مستربچ افزودنی

مستربچ افزودنی یک نوع افزودنی پلیمر است که در صنعت پلیمری جایگاه مهمی دارد. یکی از پرکاربرد ترین مواد مصرفی که در ساخت ظروف پلاستیکی از آن استفاده می شود مستربچ است. از مستربچ ها برای افزایش کیفیت تولید، افزایش ماندگاری محصولات پلاستیکی و سرعت دادن به فرایند کارشناسان در صنایع استفاده می شود. تولید کنندگان از این مواد برای اضافه کردن مواد اولیه استفاده می کنند تا کیفیت محصولات آن ها افزایش یابد و به خواص دلخواه دست پیدا کنند. به عبارت ساده تر مستربچ یک نوع مواد شیمیایی یا پودر رنگ است که به منظور بهبود خواص مواد، تولید رنگ به پلیمر از آن استفاده می شود. مستربچ تشکیل شده از سه جز مانند مواد شیمیایی افزودنی، پایه پلیمر، عامل جذب کننده فعال می باشد. امروز از مستربچ و افزودنی در اکثر صنایع استفاده می شود و تولید کنندگان برای کاهش قیمت تمام شده محصولات خود از این پودر رنگ استفاده می کنند تا محصولات خود را با قیمت مقرون به صرفه در بازار عرضه کنند.  

انواع مستربچ افزودنی 

همانطور که می دانید مستربچ ها انواع مختلفی دارند که مستربچ های افزودنی یک نمونه از آن ها هستند. مستربچ افزودنی انواع مختلف موجود هست که می توان به مستربچ لیز کننده یا Slip Agent، مستربچ آنتی بلاک یا Anti Block، مستربچ آنتی بلاک لیز کننده یا Anti Block and Slip Agent، مستربچ ضد الکتریسیته ساکن یا Anti Static، مستربچ ضد اشعه ماوراء بنفش یا Anti UV، مستربچ کمک فرآیند یا Aid Process، مستربچ آنتی اکسیدانت یا Anti Oxidant، مستربچ ضد مه گرفتگی و ضد بخار یا Anti Fog، مستربچ تاخیر انداز شعله یا Flame Retardant، مستربچ تمیز کننده یا Cleaning Masterbatch، مستربچ شفاف کننده یا Nucleating Agent، مستربچ براق کننده یا Optical brightener، مستربچ کربنات کلسیم پوشش دار با مش 2500، مستربچ دوخت پذیر تقسیم بندی می شوند. مستربچ های افزودنی یکی از بهترین محصولات برای ایجاد خاصیت شیمیایی و فیزیکی در محصولات است. برای اطلاع از قیمت مستربچ کلیک کنید.

قیمت مستربچ افزودنی

تمام تولید کنندگانی که در حوزه تولید انواع محصولات پلاستیکی فعالیت می کنند باید از مستربچ افزودنی استفاده کنند، زیرا همانطور که در متن بیان شد مستربچ مزایای بسیار زیادی برای تولید کنندگان و افزایش کیفیت تولید آن ها دارد. به همین دلیل خرید مستربچ برای تولید کنندگان فعال در این حوزه بسیار مهم است. برای اطلاع از قیمت مستربچ ضد مه کلیک کنید.

اگر بخواهیم در مورد قیمت مستربچ صحبت کنیم باید بگوییم که قیمت محصولات متغیر است و شما باید قبل از خرید مستربچ حتماً از قیمت آن استعلام بگیرید تا بتوانید محصولی با قیمت مقرون به صرفه خریداری کنید و تا بتوانید قیمت محصولات تولیدی خود را کاهش دهید. این موضوع را در نظر بگیرید که شرایط خرید مستربچ متفاوت است و شما قبل از خرید مستربچ باید شرایط را بررسی کنید تا بتوانید بهترین شرایط فروش را انتخاب نمایید. مستربچ که به عنوان ماده اولیه برای تولید کنندگان اهمیت دارد دارای انواع مختلفی است که هر کدام قیمت مختلف و شرایط خرید متفاوتی دارند.

