تمیزکننده چیست؟

یکی از مواد پرمصرف و پرکاربرد در صنعت تمیزکننده محسوب می شوند که از ترکیب پلیمر و پودر تقویت کننده تشکیل شده است  و به شکل گرانول به بازار ارائه می گردد. مرحله ذوب توسط دستگاه اکسترود بلومولدینگ مهم‌ترین مرحله در تولید کامپاندها می باشد. بعد از این مرحله ماده مذاب سرد می ود و به خوبی در ابعاد گوناگون برش می خورد. کامپاندهای تمیزکننده در دستگاه‌های پلیمری همچون فیلم، کارتن، ورق و لوله تولید می شوند که جهت جلوگیری از آلودگی می بایست آن را تحت شرایط خاصی در انبار نگهداری نمود. تمیزکننده ها جهت تمیز کردن سیلندر، ماردون و دای کاربرد دارند و استفاده از کامپاندها برای تمیز کردن قطعات خودرو و سیلندر و رنگ بری دستگاه اکسترودر سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها شده و در رفع سریع ناخالصی و تغییرات رنگ تاثیر گذار می باشد. برای خرید مستربچ کلیک کنید.

تمیزکننده

مستربچ افزودنی تمیز کننده 

باقی ماندن آلاینده هایی همچون مواد سوخته و رنگ ها داخل دستگاه و روی ماردون از مشکلات عمده در فرایند های اکستروژن و تزریق به شمار می رود.این موضوع درست وقتی که تولید کننده قصد تغییر مواد اولیه فرایند را دارد بسیار مهم یم شود که مشاهده می شود که مقادیر زیادی از محصول جدید، از ناخالصی های بجا مانده از فرایند قبل برخوردار است و منجر به اتلاف زیادی از مواد جدید خواهد شد. 

مستربچ تمیز کننده دارای ترکیباتی می باشند که به علت  گرانروی بالا و حداقلی بودن چسبندگی به سطوح فلزی داخل دستگاه، در آخرفرایند در دستگاه ریخته می شود و با صرف مقدار کمی از آن در زمانی محدود، همه ی آلاینده ها از دستگاه خارج می شود و دستگاه جهت فرایند های بعدی آماده می گردد. 

کامپاند تمیزکننده 

استفاده از تمیزکننده ها باعث افزایش دقت در رفع مواد باقی ‌مانده در دستگاه خواهد شد و ضایعات تغییر رنگ را به کم‌ترین حد خواهد رساند. این محصول پرکاربرد، امروزه در تمامی پایه‌های پلیمری نظیر: PA, PET, ABS, PS, PP, PE  می‌تواند تولید گردد که از این نظز بسیار کاربردی می باشد. مستربچ افزودنی تمیز کننده (PURGING) در جهت هر چه سریع تر تمیز کردن دستگاه از رنگ و مواد قبلی همراه با کاهش ضایعات بسیار کاربردی و مناسب می باشد.

کاربرد مستربچ افزودنی تمیز کننده

برای تمیز نمودن با سرعت بیشتر دستگاه از رنگ و مواد قبلی جهت تولید محصول جدید از تمیز کننده ها استفاده یم شود .سایان ذکر است  این محصول ضایعات تعویض رنگ را به حداقل خواهد رساند.ضمن اینکه تميزکردن سیلندر ماردون وقالب بدون نيازبه بازکردن اکسترودر با تولید و کاهش ضایعات هنگام تغییر رنگ همزمان صورت می گیرد. یکی از مزایای استفاده از مستر بج تمیز کننده استفاده آن در سه مرحله می باشد.مستربچ افزودنی به عنوان مواد اولیه پرکاربردی به شمار می رود  که در ساخت انواع محصولات پلاستیکی کاربرد دارد . تولید کنندگان زیادی جهت افزایش کیفیت تولید، سرعت بخشیدن به فرایند کارشان و همچنین ماندگارتر کردن محصولات خود ازمستربچ افزودنی‌ بهره مند می شوند. 

 وجود مستربچ افزودنی در مواد اولیه تولیدکنندگان باعث می شود تا تولید کنند به رنگ دلخواه خود دست یابد. مستربچ، پودر رنگ یا مواد شیمیایی‌ می باشد که در جهت تولید رنگ، یا بهبود خواص و یا کمتر کردن قیمت تمام شده به پلیمر افزوده می شود. 

  1. مصرف مستربچ افزودنی در تولید موجب صرفه جویی  در انرژی، زمان و هزینه به کار بردن نیروی کار و هزینه لازم برای مخلوط کردن پودرها خواهد شد.
  2. با مصرف مستربچ افزودنی  ذخیره‌سازی در صنعت ساده تر صورت می گیرد.
  3. به علت شکل گرانولی مستربچ‌ها در جابجایی و کاربری سهولت می یابد.
  4.  مستربچ افزودنی خوراک‌دهی ساده‌ تر می شود و تغییرغلظت افزودنی راحت تر شده و در نهایت رنگ یا خواص در حین تولید حل می شود.
  5. با مصرف این مواد پیگمنت‌ها در هوا پخش نخواهند شد آلودگی در پی نخواهد داشت. 
  6. به تاخیر انداختن شعله یا شفاف کنندۀ نوری از کاربردهای دیگر این محصول به شمار می رود.
  7. اضافه کردن پیگمنت یا افزودنی زمان کمی  از شما خواهد گرفت.

پرکاربردترین مستربچ‌ های افزودنی

مستربچ روان‌کننده از ترکیبات آلی تولید می شود که باعث کاهش اصطکاک بین سطح دستگاه تولید پلیمر و پلاستیک مذاب می شود. تأثیر روی محصول نهایی و صیغلی کردن تولیدات و جلوگیری از چسبانندگی بین آنها از مزیت های استفاده از مستربچ می باشد.وقتی محصولات پلاستیکی در معرض اکسیژن قرار داشته باشند استحکام خود را از دست خواهند داد و به مرور زمان رنگی مات و کدر به دست خواهند آورد. مستربچ آنتی اکسیدان جلوی این فرایند را می‌ گیرد.

مستربچ ضد اشعه فرابنفش (UV) که به نام  پایدار‌کننده در برابر نور فرابنفش نیز شناخته می شود به خوبی از تغییر رنگ و رنگ پریدگی که بر اثر نور خورشید ایجاد می‌شود، پیشگیری می‌کند. مقاومت کم در برابر حریق و گرما یکی از مشکلاتی که پلاستیک می باشد که استفاده از مستربچ ضد حریق منجر به کند سوزی آن شده و خود خاموش شوندگی محصولات را افزایش می بخشند. 

وقتی حمل و نقل قطعات پلاستیکی انجام می گیرد  الکتریسیته ساکن در آن رخ می دهد و این موضوع باعث  افزایش آلودگی و جذب شدن گرد و غبار، حتی آتش سوزی و ایجاد برق گرفتگی خواهد شد. مستربچ آنتی استاتیک روی محصولات پلاستیکی لایه‌ ای به عنوان محافظ به وجود می آورد که به خوبی مانع رخ دادن این مسائل خواهد شد. به طور کلی مستربچ تمیز کننده در جهت تمیز کردن سیلندر و قطعات دستگاه تولید پلیمر‌ها از مواد قبلی و رنگ ‌ها انتخاب هوشمندانه ای برای تولید کنندگان محسوب می شود.