کمک فرایند

کمک فرایند یک اصطلاح کلی برای کلاس‌های مختلفی از مواد شیمیایی است که برای بهبود فرایندپذیری و ارتقاء این خاصیت در مولکول‌های سنگین پلیمری استفاده می‌شوند. کارکرد اصلی کمک فرایند در مرحله ذوب پلیمرِ میزبان مشخص می‌شود. دو خانواده اصلی از کمک فرایندها عبارتند از کمک فرایندهای روان‌کننده و افزودنی‌های مبتنی بر فلوروپلیمر.

کمک فرایندها معمولا در فرایند اکستروژن و به‌منظور کاهش اصطکاک بین ماده مذاب و قسمت فلزی ترکیب، استفاده می‌شوند. توجه داشته باشید، استفاده همزمان از رنگ‌ها، افزودنی‌های دیگر و شارژ الکتریکی، ممکن است از خاصیت شیمیایی کمک فرایندها بکاهد. در فرایند تولید محصولات پلیمری، کمک فرایندها، پردازش جریان پلیمرها را در امتداد دیواره‌های قالب افزایش می‌دهند، بازگشت الاستیک را از بین می‌برند و از این طریق، منجر به از بین رفتن شکستگی‌های ممکن در مذاب می‌شوند.

جمع شدن قالب حالتی است که ماشین بیرون آوردنده، بر قالب و به دلیل تخریب پلیمر مذاب داخل آن، ایجاد می‌کند. دلیل اصلی این امر، سرعت پایین جریان مذاب پلیمر در هنگام عبور از دیواره‌های ذوب‌کننده است. این امر، باعث چسپیدن مذاب به دیواره‌های فلزی می‌شود. کمک فرایند لیزکننده، از جمله موادی است که به اینگونه ترکیبات اضاف می‌شود تا مشکلاتی اینچنین برای قالب و خطوط ذوب‌کننده پیش نیاید.

کمک فرایند

افزودنی‌های کمک فرایند

افزودنی‌های کمک فرایند، افزونه‌های کلیدی مصرفی در ترکیبات سخت هستند. افزودنی‌های کمک فزایند به عنوان یک عامل کمک‌کننده در فرایند همجوشی به ترکیبات مختلف اضافه می‌شوند؛ به‌طور ویژه، خاصیت ارتجاعی مذاب را در ترکیب مورد نظر افزایش می‌دهند.

کنترل خاصیت ارتجاعی مواد مذاب PVC بسیار مهم است. افزودنی‌های کمک فرایند نیاز به خاصیت ارتجاعی مذاب در محصولات فومی و سخت را تامین می‌کنند و محصول نهایی را برای استفاده در تخته‌های چوبی ضخیم برای فعالیت‌هایی مثل قالب‌گیری آجری و قالب‌گیری تزئینی، آماده می‌کنند. در واقع، کمک فرایندها آن خاصیت مورد نیاز در ترکیب را که مواد پایه و اساسی تشکیل‌دهنده ترکیب ندارند، به ترکیب اضافه می‌کنند. علاوه بر خاصیت ارتجاعی‌سازی مذاب پلیمری، کمک فرایند‌ها ظاهر محصول نهایی را می‌توانند تغییر دهند و به شکل و رنگی که مطلوب است درآورند.

از جمله خاصیت‌های استفاده از مواد کمک فرایند عبارتند از:

 •  از بین بردن شکستگی موجود در مذاب
 • افزایش براقیت محصول نهایی با استفاده از خواص مواد کمک فرایند
 • کاهش حالت جمع‌شوندگی در قالب
 • افزایش شفافیت
 • کاهش فشار
 • بهینه‌سازی در چرخه تولید
 • سهولت در حرکت مواد مذاب
 • کاهش مصرف انرژی

کمک فرایند پلیمری

کمک فرایند پلیمری به دسته‌ای از مواد شیمیایی کمک فرایند گفته می‌شود که در مراحل ساخت محصولات با پایه پلیمر، به ترکیب اضافه می‌شوند. کمک فرایند پلیمری خواص متنوعی مانند افزایش استحکام، افزایش شفافیت، ترکیبات رنگی مختلف و … ، را به محصول نهایی می‌دهد.