کاربردهای مستربچ افزودنی

استفاده از مستربچ های افزودنی یک فرصت استثنایی برای بهبود کیفیت و عملکرد محصولاتی است که از پلاستیک تولید می شوند و تولید کنندگان باید از این مواد پودری شیمیایی برای بالا بردن کیفیت محصولات تولیدی خود استفاده کنند و نگرانی بابت کیفیت محصولات تولیدی خود نداشته باشند. این محصول مورد نظر ما کاربرد های فراوانی برای تولید کنندگان دارد. یکی از کاربرد های مستربچ افزودنی در صنایع می توان به صرفه جویی در انرژی اشاره کرد و علاوه بر آن در زمان هم صرفه جویی می شود. تولید کنندگان با استفاده از مستربچ می توانند در هزینه های استفاده از نیروی کار صرفه جویی کنند و علاوه بر آن می توانند در هزینه های که برای مخلوط کردن پودر ها پرداخت می کنند، صرفه جویی کنند ذخیره کردن آسان در صنعت با استفاده از مستربچ امکان پذیر است. مشکلاتی مانند یکنواختی رنگ تغییر و غیره مواد در هنگام تولید از بین می رود. مستربچ های افزودنی در تولید لوله و اتصالات، سیم و کابل لوازم خانگی و قطعات خودرو، بسته بندی و غیره کاربرد فراوانی دارند. 

پرکاربردترین مستربچ های افزودنی

از ترکیبات آلی مستربچ روان کننده ایجاد می شود که می تواند اصطکاک دستگاه تولید پلیمر و مواد پلاستیک را کاهش دهد. مستربچ تاثیر زیادی بر روی محصول نهایی می گذارد و از چسبندگی جلوگیری می کند. مستربچ محصولات تولیدی را صیقلی می کند. وقتی که محصولات پلاستیکی را در معرض اکسیژن بگذارید بر روی استحکام آن ها تاثیر می گذارد، بنابراین در طول زمان رنگ این نوع محصولات کدر می شود اما اگر از مستربچ آنتی اکسیدان استفاده کنید دیگر این اتفاق نمی افتد. مستربچ ضد اشعه فرابنفش یا پایدار کننده در برابر نور فرابنفش همانطور که از نامش مشخص است سبب می شود در برابر نور خورشید محصول تغییر رنگ ندهد و رنگ آن نپرد. یقینا محصولات پلاستیکی در برابر گرما و حریق و ضعیف هستند در این زمان از مستربچ ضد حریق استفاده می شود که بتواند خود خاموش شوندگی محصولات تولیدی را افزایش دهد و محصولات تولیدی کند سوز شوند. زمانی که قطعات پلاستیکی را حمل می کنند الکتریسیته ساکن ایجاد می شود که می تواند سبب افزایش آلودگی شود و از طرفی سبب آتش سوزی و برق گرفتگی و جذب گرد و غبار می شود. مستربچ افزودنی آنتی استاتیک به عنوان یک لایه محافظت کننده بر روی این محصولات پلاستیکی قرار می گیرد و از بروز این اتفاق جلوگیری می کند.

میزان مصرف مستربچ افزودنی

بسیاری از افراد نمی دانند که به چه مقدار باید از مستربچ افزودنی استفاده کنند. باید گفت که بر اساس میزان غلظت افزودنی هایی که درون پایه ترموپلاستیک قرار دارند از مستربچ استفاده می شود. تولید کنندگان بر اساس کاربرد نهایی از مستربچ در تولید محصولات استفاده می کنند. بنابراین مقدار و میزان استفاده از مستربچ متغیر است. در کنار کیفیت مستربچ باید به مقرون به صرفه بودن آن ها توجه کنید. هر تولید کننده ای باید پایه مناسب را انتخاب کند و از تجهیزات و مواد لازم برای تولید محصولات خود استفاده کنند و بتوانند محصولی تولید کند که کیفیت مناسبی داشته باشد. دقت کنید کیه بعضی از مستربچ ها از مواد اولیه قیمت بیشتری دارند. بسیاری از تولید کنندگان ممکن است به دلیل افزایش قیمت مستربچ های افزودنی علاقه ای به استفاده از آن ها نداشته باشند اما ممکن است وقتی از این محصولات بی رویه استفاده می کنند هزینه های تولید و کیفیت نهایی محصولات بیشتر از قیمت مستربچ شود. دقت کنید هر چقدر که میزان درصد این محصول در کاربرد کالا افزایش یابد اندازه میزان استفاده از این محصول کاهش می یابد. 

