مستربچ مخصوص خودکار چیست؟

مستربچ مخصوص خودکار،  ک افزودنی جامد یا مایع برای پلیمرهاست که برای رنگ آمیزی آنها (به صورت رنگدانه) و یا افزودن خواص دیگر به پلاستیک (به صورت افزودنی) استفاده می شود. مستربچ یک مخلوط متمرکز از رنگدانه ها و یا مواد افزودنی است که در طول یک فرآیند گرمادهی به رزین تبدیل شده و سپس به شکل رشته ای در آمده و پس از خنک شدن، در نهایت به شکل دانه ای برش داده می شود.

مستربچ مخصوص خودکار چیست؟

معرفی مستربچ مخصوص خودکار

مستربچ به تولید کننده اجازه می دهد که پلیمر خام را در طول فرایند تولید دستگاه تزریق پلاستیک به صورت اقتصادی و آسان به محصول مورد نظر تبدیل کند.  در صورتی که بخواهیم برای مستربچ ها جایگزینی پیدا کنیم، باید از یک ماده ترکیبی مخلوط (که ممکن است گران تر بوده و تنوع رنگ زیادی هم نداشته باشند.) و یا مواد خام را در محل ترکیب کنیم که این کار باعث می شود همواره مواد بیشتر از مقدار مورد نیاز با هم مخلوط گردند تا به ویژگی و یا رنگ مورد نظر دست پیدا شود. 

این در حالی است که مستربچ مخصوص خودکار به میزان مورد نیاز با هم ترکیب شده و از نظر ثبات کیفیت در قطعه ی تولیدی به طور قابل ملاحظه ای بهتر از میکس مواد به صورت جداگانه خواهد بود. استفاده از مستربچ خودکار به کارخانه اجازه می دهد که مقادیر کمتری پلیمر استفاده شود و برای تولید بتوان پلیمرهای ارزان قیمت را به صورت عمده انبار و استفاده کرد.

نکات مهم مستربچ 

فاکتور بهداشتی؛ در محصولاتی که برای بسته بندی مواد غذایی، دارویی، آرایشی بهداشتی و … مورد استفاده قرا می گیرد فاکتور بهداشت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است یعنی در تهیه مستربچ هایی که در این مورد استفاده می شوند نباید از افزودنیها و پیگمنتهای غیربهداشتی و سمی و موادی که در هنگام بسته بندی در مواد غذایی و غیره قابل حل باشند مورد استفاده قراربگیرد. که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به خصوص نانوتکنولوژی ، تهیه مستربچ ها کاملا بهداشتی از طریق اضافه نمودن مقدار مشخصی نانوسید ممکن شده است.

فاکتور غلظت؛ کیفیت مستربچ با میزان استفاده از آن در تولیدات ارتباط مستقیم دارد یعنی مستربچی با غلظت بالاتر را میتوان با درصد پایین تر مورد استفاده قرار داد.

مقاومت حرارتی؛ مقاومت رنگ مستربچ ها در برابر حرارت بالا یک فاکتور کیفیتی است. در محصولات پلاستیکی که از پلیمرهای (HIPS , GPPS, ABS, PVC) استفاده می شود مقاومت حرارتی بالا نیازمند است چون این پلیمرها در دماهای بالاتری ذوب می شوند.

شکل ظاهری؛ در حین تولید مستربچ توسط اکسترودرها شکل ظاهری بسیار مورد توجه قرار می گیرد.شکل ظاهری یکی از شاخصه های کیفیت است و هم در بازریابی و رضایتمندی مشتری بسیارمورد توجه قرار میگیرد. دانه های مستربچ باید توپر، صاف و سطح مقطع آن نیز باید از برش مناسبی برخوردار باشد و تا حد ممکن باید صاف و برای باشد بخصوص مستربچ های گروه پلیمرهای PE . استفاده از وکیوم حین تولید مستربچ می تواند بسیار مثمرثمر باشد.

نوع بسته بندی؛ استفاده از پاکتهای چندلایه به منظور جلوگیری از تابش نور خورشید به مستربچ ها و جلوگیری از جذب رطوبت در مستربچ ها می توان در حفظ کیفیت آن بسیار مور باشد. این نکات در تمام مستربچ ها ختی مستربچ مخصوص خودکار باید رعایت شود.

مستربچ مخصوص خودکار

انواع مستربچ

آمیزه‌کاری مستربچ مخصوص خودکار رنگی، یکی از کاربردهای اصلی اکسترودر دو پیچ است. مستربچ رنگی، برای هر پلیمری و برای تمام انواع محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. سه نوع مستربچ رنگی وجود دارد:

مستربچ تک رنگ یا رنگدانه منفرد تغلیظ شده: آمیزه‌کاری پلیمر با یک رنگدانه و اغلب بدون واکس و افزودنی

مستربچ سفارشی یا رنگ سفارشی: اختلاط قرص‌های مستربچ تک رنگ برای تهیه رنگ مورد نظر مشتری

مستربچ اصلاح شده: اختلاط پلیمر و چند رنگدانه و افزودنی.

کاربرد مستربچ چیست؟

هر کدام از مستربچ ها خواص مختلفی دارند. برای مثال، از مستربچ‌های افزودنی در لوازم و تجهیزات پزشکی به شکل گسترده‌ای استفاده می‌شود. مثلاً در تولید سرنگ‌ها، وجود اصطکاک باعث می‌شود که حرکت کند شود. درنتیجه با استفاده از انواع لیزکننده آن، این مشکل را رفع می‌کنند. این ماده باعث کاهش چسبندگی، اصطکاک دو سطح و ایجاد لغزندگی می‌شود.

یکی دیگر از موارد پرکاربرد این ماده در تولید فیلم‌های پلیمری است که در آن به‌وسیله مستربچ آنتی بلاک، چسبندگی سطوح فیلم را کاهش می‌دهند. نوع شفاف کننده نیز نوعی افزودنی است که با سازمان‌دهی مولکولی، شفافیت هرچه بیش‌تر در ماده پلی پروپیلن را سبب می‌شود. انواع روشن‌کننده نوری برای کاهش کدری و افزایش براقیت محصول و جلای بیش‌تر آن به کار می‌رود. به همین دلیل، در صنعت تولید ظروف یک بار مصرف، مصنوعات مختلف پلاستیکی، فیلم‌های معمولی و نازک، کاربرد بسیار گسترده‌ای دارند.

مستربچ مخصوص خودکار چیست؟

همچنین انواع آنتی استاتیک مستربچ می‌تواند با جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن، مانع جذب گرد و غبار در سطح محصولات شود.پلیمرها نیز مانند دیگر مواد صنعتی به دلایل مختلفی می‌توانند تحت تأثیر اکسیداسیون تخریب شوند. به همین سبب، مستربچ آنتی‌اکسیدان مورداستفاده قرار می‌گیرد تا مقاومت و پایداری ماده اولیه را افزایش دهد.پایدارکننده نور یو وی، یکی از بهترین محصولات افزودنی برای محافظت از تخریب محصولات پلیمری به‌وسیله نور یو وی است. این ماده، مقاومت محصول در برابر اشعه ماوراءبنفش را بالا می‌برد و در نتیجه از تغییر رنگ یا رنگ پریدگی آن جلوگیری می‌کند.

در این محتوا در مورد این مستربچ مخصوص خودکار چیست و چه کاربردهایی دارد میپردازیم.