پلاستوفوم چیست؟

در ایران پلاستوفوم به نام یونولیت معرفی می گردد که نام اصلی آن پلی استایرن انبساطی می باشد.به طور کلی پلاستوم  نوعی پلیمر سفیدرنگ می باشد که عایق مناسبی برای رطوبت و صدا و حرارت به شمار می رود  و از فرایندهای پتروشیمی تهیه می گردد .از ویژگی های این ماده سبکی وقابلیت های بسیار زیاد آن می باشد.

پلاستوفوم با ریختن مواد پلی استایرن داخل قالب ها و منبسط شدن آن ها تولید می گردد که در مقابل حرارت و صدا عایق بسیار خوبی می باشد. پلی استایرن نوعی پلیمر سفید رنگ می باشد که از فرآیندهای پتروشیمی تولید می گردد و با وجود برخورداری از چگالی وزنی بسیار پایین، در مقابل حرارت، صدا و رطوبت بسیار مقاوم می باشد. اولین بار آلمان های نازی در جنگ جهانی دوم جهت گذر از رودخانه ها از این ماده بهره مند می شدند.

پلاستوفوم

انواع پلاستوفوم

پلاستوفوم همچون سایر محصولات در انواع مختلفی تولید می شوند که عبارت اند از :

یونولیت فشرده

یکی از انواع پلاستوفوم یونولیت فشرده می باشد که به علت فشرده شدن مواد سازنده آن و قرار گیری در قالبی که منجر به تشکیل شکل نهایی آن می گردد، از وزن بالایی برخوردار می باشند. قابلیت ترکیب با عایق‌های دیگر از خصوصیات بارز فوم فشرده می باشد.به طور کلی می ‌توان آن را به شکل ترکیبی با دیگر فوم‌ های آکوستیک، پشم سنگ و… بهره برداری نمود. این عمل منجر به افزایش کاربرد صداگیری خواهد شد.مقاومت بالایی از ویژگی های پلاستوفوم فشرده می باشد. از کاربرد های پلاستوفوم  در صنعت می توان به ساختمانی، صنعت خودروسازی، صنایع غذایی، مجسمه‌سازی، درب‌های ضدسرقت، عایق‌کاری و… اشاره داشت.

برای خرید مستربچ به وب سایت آریا مستربچ مراجعه کنید.

 یونولیت سقفی استاندارد

یونولیت سقفی استاندارد دومین نوع یونولیت محسوب می شود. کاربرد این نوع پلاستوفوم در ساختمان سازی برای قالب بتن در سقف‌های دال یک طرفه یا اصطاحا تیرچه بلوک می باشد . این نوع یونولیت اغلب به شکل مکعب مستطیل کاربرد دارد و از ابعاد 200،50 و 25 برخوردار می باشد. دانسیته یونولیت سقفی متفوات می باشد که بر حسب استفاده آن در نمونه ‌های مختلف تولید می گردد و اغلب بین 7 تا 8 کیلوگرم بر متر مربع می باشد.

یونولیت دیواری

از کاربرد های پلاستوفوم استفاده در دیوار نیز می باشد. این یونولیت اغلب به شکل یونولیت دیوارپوش فومی، فوم دیواری تزئینی، فوم دیوار پوش و پنل های سه ‌بعدی مصرف می شود. یونولیت دیواری ضمن قدرت عایق بودن و جذب صدا، خاصیت تزئینی بالایی دارد. در واقع ظاهر آن به گونه ای می باشد که جلوه خاصی به دیوار دهد. یونولیت دیواری از ویژگی ‌هایی همچون صداگیر بودن، ضدضربه بودن، جلوگیری از ضربه در سالن‌های ورزشی، داشتن قابلیت شست و شو، برخورداری از ویژگی آنتی باکتریال و… برخوردار می باشد.

یونولیت تیرچه کرومیت

نمونه ‌ای از این محصول جهت ساخت تیرچه کرومیت کاربرد دارد. یونولیتی که برای ساخت تیرچه کرومیت مورد استفاده قرار می‌گیرد، همان‌طور که از نام آن پیداست در اجرای طرح‌های تیرچه کرومیت از آن در پوشاندن فضاهای بین تیرچه‌ها مصرف می گردد تیرچه کرومیت نیز از نظر ابعاد به دو دسته زیر تقسیم می شود. 

  • یونولیت تیرچه کرومیت در ابعاد ۱ متر طول، ۶۶ سانتی‌متر عرض و ۲۵ سانتی‌متر قطر
  • یونولیت تیرچه کرومیت در ابعاد ۱ متر طول، ۶۶ سانتی‌متر عرض و ۲۰سانتی‌متر قطر

کاربرد پلاستوفوم

پلاستوفوم ها به صورت بلوک طراحی و ارائه می شوند. به وزن کم و مقرون به صرفه بودن از ویژگی های بلوک های پلاستوفوم محسوب می شود.با توجه به اینکه هر یک از بلوک های سیمانی از وزنی در حدود 15 کیلوگرم برخوردار هستند ، بلوک های پلاستوفوم وزن بسیار پایینی دارند و بهره مندی  از آن ها می تواند تا اندازه زیادی منجر به  پایین آوردن وزن ساختمان گردد. این متریال کاربرد هایی جهت عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی ساختمان نیز دارد. استفاده از این متریال به عنوان حرارتی، هم می تواند در داخل ساختمان هم در بیرون انجام شود .

با توجه به کاربردهای عایق پلی استایرن پلاستوفوم به عنوان یک عایق کاری دیوارهای دو جداره، عایق بندی سقف های شیبدار و مسطح، عایق کاری نمای بیرونی ساختمان، عایق کاری نمای داخلی ساختمان، عایق کاری سقف و کف ساختمان، در سردخانه ها و روف گاردن ها کاربردی می باشند. 

پلاستوفوم

قیمت پلاستوفوم

امروزه نمونه های زیادی از پلاستوفوم  در بازار یافت می شود که از قیمت های مختلفی برخوردار می باشند.اگر پلاستوفوم در نهایت محصولی مرغوب باشد به خوبی در مقابل  آتش از خود مقاومت نشان خواهد داد. در صورت قرار گرفتن در معرض حرارت همانند پلاستیک مذاب آب می شود و به خوبی پیشروی خواهد کرد و در آخر به خودی خود خاموش می گردد. این در صورتی می باشد که اگر نمونه تقلبی استفاده شود عکس اینن عمل صورت خواهد گرد. شایان ذکر است که باید زمان مصرف آن  ۴۸ ساعت پس از تولید باشد چرا که حاوی  گازهای سمی در می باشد.

پلاستوفوم بسته بندی

یونولیت ها که به آن  فیبر سفید هم می گویند، یک ماده ی سبک و متخلخل می باشد که به عنوان یک عایق مطمئن دربسته بندی ها و عایق بندی ها کاربرد دارند. رنگ این مواد اغلب سفید می باشد. درواقع یونولیت یک ماده ای است که از فرایند های پتروشیمی تولید می شود و به عنوان نوعی پلیمر سفید رنگ و عایق رطوبت، صدا و دما شناخته می شود.از مزایای استفاده آن در بسته بندی می توان به  نگهداری بهتر اشاره داشت. استفاده از پلاستوفوم بسته بندی منجر به کاهش مصرف آهن و فولاد خواهد شد. یونولیت ماده ای است که در برابر زلزله مقاومت خوبی نشان می دهد. چرا که ماده ای سبک بوده و حمل و نقل راحت تری خواهد داشت.