خرید مستربچ افزودنی

برخی از محصولات پلیمری باید شفاف باشند، بنابراین شفافیت در این محصول اهمیت بسیار زیادی دارد. البته برخی از محصولات پلیمری شفافیت بالایی ندارند، زیرا ساختار مولکولی آن ها منظم نیست. در این زمان باید برای شفاف کردن این محصول از مستربچ افزودنی از نوع شفاف کننده استفاده شود تا میزان کریستالی بودن این محصولات افزایش یابد. مستربچ های افزودنی از نوع شفاف کننده در بسیاری از صنایع استفاده می شوند و کاربرد بسیار زیادی دارد. تولید کنندگان برای جلوگیری از چسبندگی مواد اولیه به دستگاه های خط تولید از مستربچ از نوع لیز کننده استفاده می کنند تا سرعت عملکرد دستگاه کاهش نیابد، به همین دلیل خرید مستربچ اهمیت می یابد. توجه کنید وقتی از مستر بچ از نوع لیز کننده استفاده می شود هیچ تاثیر منفی بر روی کیفیت محصولات تولید شده ایجاد نمی شود. اکثر تولید کنندگان از مستربچ شفاف کننده نوری یا اپتیکال برایتنر برای شفاف کردن و براقی محصولات تولیدی استفاده می کنند. مستربچ و شفاف کننده نوری می تواند حالت کدر و مات محصول را از بین ببرد و جلوه بی نظیری به آن ببخشد. 

مزایای مستربچ افزودنی

استفاده کردن از این محصول مزایای بسیار زیادی دارد. مستربچ افزودنی به دلیل شکل گرانولی که دارد به راحتی قابل جابجایی است. استفاده از مستربچ مزایای زیادی دارد که می توان به این اشاره کرد که در زمان تولید این محصولات پلیمری وقتی از مستربچ استفاده می شود رنگ محصولات یکنواخت می شود و مشکل غلظت افزودنی تغییر می کند. این محصول مهم می تواند از پخش شدن پیگمنت ها در هوا جلوگیری کند و همچنین سلامت کارکنان را به خطر نمی اندازد. از مزایای دیگر مستربچ های افزودنی می توان به این اشاره کرد که رنگ ها به درستی به یکنواختی پخش می شوند. به دلیل اینکه عامل اتصال دهنده این محصول با پلیمر سازگاری دارد فرایند ذوب بهبود می یابد. وقتی از مستربچ استفاده می کنید خواص رنگ ها افزایش می یابد و رنگ ثابت می شود. استفاده از برخی از مستربچ ها سبب کاهش مات شدگی و کدری رنگ می شود و شفافیت محصول افزایش می یابد. هزینه های تمیزکاری و پاکسازی کاهش می یابد و قیمت تمام شده محصولات مقرون به صرفه می شود. 

خرید انواع مستربچ ها

برای تمیز کردن قطعات دستگاه و سیلندر دستگاه تولید پلیمر از مستربچ تمیز کننده استفاده می شود. از مستربچ دوخت پذیر برای افزایش قدرت کششی نایلون ها استفاده می شود و از زود پاره شدن نایلون ها جلوگیری می کند. از مستربچ براق کننده برای شفاف شدن ظروف پلاستیکی و ایجاد جلوه خاص در آن ها استفاده می شود تا ظروف پلاستیکی جذاب تر و براق تر شوند. نایلون یکی از مهمترین محصولاتی است که از مواد پلیمری تولید می شود. لذا این محصولات ضخامت های مختلفی دارند اما یکی از مشکلاتی که نایلون ها دارند این است که گرد و غبار و الکتریسیته ساکن بر روی نایلون جمع می شود لذا تولید کنندگان از مستربچ از نوع آنتی استاتیک استفاده می کنند تا این مشکلات برطرف شود. مستربچ افزودنی ضد شبنم که آن را با نام آنتی فاگ می شناسند می تواند بر روی محصولاتی چون نایلون کارخانه ای از ایجاد قطرات آب شبنم جلوگیری کند. مستربچ های ضد شبنم وقتی در تولید نایلون های گلخانه ای استفاده می شود دیگر با اختلاف دما در داخل یا خارج این محصول شبنم یا قطرات آب نمی نشیند بنابراین کیفیت محصول افزایش می یابد. در هنگام انتخاب مستربچ به عوامل مختلفی از جمله میزان مصرف کم مستربچ درصد مناسب این افزودنی غلظت یکنواخت، مطابق بودن پایه پلیمری این محصول با مواد، مناسب بودن شید و رنگ، ایجاد نکردن مشکلی در فرآیند تولید محصول، ثبات رنگ و غیره توجه کنید. 

