنگ محصول نهایی تاثیر می گذارد. از طرف دیگر از آن جایی که توانایی چشم انسان ها در تشخیص رنگ با یکدیگر متفاوت است و مقدار تاثیر نورهای محیطی و شکل مستربچ ها می توانیم ذکر کنیم که مقایسه ی چشمی به هیچ عنوان متر درستی به شمار نمی رود. به همین دلیل باید از دستگاه های رنگ سنجی بهره ببرید. پخش رنگ ها از دیگر عوامل تاثیرگذار و مهم است. چیزی که موجب به وجود آمدن اثراتی مانند غیر همگونی قطع تولید می شود عدم توزیع و پخش مناسب رنگدانه ها در بافت پلیمر است. با استفاده از سیستم های استریو میکروسکوپ و مانیتورینگ می توانید اقدام به بررسی سطح مقطع مستربچ های ساخته شده کنید. البته با استفاده از این سیستم ها می توانید کمیت و کیفیت میزان پخش شدن پیگمنت محصول را به دست آورید. عامل دیگری که در تولید نسبت به تاثیر می گذارد اندازه محیطی می باشد که از استفاده از نوع مستربچ حاصل می شود. 

نکات مهم برای خرید مستربچ مشکی

در هنگام خرید مستربچ مشکی باید به نکاتی توجه داشته باشید. مورد اول در هنگام باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که مواد باید کاملا مشکی مطلق باشد. لازم به ذکر است که هنگام تولید گرایدی به صورت سفارشی، اکسون پلیمر به جای بهره بردن از دوده از پیگمنت بهره می برد. در این صورت موجب تولید شدن رنگ مشکی بسیار زیبا می شود که براقیت بسیار بالایی دارد . اما در مواقعی که برای رنگ مشکی حساسیت بالا باشد یک نمونه ارسال می شود و بعد از گرفتن رضایت مشتری به شکل همان نمونه و به صورت انبوه تولید را شروع می کنند. اما ارسال نمونه هیچگونه هزینه ای برای مشتری به بار نمی آورد. از دیگر عوامل مهم یکدست بودن رنگ مستربچ است. همچنین نباید هیچگونه رگه یا دانه بر روی رنگ وجود داشته باشد یا به صورت کلی بگوییم که رنگ مستربچ نباید شکل ابر و باد داشته باشد. مورد دیگر قیمت است. قیمت باید معقول و مناسب باشد. 

مستربچ مشکی، یک نوع تقویت کننده و افزودنی است که کاربرد بسیار بالایی دارد. در این مطلب در مورد مستربچ توضیح کاملی دادیم و کاربردهای این ترکیب را نام بردیم. در حقیقت مستربچ در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از ترکیبات و افزودنی هایی تولید می شود. قیمت مستربچ نیز تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار دارد و همانطور که اشاره کردیم این عوامل می تواند قیمت دلار و ارز باشد. همچنین نکاتی برای خرید مستربچ ذکر شد. از جمله نکات توجه به رنگ مستربچ است چرا که مستربچ باید کاملا مشکی مطلق باشد و در آن هیچگونه رگه یا دانه وجود نداشته باشد. مورد دیگر قیمت مستربچ است.

مستربچ های پرکننده شفاف در ابعاد نانو به منظور دستیابی به کیفیت بالا و کاهش هزینه ها ایجاد شده و در حال توسعه است. نور و شفافیت بالا در پلیمرهای PE / PP / PS / ABS بسیار مناسب است تا اعمال می شود ، چراکه باعث بهبودخواص ظاهری  و درخشندگی پلاستیک می شود و پراکندگی گرید نانو این مستربچ پرکننده با رزین مناسب است. مستربچ گرید نانو با ویژگی های ظاهری مناسب اگر با درصد ۱۰ تا ۳۰ به رزین افزوده شود روی شفافیت مواد اولیه بی تاثیر است. 

مستربچ پرکننده با شفافیت بالا در ابعاد نانو به راحتی و بدون تغییر در مسیر تولید با توزیع مناسب مورد استفاده قرار می گیرد. مستربچ پرکننده شفاف در ابعاد نانو سختی، مقاومت کششی، و مقاومت در برابر شکست کالاهای پلاستیکی را افزایش میدهد.