مستربچ ترموفرمینگ چیست؟

مستربچ ترموفرمینگ یکی از فرایند های تولید ظروف یکبار مصرف مثل سینی، بشقاب و لیوان های یکبار مصرف و دیگر وسیله های یکبارمصرفی می باشد که استفاده می شود. اگر به طور واضح بخواهیم در این مورد توضیح دهیم می توان گفت فرآیندی است که در آن ورق پلاستیکی حرارت داده شده و پس از اعمال حرارت لازم  و تبدیل به ورق انعطاف پذیر توسط قالب به شکل مورد نظر مثل لیوان، بشقاب و… در می آید. فرآیند ترموفرمینگ به دو دسته ی thin-guage که برای تولید ظروف یکبار مصرف از قبیل فنجان، لیوان، سینی و لوازم پزشکی و … استفاده می شود نوع thick-guage برای تولید قطعات پیچیده و زخیم تر مورد استفاده در خودرو، یخچال و… می باشد. در ادامه در مورد مستربچ اطلاعات بیشتری را به شما ارائه می دهیم. 

مستربچ ترموفرمینگ

فرایند تولید مستربچ ترموفرمینگ 

در رایج ترین شیوه ی ترموفرمینگ ورق پلاستیکی ( که قبلا توسط دستگاه اکسترودر ساخته شده) از طریق رول های وارد بخش کوره می شود در این بخش ورق حرارت دیده و سپس وارد بخش شکل دهی شده در این بخش قالب و صفحه ی فشار از پایین و بالا روی ورق جفت می شوند. در این مرحله هوای به دام افتاده شده با خارج شده و با ایجاد خلاء مواد موارد قالب شده و در نهایت با ایجاد فشار جزئیات قطعه شکل می گیرد.

مستربچ چیست؟

مستربچ آمیزۀ غلیظی حاوی سه جزء پایه پلیمری، مواد شیمیایی افزودنی و به عنوان عامل سازگار کننده فعال عنوان پخش­ کننده است. افزودنی­‌های مستربچ مقدار زیادی پودر رنگ (پیگمنت)، پرکننده ­های معدنی یا مواد شیمیایی هستند که به سه منظور مختلف شامل، تولید رنگ، بهبود خواص و یا کاهش قیمت تمام شده به پلیمر اضافه می­‌شوند. پایه پلیمری مستربچ معمولا بایستی مشابه پلاستیک اصلی تزریقی باشد و شکل ظاهری آن، دانه‌­ای (گرانول) است. مستربچ ترموفرمینگ نیز جهت تولید لوازم یکبار مصرف می باشد و در این حوزه استفاده می شود. 

اجزای مستربچ ترموفرمینگ

همه مستربچ ها از سه جز تشکیل شده اند که این اجزا باعث می شود  این مستربچ ها تولید شونند. پلیمر پایه، افزودنی و عامل سازگارکننده نام های این اجزا هستند که در هر نوع مستربچ مانند مستربچ ترموفرمینگ ، مستربچ پت و … ان را مشاهده می کنید. 

افزودنی: به منظور تغییر خواص پلیمرها، مواد شیمیایی افزودنی به مستربچ‌ها اضافه می‌شوند که عبارتند از افزودنی‌های بهبود دهندۀ خواص، پیگمنت‌ها و پرکننده‌ها. با توجه به نوع و قدرت افزودنی و پایه پلیمر میزان خوراک­ دهی افزودنی در مستربچ متفاوت است.

پایۀ پلیمری مصرفی، غالبا انواع پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن، اتیلن وینیل استات، واکس‌هایی با وزن مولکولی پایین، پلیمر‌ آلکیدی یا پلیمر‌های مخصوص دیگر هستند.

عامل سازگارکننده: موثرترین روش پخش‌ افزودنی یا رنگ، ترکیب آنها با یک پلیمر مذاب سازگار با مادۀ نهایی مصرفی است.

کامپاند ترموفرمینگ چیست؟

کامپاندینگ پلاستیک، فرآیندی برای افزودن مواد پرکننده و افزودنی به یک پایه پلاستیکی مذاب برای تولید ماده ای با کیفیت مطلوب است. افزودنی ها و اصلاح کننده ها می توانند سبب افزایش خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها، تنوع در رنگ، ساختار و … می باشد. یکی از زمینه های اصلی کاربرد اکسترودرهای دو مارپیچ شرکت poex  ، کامپاندینگ است. ویژگی های ترکیبی عالی برای افزودنی ها، مواد پرکننده و تقویت کننده، محصولاتی را ایجاد می کند که در حوزه های مختلف صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. در کاربردهایی که پارامترهایی مانند مقاومت شکست یا مقاومت در برابر ضربه حایز اهمیت است، پلیمر با الیاف و به صورت عمده با الیاف شیشه تقویت می شوند. علاوه بر الیاف شیشه از الیاف کربن و الیاف طبیعی نیز بسته به نوع کاربرد استفاده می شود. اتصال بین الیاف و زنجیرهای پلیمر سبب تولید مواد با خواص تقویت شده با مقاومت در برابر ضربه و شکست می شوند.

مستربچ ترموفرمینگ

مستربچ های سفید گرید ظروف ترموفرمینگ کالر پلیمر ، با درصدهای مختلف تیتانیوم از 25% تا 75% بر پایه های مختلف پلیمری همچون PP , PS , PE تولید می گردد و این نوع محصولات با استفاده از فرمولاسیون خاص و با در نظر گرفتن پارامترهای مورد نیاز در صنعت تولید ظروف به روش ترموفرمینگ و نیمه فرمینگ و تولید ورقهای  PP و PS ، توسط مدرنترین ماشین آلات تولیدی اروپایی ، مطابق با استانداردهای روز دنیا و استفاده از مرغوبترین مواد اولیه تولید می گردد که همین امر موجب پخش یکنواخت ، پوشش بالا با مقدار مصرف کم ، پایداری حرارتی در دمای بالا هنگام تولید ، براقیت و شکل ظاهری مناسب محصول نهایی میگردد.

این محصول در فرآیند رنگ کردن پلاستیک‌ها کاربرد دارند. جهت تولید این نوع مستربچ‌ها، به پایه پلیمری، رنگ‌ دانه‌های آلی یا معدنی را می‌افزایند. انواع رنگی از سه جزء رنگ‌دانه‌ها (پیگمنت‌های عالی یا معدنی)، سازگار کننده (پخش کننده پیگمنت) و پلیمر حامل (که موجب یکنواختی توزیع پیگمنت می‌شود) تشکیل شده‌ اند.  علاوه‌ بر افزودن رنگ به محصول نهایی، موجب بهبود خواص و اصلاح فیزیکی و مکانیکی محصول تولیدی نیز می‌شوند که به مستربچ رنگی می گیوند که در مستربچ ترموفرمینگ نیز استفاده می شود. ستربچ‌های افزودنی نیز کاربردهای فراوانی دارند و به‌ منظور اضافه کردن خواص مختلف (بجز رنگ) به ماده پلیمری، از این نوع مستربچ استفاده می‌شود

در این محتوا در مورد مستربچ ترموفرمینگ اطلاعات لازم را به شما ارائه داده ایم.