مستربچ افزودنی برای اصلاح خصوصیات پلیمر در طی فرایند تولید مورد استفاده قرار میگیرد و یکسری خصوصیات ویژه را به محصول القا میکند. اینها  از نظر میزان مواد فعال مورد استفاده پایین هستند و با توجه به کاربردشان در دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند :

– مستربچ کمک فرایند :  برای جلوگیری از ذوب شدن، بعنوان روکش دیواره های فلزی دستگاه ها ایجاد می شود. آنها رسوبات مرده و همچنین اثر “shark skin” را کاهش میدهند.

– مستربچ لیزکننده : عوامل مهاجرتی برای روانکاری سطوح لایه نازک هستند که امکان کنترل راحتی کار با محصول تولیدی را فراهم میکنند. عوامل مهاجرتی سریع یا آهسته در دسترس هستند.

 – مستربچ آنتی اکسیدان : بر اساس مواد شیمیایی فنولی  / یا فسفری ساخته شده است ، آنها از تخریب پلیمرها در هنگام تولید آنها جلوگیری میکنند حتی در هنگام متوقف کردن خطوط تولید.

– مستربچ آنتی بلاک : از مواد پرکننده معدنی با قطر بسیار کمی ساخته شده است که سطح محصولات تولیدی ، به ویژه فیلم ها را اصلاح میکند ، به عنوان مثال برای سهولت در عدم چرخش رول ها ، باز کردن کیسهها یا بهبود قابلیت چاپ جوهرمورد استفاده قرار میگیرد.

– مستربچ چند منظوره : ترکیبی از خواص مختلف (به عنوان مثال انتی بلاک + عوامل لغزش).

– مستربچ آنتیاستاتیک : عوامل مهاجرت سریع یا کندی هستند که برای تخلیه بارهای الکترواستاتیک به سطح محصولات تولیدی حرکت میکنند. آنها همچنین می توانند به عنوان عوامل خنثی کننده استفاده شوند.

– مستربچ حرارتی : حاوی برخی از مواد معدنی برای فیلمهای گلخانهای است که تشعشعات مادون قرمز را که در طول روز توسط خاک جذب می شوند و مجدداً در شب ساطع می شوند ، مسدود می کند.

– مستربچ ضد یو وی : از مولکولهای شیمیایی ساخته شده است که می تواند تخریب پلیمرها را در معرض اشعه ماوراء بنفش را کاهش دهد یا حتی آن را مهار کند.

– مستربچ ضد شعله (مقاوم در برابر شعله/ تاخیردهنده شعله) : روند احتراق را کند میکند و انتشار شعله را کاهش می دهد.

– مستربچ تمیزکننده : اجازه میدهد تا خطوط تولید در هنگام تغییر مواد، بدون نیاز به توقف تمیز شوند.

– مستربچ جاذب رطوبت (رطوبت گیر) : به طور گستردهای به عنوان جاذب رطوبت هنگام تولید پلیمرهای اولیه و مواد بازیافت شده مورد استفاده قرار میگیرد.

مستربچ آنتی استاتیک

این مستربچ در پلیمر های PE-PP-PS جهت جلوگیری از تجمع الکتریسیته ساکن، بهبود خاصیت چاپ پذیری ، عدم جذب گرد و غبار روی سطح فیلم استفاده می شود. اکثر این پلیمر ها نارسا هستند و توانایی بالایی در جذب الکتریسیته ساکن دارند . این خواص باعث ایجاد مشکلاتی در فرآیند تولید فیلم(PP-PE) و قطعات تزریق می شود. الکتریسیته ساکن غالبا به وسیله مالیده شدن پلیمر بر روی پلیمری دیگر و یا عبور پلیمر از بین  غلطک های اکسترودر به وجود می آید.

