براق کننده چیست؟

ویژگی ظاهری در هر محصول دارای اهمیت زیادی می باشد. با گذشت زمان محصولات پلاستیکی زرد می گردد. این تغییر رنگ در ظاهر و شکل محصول مشکلاتی زیادی ایجاد می کند و به مرور از جذابیت آن نیز می کاهد.با خرید مستربچ  میتوانید از مزایای آن بهره ببرید. تمایل مواد پلاستیکی جهت زرد شدن تدریجی ناشی از تخریب آن‌ ها به وسیله اشعه UV و یا نور مرئی ایجاد می شود.

براق‌ کننده‌های نوری یا عوامل سفید کننده فلورسنتی (موسوم به OBها شامل مواد شیمیایی اند که اغلب تولید کنندگان در محصولات خود همچون کاغذ، پلاستیک، و منسوجات اضافه می نمایند تا از نظر ظاهری نیز دارای سطحی براق ‌تر و درخشان ‌تر شوند و سرعت روند زردی طبیعی که در طول زمان رخ می دهد را کمتر کند. عوامل براق کننده نوری منجر به آن شده تا محصولات از نظر رنگ نیز  سفید تر دیده شوند.

به طور معمول می توان گفت در بیشتر پلاستیک ها با کاربری بدنه وسایل از نظر جلا و براقیت اهمیت به سزایی دارد. مستربچ براق کننده، دارای افزودنی هاییست که با جذب اشعه فرابنفش و بانشر امواج مرئی، ضمن از بین بردن تاثیر مخرب اشعه UV ، منجر به بهبود خواص ظاهری و درخشندگی قطعه می گردد. ضمن اینکه تخریب توسط UV موجب تغییر رنگ و زرد شدگی قطعه می شود. 

مزایای مستربچ براق کننده :

 1. پوشاندن اثر زرد شدن طبیعی پلاستیک‌ ها و کاهش زردی آن
 2. در قطعات سفید رنگ موجب ایجاد رنگ سفید یخچالی می شود
 3. افزایش کیفیت ظاهر محصولات تولیدشده با گرانول بازیافتی
 4. افزایش بر قیمت محصول و کاهش کدری محصول
 5. دستیابی به فیلم پلیمری با سطح صاف و براق
 6. بهبود رنگ اولیه
 7. درخشندگی محصولات رنگی
 8. ایجاد سطح صاف و براق
 9. بهبود خواص نوری

براق کننده چیست؟

مستربچ براق کننده

جهت کاهش کدر و جذابیت بیشتر محصول از براق کنندههای نوری (OBAs) بهره برداری می گردد. براق کننده های نوری، مواد افزودنی می باشند که از نظر خواص بصری پلیمرها را تغییر می دهند و موجب بهبود رنگ پلاستیک های مختلف می گردند و با استفاده از آن ها می توان تمیزی، براقیت و سفیدی قطعه پلیمری را بیشتر کرد. پوشش دهدی این افزودنی ها و پنهان کردن  رنگ زرد ذاتی در پلیمرها از ویژگی های استفاده از آن می باشد .به طور معمول محصولات پلاستیکی منحصر بفرد با رنگ قوی را ایجاد می نماید. مستربچ براق کننده  نوری از طریق مکانیسم فلوئورسنت، طول موج ناحیه ماورای بنفش از طیف الکترومغناطیس را جذب می کند و در ناحیه آبی/ بنفش از طیف نور مرئی ساطع می گردد. لذا، یک بستر پلیمری سفید که با براق کننده های نوری اصلاح شده دارد از محصولی که از مواد اصلاح نشده اصلی  تولید شده سفیدی و براقیت بیشتری خواهد داشت.

موارد مهم در خرید و استفاده از افزودنی براق کننده

در مراکز مختلف مستربچ براق کننده با رنگ فسفری ارائه می گردد، جهت آنکه  بهترین نتیجه را در استفاده از این محصول داشته باشید می بایست قبل از آن به نکاتی توجه نمایید که عبارت اند از :

 • توجه شود که حتماً محصولی را خریداری نمایید که به مواد اولیه پلاستیکی که مصرف کرده اید همخوانی لازم را داشته باشد.
 • کیفیت محصول به طورکاملا مستقیم روی میزان براقیت آن موثر خواهد بود. استفاده از محصولات کیفیت محصول نهایی را کاهش می دهد.
 • محصول می بایست حتماً با نوع دستگاه و درجه دمای دستگاه تزریق پلاستیک همخوانی کند.
 • بهتر از مستربچ اپتیکال برایتنر تنها جهت تولید محصولات بی ‌رنگ و سفید بهره برداری گردد.
 • به طور کلی می بایست رنگ محصول فسفری باشد، بعضا تولیدکنندگان با استفاده پیگمنت سعی در باکیفیت نشان دادن آن دارند، بنابراین قبل از خرید محصول حتماً مقداری از آن را تست کنید.

قیمت مستربچ براق کننده

در رابطه با براق کننده موجود در بازار به این موضوع باید توجه شود که به علت رنگ زرد فسفری اپتیکال؛ این محصول زرد مایل به سبز می باشد و بعضی از سودجویان در فروش مستربچ با استفاده از پیگمنت زرد فلورسنت و اضافه کردن آن به مستربچ براق کننده سعی در به ظاهر با کیفیت بودن محصول دارند.مستربچ براق  کننده می بایست با کمتر از نیم درصد به محصول شما جلا ببخشد و زردی معمولی مواد شما را کاهش دهد و یا به طور کامل از بین ببرد.توصیه می شود قبل از خرید حتما مقداری از محصول را جهت تهیه و استفاده نمایید .

کاربردهای مستربچ براق کننده

همانطور که می دانید زرد شدن و تغییر رنگ دادن مواد پلاستیکی به علت تخریب آن‌ها به وسیله اشعه UV و یا نور مرئی رخ می دهد.به طور کلی استفاده از براق ‌کننده‌های نوری یا عوامل سفید کننده فلورسنتی  که با نام  OBها نیز شناخته می شوند ، مواد شیمیایی اند که از آن ها جهت تولید محصولات بهره برداری می گردد ، براق تر و درخشان تر دیده شدن محصولاتی همچون کاغذ، پلاستیک، ومنسوجات دلیل استفاده از مستربچ براق کننده می باشد که باعث کاهش سرعت تغییر رنگ در محصولات می شود. براق کننده های نوری رنگ محصولات را به چشم سفید تر از آنچه که هست نشان خواهند داد .از موارد و مزایای استفاده از این مواد عبارت اند از :

 • فیلم‌ های تک لایه و چند لایه شفاف و سفید مات
 • ورق ها
 • محصولات پلاستیکی تولید شده با مواد بازیافتی
 • بهبود ویژگی های ظاهری و درخشندگی محصولات
 • بهبود دهنده مقدار براقیت پلیمرهای بازیافتی و مواد پلیمری با درصد بالای فیلتر
 • میزان براقی کالاهای رنگی و مشکی افزایش می بخشد.
 • برخورداری از پودر غنی شده و بدون ناخالصی
 • مقرون بصرفه
 • در پایه های مختلف (پایه های تزریق_بادی_نایلون و نایلکس) استفاده می شود.
 • جهت تولیدات حساس کاربردی می باشد.