آکریلونیتریل

در تعریفی ساده می توان گفت نوعی پلیمر گرمانرم می باشد که از از پلیمریزاسیون استایرن و آکریلونیتریل در حضور پلی بوتادین توبلید می شود و از ساختاری آمورف برخوردار است. abs ها به دلیل برخورداری از قیمت مناسب و خواص متعادل مکانیکی، حرارتی و شیمیایی در دسته ی پر مصرف ‌ترین مواد اولیه پلاستیکی به شمار می روند. ای‌بی‌اس از استحکام ابعادی و مقاومت حرارتی خوبی برخوردار است که مقاومت به ضربه بالا را به خوبی نشان می دهد. این پلیمر نسبت به خراشیدگی مقاوم می باشد. این ماده معمولا در لوله‌ های حمل مواد نفتی، لوله ‌ها، وسایل خانه، اثاثیه، مبلمان، ترکیبات وسایل خودرو، تلفن و تجهیزات الکتریکی کاربرد دارد.

آکریلونیتریل

قیمت آکریلونیتریل بوتادین استایرن

آکریلونیتریل بوتادین استایرن به عنوان یک پلاستیک ارزان قیمت محسوب می شود که جز پلاستیک گرمانرم است. اکریلونیتریل بوتادین استایرین ماده ای است که دارای یک زنجیره طولانی و سخت از اکریلونیتریل و پلیمرهای استایرن با سختی پلی بوتا دی ان به دست می آید. سختی و مقاومت در مقابل اسید ها و آلکن ها مهمترین ویژگی آن به شمار می رود. اکریلونیتریل بوتادین استایرین از پلیمرازیسیون استایرن و اکریلونیتریل در حضور پلی بوتادین تولید می شود. دلیل اصلی استفاده از این نوع پلیمر خواص تقریباً بی نظیر ترکیبی آن می باشد. ABS  ضمن اینکه این ویژگی را نیز برخوردار است که با PVC ترکیب شود و آلیاژی با مقاومت ضربه ای بیشتر را تولید کند. برای اطلاع از قیمت مستربچ کلیک کنید.

پلیمر آکریلونیتریل بوتادین استایرن

همانطور که می دانید این مواد به عنوان یکی از ماده های قیمت مناسب و کاربردی می باشد که دارای مقاومت بسیار خوب در برابر اسید رقیق شده و مواد قلیایی،مقاومت متوسط ​​در برابر هیدروکربن های آلیفاتیک و مقاومت ضعیف در برابر هیدروکربن های معطر ، هیدروکربن های هالوژنه و الکل ها نشان می دهد که همین ویژگی ها باعث محبوبیت و کاربردی بودن آن ها می شود. در واقع می توان این ماده به راحتی با مواد افزودنی و با تغییر نسبت سه مونومر اکریلونیتریل ، بوتادین و استایرن اصلاح کرد. تثبیت کننده های حرارت ، تثبیت کننده های هیدرولیز ، روان کننده ها ، تثبیت کننده های UV و غیره در درجه های غیر مسلح و تقویت شده برای افزایش خواص خاص مواد کاربرد دارند. بنابراین می توان امتیازاتی همچون  تأثیر زیاد و متوسط ،مقاومت در برابر حرارت بالا  و قابلیت  جوشکاری را برای آن در نظر داشت.

آکریلونیتریل

ورق آکریلو نیتریل بوتادین استایرن ABS

آکریلونیتریل بوتادین استایرن ABS یا ای بی اس یک پلیمر مهندسی مات می باشد که به شکل گسترده ای در صنایع الکترونیک، محصولات مصرفی، لوله و اتصال، اسباب بازی لگو و … کاربرد دارد.پلیمر ABS  ای بی اس یک ترموپلاستیک مهندسی مقاوم به ضربه و آمورف است. این پلیمر دارای سه نوع مونومر آکریلونیتریل، بوتادین و استایرن تولید می گردد. ABS  دارای سه منومر با شاخص‌ های متفاوت می باشد و ترکیب این سه منومر پلیمری به وجود می آید که خواص مکانیکی، حرارتی و الکتریکی بسیار خوبی دارد. 

پلاستیک ABS همچون  پلاستیک ‌های گرمانرم و ارزان قیمت مهندسی می باشد به علت برخورداری از خواص متعادل حرارتی، شیمیایی و مکانیکی، کاربردهای گسترده‌ای در صنعت برخوردار می باشد. کاربرد اصلی ABS در ساخت قطعات بدنه خودرو و صنایع خودروسازی است. اما این کاربرد تنها مربوط به صنعت خودرو سازی نمی شود. از دیگر مصارف آن می توان به موارد ذیل اشاره داشت .

 • ساخت قطعات بدنه خودرو همچون داشبورد، روکش درب‌ها، قطعات تزئینی داخل خودرو، کمربند ایمنی، سپر خودرو و پوشش چرخ ‌ها
  تولید قطعات تزریقی مثل لگو (اسباب ‌بازی کودکان)
  ساخت تلفن
  تولید پوشش ابزارآلات الکتریکی دستی
  ساخت بدنه کامپیوتر
  تولید عایق‌های برودتی
  صنایع آبکاری

کاربرد آکریلونیتریل بوتادین استایرن

خصوصیاتی همچون برخورداری از استحکام ضربه بالا ، عملکرد حرارتی و … ، این ماده را جهت استفاده در خودرو ، لوازم خانگی ، الکترونیک ، ساختمان و ساختمان ، صنایع حمل و نقل و موارد دیگر مناسب می نماید.در زمان کار با برنامه های کاربردی خودرو ، آکریلونیتریل بوتادین استایرن پلاستیک مهندسی ارجح می باشد. از این ماده به عنوان جایگزینی عالی جهت فلزات ، به طور گسترده ای در ساخت قطعات خودرو بهره برداری می گردد.

به طور معمول لوله ها و اتصالات تولید شده از آکریلونیتریل بوتادین استایرن  به علت سادگی در نصب و عدم پوسیدگی ، زنگ زدگی و خوردگی ، کاربرد زیادی دارند. در صورت حمل و نقل مناسب ، آن ها در برابر بارهای زمین و حمل و نقل مقاومت زیادی خواهند داشت و همچنین می توانند در برابر آسیب مکانیکی ، حتی در دمای پایین مقاومت زیادی نشان دهند.از کاربرد آکریلونیتریل بوتادین استایرن  می توان به تولید اسباب بازی ، ابزار ، وسایل ورزشی ، ابزار باغبانی اشاره داشت.همچنین در صنعت پزشکی برای تولید نبولایزر ، کمپرسور و موارد دیگر کاربردی می باشد.

خصوصیات شیمیایی آکریلونیتریل بوتادین استایرن

اکریلونیتریل بوتادین استایرن ABS از اکریلونیتریل ، بوتادین و استایرن به دست می آید. اکریلونیتریل یک مونومر مصنوعی به شمار می رود  که از پروپیلن و آمونیاک تولید می گردد. بوتادین یک هیدروکربن نفتی بوده که از کسر C4 ترک خوردگی بخار تولید می شود. مونومر استایرن با کمبود آب اتیل بنزن به دست می آید و در نهایت هیدروکربنی که در واکنش اتیلن و بنزن تولید می شود. ABS مقاومت و سختی ، براقیت ، سختی و عایق بودن آن را ترکیب می کند. بوتادين خاصيت چقرمگی و استحكام ضربه ای را بیشتر می کند  و استايرن جهت افزايش سختی و جلا  کاربرد دارد. از مهم ترین ویژگی که این ماده دارد می توان به سختی و مقاومت در مقابل اسيد ها و آلكن ها اشاره داشت.