مشکلات پدیده الکتریسیته ساکن  :

۱- افزایش بسته بندی و حمل نقل

۲- جذب گرد و غبار و تاثیر بروی خواص ظاهری 

۳- خطر برق گرفتگی موقع دست زدن به محصول 

۴-  خطر آتش سوزی با خطر تخلیه الکتریکی

مستربچ لیزکننده

سطح پلیمر دارای  ضریب اصتحلاک (COF) بالاست و به طور ذاتی تمایل زیادی به چسبیدن به یکدیگر دارند، این ویژگی میتواند در حین فرآیند  تولید و هنگام استفاده از پلیمرها در کاربرد نهایی مشکلاتی بوجود اورد. این مشکلات  در حین رول شدن فیلمها ، بازکردن لایه های فیلم نایلون و سلفون ، عملیات بسته بندی ، دوخت و برش فیلم PP:PE و یا آزاد شدن قطعه تزریق پلاستیکی از قالب بروز میکنند. افزودنی لیزکننده (SLIP) سبب پایین آمدن ضریب اصتحکاک سبب لیز شدن سطح فیلم می شود. و از چسبندگی دو لایه به کیدیگر جلوگیری میکند.

مستربچ آنتی بلاک

مستربچ آنتی بلاک در تولید فیلم های پلیمری کاربرد دارد. این افزودنی برای کاهش چسبندگی سطوح فیلم ها از زمان تولید تا مصرف مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده برای رفع مشکل چسبندگی فیلم های نازک و زخیم استفاده میشود. این مستربچ باعث می گردد تا فورا این ماده، قبل از اینکه فیلم تشکیل گرد روی سطح فیلم پخش گردد و در حقیقت آنتی بلاک به سطح فیلم مهاجرت میکند و پخش میگردد و مانع چسبندگی یک لایه بر لایه دیگر می گردد. مستربچ آنتی بلاک در فیلم های FFE ، فیلم های Shrink ، فیلم های گلخانه و فیلم های BOPP استفاده می شود.

مستربچ رطوبت گیر

پلیمر ها برخی اوقات با توجه به شرایط گوناگون رطوبت جذب میکنند (رطوبت داخل گرانول ها نفوذ میکند) این رطوبت معمولا توسط پلیمر جذب میشود و در صورت خشک کردن نامناسب این رطوبت در کیفیت محصول نهایی اثر منفی می گذارند. البته برخی از پلیمر ها رطوبت را فقط روی سطحشان نگهداری میکنند که به آسانی قابل خشک شدن است. معمولا شرایط آب هوایی یا رطوبت هوا و یا نگهداری نامناسب باعث جذب رطوبت در پلیمر ها می شود

  • مشکلات ناشی رطوبت در محصول نهایی 
  • رگهای برق در سطح فیلم یا قطعه 
  • حبابهای داخلی
  • نواقص ظاهری
  • کاهش مقاومت کششی در فیلم اتیلن و یا پلی پروپیلن
  • کاهش مقاومت برای یک قطعه پلاستیک
  • رطوبت حتی به دلیل اثر هیدرولیز باعث کاهش وزن مولکولی میشود.

مستربچ آنتی اکسیدان

این مستربچ حاوی آنتی اکسیدان اولیه و ثانویه بوده و بسته به نوع کاربرد با درصد های متفاوت در پلیمر استفاده می شوند مقدار ۲-۳ درصد این مواد از تخریب و اکسید شده پلیمر در دمای فرآیند بالا جلوگیری میکنند. همچنین سبب بالا رفتن مقاومت محیطی پلیمر میشود.در صورت استفاده از این مستربچ همراه با مستربچ های مقاوم کننده در برابر نور UV مقاومت پلیمر در برابر نور در شرایط محیطی به مراتب افزایش می یابد. این مستربچ بر پایه پلیمر های مختلف تولید شده که البته برای هر پلیمر نوع آنتی اکسیدان مصرفی متفاوت می باشد. این مواد در پلی اولفین ها بر پایه HDPE  ,  LDPE بوده و مناسب برای تولید لوله و پروفیل و فیلم و قطعات تزریقی و بادی می باشد.

