اجزا و قطعات تزریق

امروزه جهت تولید انواع قطعات پلاستیکی در مستربچ ، خدمات و قطعات تزریق پلاستیک با رشد بسیار زیادی مواجه بوده است. قطعات تزریق پلاستیک جهت ساخت انواع قطعات خانگی و صنعتی کاربرد دارد. در این دستگاه ها پلاستیک به شکل مذاب درآمده و از طریق سیلندر مخصوصی با فشار از داخل قالب تزریق پلاستیک تزریق می گردد. جهت تزریق پلاستیک از یک قالب تزریق بهره برداری می گردد. این قالب معمولا از جنس فولاد می باشد. هر قالب پلاستیک شامل قطعات متعددی می باشد ولی به طور کلی قالب تزریق پلاستیک از دو بخش اصلی تشکیل شده است.

 بخش ثابت و بخش متحرک که اغلب با هر شات تزریق باز و بسته می‌ گردد تا قطعه تولید شده از داخل قالب بیرون آمده و برای شات تزریق بعدی آماده شود. به محل فیکس شدن بخش ثابت و متحرک به یکدیگر نیز مرز قطعه گیری می گویند.بخشی از قالب که خود قطعه پلاستیکی درون آن قرار دارد و پلاستیک در آن تزریق می گردد که همان از دو بخش اصلی تشکیل شده است. جهت اینکه یک قطعه پلاستیکی صورت گیرد از یک سو نیاز به حکاکی و ایجاد حفره می باشد و از جهتی نیز نیاز به برآمدگی‌هایی می باشد.

قالبگیری تزریقی چیست؟

قالبگیری تزریقی به روشی می گویند که در آن پلاستیک ذوب می شود و سپس به درون قالب فلزی تزریق پلاستیک می رود. این قالب دارای دو قسمت می باشد، سمت” A”  و”B” نیمه ها از هم جدا می گردد و به قطعه ی پلاستیکی اجازه می دهند تا پس از شکل گرفتن از قالب خارج شود و قطعات پلاستیکی شکل گیرد. 

قطعات تزریقی پلاستیک چیست؟

همانطور که می دانید در حال حاضر استفاده از قطعات پلاستیک در همه ی بخش ‌های صنعت رشد چشمگیری داشته است. به علت قیمت ارزان و کیفیت دوام این قطعات استفاده از قطعات پلاستیکی در بخش های مختلف زندگی انسان ها با رشد بسزایی مواجه بوده است. بنابراین استقبال از خدمات تزریق پلاستیک در سال های اخیر رشد بالایی داشته است.فناوری تزریق پلاستیک جهت ساخت انواع قطعات پلاستیکی مورد نیاز در بخش‌های مختلف کاربرد دارد. 

قطعات تزریقی خودرو به چه صورت عمل می کنند؟

در گذشته های دور در صنعت خودروسازی، بیشتر خودروها از فلز تولید می شدند، که این قطعات وزن بالایی داشت. با این حال، صنعت خودرو روز به روز با پیشرفت مواجه شد و بازار پلاستیک در دهه های 1940 و 1950 اوج گرفت. لذا، خودروسازان شروع به آزمایش قطعات پلاستیکی خودرو نمودند.قالب گیری تزریقی به عنوان بخشی از فرآیند تولید لوازم پلاستیکی خودرو محسوب می شود که در آن سازندگان قالب خودرو، مواد پلاستیکی مذاب را به داخل حفره قالب تزریق می نمایند. سپس پلاستیک ذوب شده سرد و سخت می گردد و سازندگان قسمت تمام شده را استخراج می نمایند. با وجود آنکه فرآیند طراحی قالب چالش برانگیز می باشد.

تولید قطعات تزریق

راه های زیادی برای تولید محصولات در دنیای ساختن اشیاء وجود دارد. در صورتی که این محصولات از پلاستیک ساخته شده باشند، راه های زیادی وجود دارد که که آن ها را بتوان تولید نماییم .تزریق پلاستیک به عنوان یکی از این راه هایی است که  نیازمند طراحی قالب تزریق پلاستیک می باشد. با این حال، قالبگیری تزریقی ساده نمی باشد. درگیر شدن در چنین فرآیندی، به دانشی گسترده در مورد دستگاه ها و فرآیند نیاز خواهد داشت. 

دلایل محبوبیت تزریق پلاستیک

همانطور که می دانید تزریق پلاستیک فرآیندی می باشد که جهت ساخت قطعات پلاستیکی در تعداد بالا کاربرد دارد.تقریبا همه ی قطعات پلاستیکی که در زندگی روزمره کاربردی می باشند به وسیله فرآیند تزریق پلاستیک تولید می شوند.به طور کلی  قطعات پلاستیکی تلفیقی از علم وهنر می باشند که در کشور ما در حال حاضر به عنوان یکی ار صنعت های کاربردی و محبوب به شمار می رود. از دلایل محبوبیت این صنعت می توان به تولید داخلی مواد اولیه پلاستیک اشاره داشت. با توجه به منابع عظیم نفت وگاز کشور ما در تولید مواد اولیه پلاستیک تقریبا خود کفا می باشد.مواد پلاستیکی به وسیله  پتروشیمی های کشور تولید می گردد و پتروشیمی ها پلاستیک های مختلف با گرید های گوناگون ارائه می گردد.از مواد اولیه پر کاربرد در تزریق پلاستیک عبارت اند :

  1. 1- پلی پروپیلن
  2. 2- پلی اتیلن سنگین
  3. 3- ای بی اس
  4. 4- پلی کربنات و… 

لازم به ذکر است که برای خرید باید به صورت عمده اقدام شود.اغلب تولید کنندگان جز، مواد اولیه خود را از بازار و یا تولید کنندگان گرانول پلاستیک های بازیافتی تهیه می نمایند.قطعات تزریق

چه موقع در قالب های تزریق پلاستیک از هسته های Side-action استفاده می شود؟

برای تولید قطعات پیچیده لازم است از هسته های Side-action  استفاده شود. هسته های Side-action اینسرت هایی اند که در زمان بستن قالب به شکل کشویی داخل می شوند و قبل از باز کردن قالب از آن خارج می گردد. این هسته ها با مکانیزم کشویی از یکی از اضلاع قالب وارد می شود و در جای خود قرار می گیرند. با این روش قطعات از بیرون زدگی و برآمدگی به راحتی قابل ساخت با تزریق پلاستیک خواهند بود.

مواردی که در طراحی قالب های تزریق پلاستیک side-action  لازم است به آن توجه داشت.

1)  می بایست فضایی جهت ورود و خروج هسته از قالب وجود داشته باشد. این به آن معناست که بیرون زدگی ها باید در بخش های خارجی قطعه قرار گیرد.

2) هسته های Side-action می بایست به شکل قائم حرکت داشته باشد. حرکت در زاویه ای به جز ۹۰درجه پیچیده تر بوده و هزینه و زمان ساخت را افزایش می دهد.

3) برای هسته های Side-Action هم مانند دیگر قطعات حتما یک زاویه انحراف یا Draft Angle درنظر داشت.