واکس پلی اتیلن و کاربردهای آن

در آریا مستربچ یکی از متداول ترین روان کننده های خارجی پلی اتیلن واکس وجود دارد. واکس پلی اتیلن، نوعی واکس بر پایه پلی اتیلن می باشد و در دمای معمولی در حلّال های آلی غیر قابل حل می باشد اما در دمای بالاتر در آلیفاتیک ها، هیدروکربن های کلرینه و اکثر حلّال های غیر قطبی قابل حل می باشد.پلی اتلین واکس اغلب در دو نوع امولسونی و غیر امولسونی تولید می گردد. تفاوت این دو نوع در جرم مولکولی آن ها می باشد که معمولا دارای جرم مولکولی بین 2000 تا 4000 می باشد. پلی اتیلن واکس نسبت به سایر پلی اتیلن ها، از مقاومت و انعطاف پذیری کمتری برخوردار می باشد اما مقاومت آن در مقابل مواد شیمیایی و تنش های شکننده محیطی بسیار بیشتر می باشد.

واکس پلی اتیلن چیست ؟

واکس پلی اتیلن که با نام PE Wax نیز معرفی می گردد،  پلی اتیلنی با وزن مولکولی فوق العاده کم می باشد که شامل زنجیره های مونومر اتیلن می باشد. واکس پلی اتیلن از کاربردهای بسیار متنوعی برخوردار می باشد و به عنوان محصول جانبی تولید پلی اتیلن تولید می گردد و به دو شکل HDPE و LDPE در دسترس می باشد.موم پلی اتیلن را می توان به عنوان ماده معدنی ، لغزنده ، افزودنی رزین و ماده آزاد کننده قالب مصرف می شود. این ماده به عنوان یک محصول پذیرفته شده تنها در تیمار سطح برخی میوه ها با شماره E914 در اتحادیه اروپا مجاز می باشد.

این ماده در تولید جوهر ، رنگ ، پلاستیک مهندسی (کامپوزیت ها) ، مستربچ ، اکستروژن PVC ، روانکاری ، چسب ذوب داغ ، پراکندگی رنگدانه / عامل رنگ آمیزی ، پوشش ، اصلاح سطح ، ماده آزاد کننده ، تنظیم ویسکوزیته ، مقاومت در برابر خراش ، مواد افزودنی و تثبیت کننده ها ، جلا ، پردازش لاستیک ، WPC ، ترکیب با سایر واکس ها کاربردی می باشد.

واکس پلی اتیلن و کاربردهای آن

فرآیند تولید پلی اتیلن واکس

پلی اتیلن واکس به عنوان یک محصول فرعی در پروسه ی تولید پلی اتیلن تولید می شود.این محصول نوعی از پلی اتیلن واکس به این صورت تولید می گردد که گاز اتیلن در هگزان حل شده و سپس با اضافه شدن کاتالیست عمل پلیمریزاسیون انجام می شود.نمونه دیگر پلی اتیلن واکس در طی روند شکسته شدن زنجیره ی مولکولی پلی اتیلن خطی تولید می شود.در این روش بعد از آن که واکس تولید می گردد در طی یک پروسه ی تکمیلی زنجیره های وکس تولید می شود با گروه های قطبی واکنش نشان می دهد که در نهایت منجر به تولید محصولی به نام وکس قطبی می شود.این نوع واکس اغلب در زمینه ی تولید رنگ ها ، پلیمرها و روکش ها کاربردی می باشند.

 مستربچ واکس پلی اتیلن

این نوع واکس بر پایه پلی اتیلن می باشد که به فرم شیمیایی کریستال جامد ، بی بو ، بی رنگ  ) یا شیری رنگ ( و شفاف می باشد. این ماده اغلب در دو نوع امولسونی و غیر امولسونی تولید می گردد که تفاوت آن در نوع جرم مولکولی ( 2000 تا 4000 ) آن ها می باشد.دلیل نام گذاری کلمه واکس یا وکس در واقع مواد ارگانیکی می باشد که در دمای محیط ، جامد می باشند اما وقتی که دما افزایش پیدا می کند، تبدیل به مایع می گردد. 

کاربرد واکس پلی اتیلن

 • تولید محصولات پلاستیکی و تزریقی
 • مصرف در لوله‌ های PVC
 • پلی اتیلن های وکس تصفیه ‌شده غیر سمی می باشند که در بسیاری از محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.
 • یکی از مواد اصلی و مهم تایرهای لاستیکی جهت پیشگیری از ترک خوردگی 
 • یکی از مشتقات واکس، پارافین وکس می باشد که در پوشش‌دهی  کاربرد دارد.
 • در تولید انواع مختلف شمع با پلی اتیلن واکس کاربرد دارد.
 • جهت جلوگیری از اکسید شدن سطح فلز هنگام پوشش‌دهی مصرف می گردد.
 • در صنایع مستربچ جهت پولیش و چسب ها مصرف می گردد.

مستربچ افزودنی پلی اتیلن واکس

مستربچ افزودنی پلی اتیلن واکس  به عنوان محصول جانبی می باشد که حاصل از فرآیند پلی اتیلن می باشد. پس از آن در یک رآکتور سرفازی عملیات پلیمریزاسیون طی دو روند اصلی و فرعی انجام می شود. در مرحله فرآیند اصلی مشتق حاصل از پلی اتیلن (پلیمر) با مقدار حلال و در مرحله فرآیند جانبی واکس با مقداری حلال مواد خروجی راکتور می گردد که در آن حلال و پلی اتیلن واکس در چند مرحله تبخیر شده و بعد از آن به شکل  یک جریان مذاب وارد ظروف مخصوص خواهد شد که می بایست  با آب خنک شوند و به صورت واکس در آید.به طور کلی ترکیبات این محصول بسیار پیچیده می باشد که نفت را به عنوان منشا اصلی آن م توان شناخت.اهمیت این محصول در صنایع مختلف بسیار زیاد می باشد. در پتروشیمی ها سالانه ده هزار تن تولید می گردد .

تاثیر واکس پلی اتیلن بر کیفیت مستربچ ها

شایان ذکر می باشد که در صنعت پلاستیک کیفیت رنگدانه ها و یکنواخت بودن رنگ ها حائز اهمیت می باشد ولی در صورتی که محصول نهایی از یکنواختی خوبی برخوردار نباشد . واکس پلی اتیلن موجب آن شده تا گرانروی مذاب مستربچ کاهش پیدا کند و در نهایت توزیع رنگ و یکنواختی بیشتر حاصل شود.به طور کلی تاثیر واکس پلی اتیلن بر کیفیت مستربچ ها زیاد می باشد. با بهره مندی از واکس پلی اتیلن می توان مقدار رنگدانه استفاده شده در مستربچ را بیشتر کرد.ضمن اینکه با افزودن موم، می توان مقدار گرانروی مستربچ که دارای واکس پلی اتیلن می باشد را کمتر کرد و در پی آن میزان تولید افزایش زیادی به همراه خواهد داشت.

به طور کلی واکس پلی اتیلن به مستربچ از مزایای زیادی برخوردار می باشد که عبارت اند از :

 • حمل و نقل آسان
 • افزایش شدت رنگ 
 • شفافیت بیشتر
 • یکنواختی رنگ
 • شکست کمتر الیاف
 • صرفه جویی در مصرف رنگ 
 • کاهش هزینه های اضافی
 • مفید و سودمندی بیشتر