مستربچ ضد اشعه فرابنفش (آنتی یو وی)

پلیمرها در برابر وخامت ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید بسیار حساس هستند و در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه ی بیرونی به محافظت نیاز دارند. اشعه ماوراء بنفش می تواند پیوندهای شیمیایی را در یک پلیمر تخریب کند که به این فرایند Photodegradation یا تجزیه نوری میگویند که نهایتا باعث ترک خوردگی ، ایجاد رگه های سفید ، تغییر رنگ و از بین رفتن خصوصیات فیزیکی می شود. برای خنثی کردن اثر مخرب نور UV ، از تثبیت کننده های UV اسفاده می شود تا مشکل  تخریب هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید رفع شود. تثبیت کننده های اشعه ماوراء بنفش را می توان با دو دسته کلی طبقه بندی کرد – جذب کننده نور ماوراء بنفش (UVA) و تثبیت کننده نوری Hindered amine  . تثبیت کننده HALS بسیار کارآمد در برابر تخریب ناشی از نور در اکثر پلیمرها است.

آنها تابش اشعه ماوراء بنفش را جذب نمی کنند ، اما بعنوان مانعی از تخریب پلیمر جلوگیری می کنند. سطح قابل توجهی از تثبیت در غلظت های نسبتاً کم آن حاصل می شود. راندمان بالا و طول عمر بالا HALS ناشی از یک فرآیند چرخه ای است که در آن HALS به جای مصرف در طی فرآیند تثبیت احیا(بازسازی) می شود. نور UV در محدوده ی طول موج  ۲۸۰-۴۰۰ نانومتر  قراردارد ، در حالی که نور مرئی دربازهی ۴۰۰-۸۰۰ نانومتر واقع شده است. نور UV خودش  به UV-A (طول موج پایین تر ، در حدود ۳۱۰ نانومتر) و UV-B (طول موجهای کمی بالاتر که در حدود ۳۵۰ نانومتر) تقسیم بندی می شود. شدت و ترکیب نور خورشید با توجه به عرض جغرافیایی ، اثرات جوی و غیره متفاوت است.

بنابراین بسیار مهم است که افزودنی (یا معمولاً ترکیبی از مواد افزودنی) متناسب با کاربرد دقیق انتخاب شود. بنابراین شناسایی این که در جهان چه محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرد و طول عمر موردنیاز آن چقدر باشد بسیار مهم است. سایر فاکتورهایی که در انتخاب تثبیت کننده UV تأثیر می گذارد شامل ابعاد محصول ، نوع و رنگ رنگدانه های موجود و اطلاعات کاربردی مانند تماس با مواد غذایی یا سموم و دفع آفات می باشد.

مستربچ آنتی یو وی در اصل یک مستربچ پلی اتیلنی ، پلی پروپیلنی است که از تخریب محصولات در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید جلوگیری می کند.

مزایای مستربچ ضد UV

– باعث ایجاد ثبات نوری شده و از تخریب پلیمر در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می کند.

– از تغییر رنگ محصول در برابر نورخورشید جلوگیری می کند.

– حفظ کیفیت محصول را در پی دارد.

– افزایش طول عمر محصول در محیط خارجی و داخلی را میسر می کند.

– خواص مکانیکی را حفظ می کند.

مستربچ براق کننده

چرا از مستربچ براق کننده استفاده میکنیم؟

مستربچ براق کننده به عنوان عامل سفید کننده های فلورسنت شناخته می شود. این مستربچ  از طریق مکانیسم فلورسنت کار می کنند بگونه ای که نور ماوراء بنفش را جذب می کند و در ناحیه آبی طیف مرئی نور را منتشر می کند تا ظاهری روشن تر و شاداب تری داشته باشد. این مستربچ به منظور کاور کردن(پوشش) رنگ طبیعی زرد پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد همچنین سبب بهبود رنگ اولیه و ذرخشان شدن کالا می شود.

