کربن بلک (دوده سیاه)

Carbon Black نوعی تجاری از کربن جامد است که در فرآیندهای بسیار کنترل شده برای تولید سنگدانه های خاص مهندسی شده از ذرات کربن تولید می شود که در اندازه ذرات ، اندازه تجمع ها ، شکل ، تخلخل و شیمی سطح متفاوت است. کربن سیاه به طور معمول حاوی بیش از ۹۵٪ کربن خالص با حداقل مقدار اکسیژن ، هیدروژن و ازت است. در فرایند تولید ، ذرات کربن سیاهی که تشکیل می شوند اندازه تقریبی بین ۱۰ نانومتر تا  ۵۰۰ نانومتر دارند. این ترکیب ها تجمع های  زنجیره ای شکل ایجاد می کند  که گرید های منحصربفرد کربن سیاه را  تشکیل می دهد. کربن سیاه در گروه های متنوعی از مواد به منظور تقویت خواص فیزیکی ، الکتریکی و نوری آنها استفاده می شود. بیشترین میزان مصرف آن به عنوان تقویت کننده و افزودنی در محصولات لاستیکی است.

در ترکیب لاستیک ، الاستومرهای طبیعی و مصنوعی(سنتزی)  با کربن سیاه ، گوگرد عنصری ، روغنهای فرآوری کننده و مواد شیمیایی آلی مختلف فرآوری شده  مخلوط می شوند و سپس برای تولید طیف گسترده ای از محصولات لاستیکی حرارت داده  می شوند. در این بکاربردها ، Carbon Black سبب بهبود خواص مقاومت به پارگی ، رسانایی و سایر خصوصیات فیزیکی  می شود. Carbon Black پرکاربردترین و مقرون به صرفه ترین ماده تقویت کننده لاستیک (به طور معمول با نام Rubber Carbon Black) در اجزای تایر (مانند آج ها ، جداره ها و آسترهای داخلی) ، در کالاهای لاستیکی مکانیکی (“MRG“) از جمله کالاهای لاستیکی صنعتی ، غشاهای پشت بام ، قطعات لاستیکی خودرو (مانند سیستم های آب بندی ، شیلنگ ها و قطعات ضد لرزش) و به طور کلی کالاهای لاستیکی (مانند شیلنگ ، تسمه ، واشر و مهر). استفاده میشود. علاوه بر تقویت لاستیک ، از کربن سیاه به عنوان رنگدانه سیاه و به عنوان افزودنی برای تقویت کارایی مواد از جمله هدایت ، ویسکوزیته ، کنترل بار استاتیک و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش استفاده می شود. این نوع Carbon Black (به طور معمول Special Carbon Black نامیده می شود) کاربردهای متنوعی در پوشش ها ، پلیمرها و صنایع چاپ و همچنین در کاربردهای ویژه دیگری مورد استفاده قرار می گیرد.

در صنعت پلیمر از ذرات ریز Carbon Black برای به دست آوردن رنگ سیاه استفاده می شود. ویژگی اصلی Carbon Black توانایی آن در جذب نور UV مضر و تبدیل آن به گرما است و از این طریق پلیمرهایی مانند پلی پروپیلن و پلی اتیلن در برابر تخریب اشعه ماوراء بنفش از نور خورشید مقاوم تر می شوند. Special Carbon Black همچنین در عایق های پلیمری برای سیم و کابل استفاده می شود. Special Carbon Black همچنین خاصیت عایق بودن پلی استایرن که که به طور گسترده در ساخت و سازها مورد استفاده قرار می گیرد را بهبود می بخشد. در صنعت چاپ ، کربن سیاه نه تنها به عنوان رنگدانه مورد استفاده قرار می گیرد بلکه برای دستیابی به ویسکوزیته مورد نیاز برای کیفیت مطلوب چاپ نیز مورد استفاده قرار می گیرد.کربن بلک اصلاح شده به طور موثری به عنوان عامل اتصال دهنده در جوهر و دستیابی به خواص بهینه آن مورد استفاده قرار میگیرد. . Special Carbon Black جدید بطور پیوسنه در حال توسعه هستند و در صنعت چاپ بدون ضربه به عنوان یک نوآوری تلقی می شوند.

تغییر زبان
سبدخرید