مونو فلامنت

مونو فلامنت از ذوب مواد پلیمری و عبور دادن ماده ذوبی از داخل سوراخ‌های کوچک تولید می‌شود. در نهایت این الیاف نازک را به بهم می‌پیچانند و ضخامت‌های مختلفی از نخ مونو فلامنت تولید می‌کنند. در مرحله عبور از سوراخ‌های ریز، علاوه بر تعیین ضخامت، مقاومت نخ هم سنجیده می‌شود. نامرئی بودن از جمله خواص ویژه این نوع از نخ‌هاست.

مونو فلامنت

در سال 1938 شرکت دوپانت اعلام کرد که ماده‌ای تحت عنوان نایلون را اختراع کرده است.  این محصول جدید اولین نخ مصنوعی بود؛ پارچه‌هایی که امروزه در منسوجات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سال 1939 دوپانت تبلیغ نایلون‌های مونو فلامنت مخصوص نخ ماهیگیری را شروع کرد، با این حال مارک داکرون همچنان به عنوان محبوبترین نخ ماهیگیری توسط ماهیگیران، تا دو دهه بعد هم، استفاده می‌شد. دلیل این امر شکل سخت و سیمی بودن نخ‌های مونو فلامنت بود. این حالت سیمی بودن باعث می‌شود که مونو فلامنت‌ها را نتوان به راحتی و برای کارهایی مثل ماهیگیری به کار بست. با این حال، مونوفلامنت‌های اولیه دارای استحکامی بالا و دید بسیار کم برای ماهی‌ها بودند، که باعث ایجاد طرفداران اندکی در بین ماهیگیران شد.

در سال 1959 دوپانت نوع نازک‌تر و انعطاف‌پذیرتری از نخ مونو فلامنت را معرفی کرد که قابلیت استفاده در طیف وسیعی از قرقره‌ها را داشت. مونو فلامنت کم کم محبوبیت بالایی پیدا کرد و در امور دیگری چون تولید تورهای ماهیگیری نیز به کار بسته شد. کاربردهای دیگر آن در تولید وسایل معلقی بود که سیم نامرعی مونو فلامنت به شکل آویزان آنها جلوه‌ی ویژه‌ای می‌داد.

نخ مونو فلامنت

با محبوبیت مونو فلامنت، شرکت‌های نساجی شروع به تولید این ماده و استفاده از آن در نخ‌ها وتسمه‌های نخی کردند. نخ مونو فلامنت بسیار محکم است و برای ساخت سازه‌های هنری، ساختمان و … ، کاربرد دارد. برای خرید مستربچ کلیک کنید.

کاربرد‌های نخ مونو فلامنت

  • نخ مونو فلامنت در تولید چمن مصنوعی

ضخامت‌های مختلفی از نخ مونو فلامنت برای تولید چمن‌های مصنوعی استفاده می‌شود. در این نوع نخ‌ها، ترکیبی از مواد نرم و پلمیری به نخ اضافه می‌شود تا سختی و خشنی آن که باعث بریده شدن پای ورزشکاران می‌شودف کاسته گردد.

  • تولید نخ دندان

نخ مونو فلامنت بسیار محکم است و برای کاربردهای پزشکی مثل تولید نخ دندان، بسیار کاربردی است. اندازه‌های کوچک این نخ مقاومت بالایی در برابر فشار و ساییده شدن دارند.

  • تولید تورهای ماهیگیری

از ضخامت‌های مختلف این نخ برای تولید تورهای مختلف ماهیگیری استفاده می‌شود. با این حال، نکته منفی در استفاده از این نوع نخ‌ها در تولید تورهای ماهیگیری، استفاده نادرست از نخ مونو فلامنت و آسیب زدن به طبیعت است. بهتر است از انواع ضخیم و نمایان‌تر این نخ برای ساخت تور استفاده شود تا کمترین آسیب را به محیط طبیعی و جانوار آن وارد کند.