به طور ویژه، مواد کمک فرایند پلیمری داخلی و خارجی، افزودنی‌هایی هستند که در فرایند روان‌سازی محصولات پلیمری استفاده می‌شوند کمک فرایند پلیمری به نقاط خارجی محصول انتقال داده‌ می‌شود تا از اصطکاک ممکن بین فلز و ماده پلیمری بکاهد برعکس، مواد کمک فرایند داخلی باعث حرکت روان مواد داخل محصول پلیمری می‌شوند.

مستربچ کمک فرایند

مستربچ کمک فرایند ماده‌ای است که در فرآوری پلیمرها، برای ایجاد رنگدانه‌ها با رنگ‌های مختلف یا اضافه‌کردن مواد ضد میکروبی، در رزین پلیمری یا مایعات دیگر استفاده می‌شوند. مستربچ کمک فرایند مخلوط غلیظی از یک افزودنی است که در ماده‌ای حامل مانند PP یا PE محصور شده است.

فواید استفاده از مستربچ کمک فرایند

 • ترکیب ساده‌تر مواد افزودنی

مستربچ‌ها، از طریق اختلاط پلت به پلت یا افزوده شدن در اکسترودر، پیچیدگی کمتری را در ترکیب نهایی حاصل می‌کنند.

 • جابجایی ایمن‌تر مواد خطرناک

بسیاری از افزودنی‌ها یا خطرناک هستند یا اینکه به صورت یک ماده خام مزاحم در ترکیب‌اند. مستربچ‌ها، افزودنی موردنظر را در یک رزین پلیمری یا یک مایع محصور می‌کنند؛ این کپسوله‌کردن، ماهیت خطرناک ماده افزودنی را کاهش می‌دهد، یا به طور کامل از بین می‌برد. همچنین، خطرات بی‌شماری که از تماس با محصولات اینچینی ممکن است پیش بیاید را به حداقل می‌رسانند.

 • تولید پاک‌تر

علاوه بر ایمن‌تر بودن، مستربچ‌ها تمیزتر هم هستند. هیچ رنگدانه رنگی یا افزودنی پودری دیگری برای وافت، ریختن یا چسپاندن استاتیک به سطوح، نیاز نیست. استفاده از مستربچ کمک فرایند باعث ایجاد محصولی پاک‌تر، کاهش آلودگی در فرایند تولید، انتقال سریعتر محصول و محیط کارخانه‌ای ایمن‌تر می‌شود.

 • افزایش پایداری و ماندگاری ترکیب نهایی

کپسوله‌شدن ماده افزودنی در مستربچ مزایایی برای خود افزودنی نیز به همراه دارد. از جمله، پایداری ترکیب نهایی با حضور مستربچ و حفظ خاصیت نهایی خود افزودنی است.

 • ادغام آسان‌تر فناوری ضد میکروبی

فناوری ضدمیکروبی از انواع جدید خاصیت‌هایی است که امروزه به محصولات پلیمری اضافه شده است. کمک فرایند این امکان را به شما می‌دهد که خواص ضدمیکروبی را به ترکیب نهایی تزریق کنید و همراه با سایر خواص، مثل روان‌سازی، یک محصول ایمن‌تر و پاک‌تر تولید کنید.

خرید مستربچ کمک فرایند

خرید مستربچ کمک فرایند را می‌توانید هم از طریق آنلاین و یا با مراجعه حضوری به نمایندگی‌های تولید این محصولات، انجام دهید. از آنجا که مستربچ یک محصول تخصصی در صنعت پلیمر است، خرید مستربچ کمک فرایند را باید در حضور کارشناسان خط تولید محصولات پلیمری انجام دهید.

باید توجه داشت که کشور ما از جمله قطب‌های تولید کمک فرایندها و بخصوص انواع مستربچ کمک فرایند است. انواع مختلف افزودنی‌های کمک فرایند برای کاربردهای مختلف تولید می‌شوند. به عنوان مثال، کمک فرایندهای مختص رنگ‌بندی و ایجاد تنوع رنگی در محصول نهایی است. انواع دیگر برای روان‌کردن سطوح داخلی و بیرونی مواد پلیمری کاربرد دارند. بنابراین، قبل از خرید مستربچ کمک فرایند، یا هر کمک فرایند دیگر، حتما باید خواص محصول نهایی را به عنوان معیار اصلی خرید در نظر داشته باشید.