کاربردهای پیشنهادی عبارتند از:

فیلم و ورقه

الیاف

ترموپلاستیک قالب بندی شده

مستربچ ضد شعله

از آنجا که بسیاری از پلاستیک ها ذاتاً قابل اشتعال هستند ، باید اقدامات لازم را برای افزایش ایمنی آنها در کاربردهایی که خطر آتش سوزی وجود دارد ، اتخاذ کرد. اغلب مقرون به صرفه ترین روش برای انجام این کار ، افزودن ماده افزودنی مقاوم در برابر آتش هنگام فرایند تولید آن است.

انتخاب دقیق نگهدارنده آتش ( عامل مقاوم در برابر آنش- ضد شعله- تاخیردهنده شعله) برای پلیمرها و کاربردهای خاص با اهمیت دارد. مواد افزودنی باید برای عملکرد درست در پلیمرهایی که نیاز به محافظت دارد انتخاب شوند. همچنین باید دیگر خصوصیات نگهدارنده آتش نیزدر نظر گرفته شود. مواد افزودنی باید با پلیمر سازگار باشد. به گونه ای که نباید روی خواص فیزیکی پلیمر تأثیر منفی بگذارد و در حالت ایده آل با میزان پایین تاثیرگذار باشد. انواع مستربچ های ضد شعله

بازدارنده های شعله هالوژنه شده

مقاوم در برابر شعله غیر هالوژنه  ۱- انواع فسفر  ۲. هیدروکسیدهای فلزی.

حوزه های کاربرد:

روکش مبلمان

ساختمان

کابل

حمل و نقل (هواپیما ، کشتی ، قطار ، اتومبیل)

مستربچ ضد مه

اصطلاح “مه” به جمع شدن آب به صورت قطرات کوچک متراکم بر روی سطح یک فیلم پلیمری اطلاق می‌شود. مه هنگامی به وجود می‌آید که دمای هوای پیرامون فیلم پلیمری تا نقطه شبنم سرد، و در نتیجه بین دو لایه داخلی و بیرونی فیلم‌ پلیمری اختلاف دمایی ایجاد شود. میزان این پدیده به رطوبت نسبی توده هوای پیرامون و دمای فیلم‌ پلیمری بستگی دارد. مه را می توان در فیلم هایی که در بسته بندی مواد غذایی و صنایع کشاورزی استفاده می شود ، مشاهده کرد. مه در بسته بندی مواد غذایی که در مکان های سرد و مرطوب نگهداری می شوند ، ظاهر می شود.

کاربرد و مزایا مستربچ ضد مه :

صنعت بسته بندی مواد غذایی :

– وضوح بسته بندی را افزایش می دهد

– طراوت و کیفیت غذا را حفظ می کند

  استانداردهاس استفاده در صنایع غذایی  را داراست .

صنعت فیلم های کشاورزی:

– انتقال نور را بهبود می بخشد و در نتیجه رشد گیاه را افزایش می دهد

– باعث کاهش خسارت گیاهان در اثر آفتاب سوختگی می شود

– از افتادگی جلوگیری می کند

مستربچ تمیز کننده

این مستربچ جهت تمیز کردن سیلندر و ماردون دستگاه اکسترودر و دستگاه های تزریق به کار می رود. این محصول توانایی تمیز کردن و رنگ بری دستگاهای اکسترودر و تزریق را با صرف مواد و زمان کمتر میسر می نمایند.

از کاربردهای دیگر مستربچ می توان به شفاف کننده نور و تاخیر انداختن اندازه شعله اشاره کرد. وقتی از مستربچ استفاده کنید بهتر انجام می شود. همانطور که در متن بیان کردیم مستربچ افزودنی انواع مختلفی دارد و هر کدام برای تولید محصولاتی خاص استفاده می شود. مستربچ های شفاف کننده، لیز کننده، شفاف کننده نوری، آنتی استاتیک، آنتی یووی، ضد شبنم از پرکاربردترین مستربچ های است که در صنایع مختلف از آن ها استفاده می شود. مستربچ ها در فرایند تولید استفاده می شوند و به مواد اولیه افزوده می شوند. اگر بخواهیم مستر بچ ها را دسته بندی کنیم باید بگوییم در سه دسته مستربچ های افزودنی، مستربچ های پر کننده، مستربچ های رنگی دسته بندی می شوند هر کدام با هدف خاصی در فرآیند تولید محصولات استفاده می شوند. عوامل مختلفی هستند که بر روی کیفیت مستربچ تاثیر گذار هستند.