  • استفاده در تولید فیلتر

نخ مونوفلامنت به صورت ویژه در تولید فیلترهای مختلف صنعتی به کاربرده می‌شود. این نخ مقاومت بالایی دارد، بسیار شفاف است و مایعات باعث پوسیدگی آن نمی‌شوند. 

  • استفاده در تولید پرده و قالی

از نخ مونو فلامنت همچنین در تولید پرده‌های، با نخ‌های نازک، و تولید قالی‌های درخشان و البته گران قیمت استفاده می‌شود.

پارچه مونو فلامنت

پس از انقلابی که دوپانت در تولید نخ‌های نامرئی و مقاوم به پا کرد، شرکت‌های نساجی در سرتاسر جهان اقدام به تولید نخ و پارچه‌های مونو فیلامنت کردند. پارچه مونو فیلامنت برای کاربردهای صنعتی تولید می‌شود و در تولید لباس نقش چندانی ندارد. از این پارچه‌ها می‌توان برای تولید تجهیزات ضد آب و استفاده در فیلتر کشتی‌ها و بادبان قایق‌ها بهره برد.

پارچه‌های مونو فلامنت کاربردهای ویژه‌ای در تولید فیلترهای روغن و فیلتر هوا دارند. این پارچه‌ها را می‌توانند در اندازه‌ها و با اندازه روزنه‌های در حد نانو بسازند. استفاده از فناوری نانو باعث ارتقای سطح محبوبیت مونو فلامنت‌ها در صنایع مختلف شده است. 

پارچه فیلامنت به طور ویژه در ساخت چادرهای گردشگری و چادرهای ماشین‌های ترانزیت به کار بسته می‌شوند. مقاومت این پارچه در مقابل آب و هوای سخت و خشن، مقاومت در برابر ضربه خوردن و پارگی، شفافیت و شستوشوی آسان این پارچه‌ها از جمله خصوصیاتی است که کاربرد این پارچه‌ها در تولید چادر را رونق بخشیده است.

برای تولید پارچه فیلامنت شما ابتدا به نخ آن نیاز دارید. نخ مونو فلامنت یک محصول شیمیایی از ترکیب پلیمرهای مختلف و شکل‌دادن به محصول ادغامی نهایی است. تبدیل الیاف فلامنتی به شیوه‌های مختلفی مانند، نخ ریسی مرطوبريال نخ ریسی مذاب و نخ ریسی دو و چند مولفه‌ای، صورت می‌گیرد.

مونو فیلامنت الیافی محکم و  بسیار روشن است که از ترکیب چندین نوع پلیمر به دست می‌آید. مونو فلامینت تولید شده را باید از سوراخ‌های تعبیه شده‌ای که برای تعیین ضخامت محصول نهایی تدارک دیده شده‌اند، عبور داد. محصول نهایی نخی است روشن و بسیار محکم. در نهایت، نوبت به تولید پارچه از نخ حاصل می‌شود. بر خلاف پارچه‌های معمولی، پارچه مونو فلامنت  بسیار محکم است و به طور ویژه برای کاربردهای صنعتی مصرف دارد.

برای خرید نخ یا پارچه‌های مونو فلامنت باید به محدود شرکت‌هایی که تولید کننده این محصول هستند مراجعه کنید. امکان خرید آنلاین این محصول هم مهیاست و شما می‌توانید از طریق وبسایت‌هایی که محصولات مونو فلامنت عرضه می‌کنند، کالای مورد نیاز خود را تهیه کنید. توجه کنید که نخ مونو فلامنت در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند و شما در هنگام خرید باید با توجه به نوع نیاز خود اقدام به خرید نخی با ضخامت مطلوب کنید. 

نقطه منفی نخ‌های مونو فلامنت ضررهای زیست محیطی آن است. اگر از امن بودن استفاده از این محصولات و عدم صدمه زدن به طبیعت، مطمئن نیستید، حتما قبل از آن درباره معایب و ویژگی‌های متناظر نخ‌های مونو فلامنت تحقیق کنید.