مستربچ افزودنی

مستربچ افزودنی برای اصلاح خصوصیات پلیمر در طی فرایند تولید مورد استفاده قرار میگیرد و یکسری خصوصیات ویژه را به محصول القا میکند. اینها  از نظر میزان مواد فعال مورد استفاده پایین هستند و با توجه به کاربردشان در دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند.

– مستربچ کمک فرایند:  برای جلوگیری از ذوب شدن، بعنوان روکش دیواره های فلزی دستگاه ها ایجاد می شود. آنها رسوبات مرده و همچنین اثر “shark skin” را کاهش میدهند.

– مستربچ لیزکننده: عوامل مهاجرتی برای روانکاری سطوح لایه نازک هستند که امکان کنترل راحتی کار با محصول تولیدی را فراهم میکنند. عوامل مهاجرتی سریع یا آهسته در دسترس هستند.

 – مستربچ آنتی اکسیدان : بر اساس مواد شیمیایی فنولی  / یا فسفری ساخته شده است ، آنها از تخریب پلیمرها در هنگام تولید آنها جلوگیری میکنند حتی در هنگام متوقف کردن خطوط تولید.

– مستربچ آنتی بلاک: از مواد پرکننده معدنی با قطر بسیار کمی ساخته شده است که سطح محصولات تولیدی ، به ویژه فیلم ها را اصلاح میکند ، به عنوان مثال برای سهولت در عدم چرخش رول ها ، باز کردن کیسهها یا بهبود قابلیت چاپ جوهرمورد استفاده قرار میگیرد.

– مستربچ چند منظوره: ترکیبی از خواص مختلف (به عنوان مثال انتی بلاک + عوامل لغزش).

– مستربچ آنتیاستاتیک: عوامل مهاجرت سریع یا کندی هستند که برای تخلیه بارهای الکترواستاتیک به سطح محصولات تولیدی حرکت میکنند. آنها همچنین می توانند به عنوان عوامل خنثی کننده استفاده شوند.

– مستربچ حرارتی: حاوی برخی از مواد معدنی برای فیلمهای گلخانهای است که تشعشعات مادون قرمز را که در طول روز توسط خاک جذب می شوند و مجدداً در شب ساطع می شوند ، مسدود می کند.

– مستربچ ضد یو وی: از مولکولهای شیمیایی ساخته شده است که می تواند تخریب پلیمرها را در معرض اشعه ماوراء بنفش را کاهش دهد یا حتی آن را مهار کند.

-مستربچ ضد شعله (مقاوم در برابر شعله/ تاخیردهنده شعله): روند احتراق را کند میکند و انتشار شعله را کاهش می دهد.

– مستربچ تمیزکننده: اجازه میدهد تا خطوط تولید در هنگام تغییر مواد، بدون نیاز به توقف تمیز شوند.

– مستربچ جاذب رطوبت (رطوبت گیر): به طور گستردهای به عنوان جاذب رطوبت هنگام تولید پلیمرهای اولیه و مواد بازیافت شده مورد استفاده قرار میگیرد.

مستربچ آنتی استاتیک

این مستربچ در پلیمر های PE-PP-PS جهت جلوگیری از تجمع الکتریسیته ساکن، بهبود خاصیت چاپ پذیری ، عدم جذب گرد و غبار روی سطح فیلم استفاده می شود. اکثر این پلیمر ها نارسا هستند و توانایی بالایی در جذب الکتریسیته ساکن دارند . این خواص باعث ایجاد مشکلاتی در فرآیند تولید فیلم(PP-PE) و قطعات تزریق می شود. الکتریسیته ساکن غالبا به وسیله مالیده شدن پلیمر بر روی پلیمری دیگر و یا عبور پلیمر از بین  غلطک های اکسترودر به وجود می آید.

مشکلات پدیده الکتریسیته ساکن  :

۱- افزایش بسته بندی و حمل نقل

۲- جذب گرد و غبار و تاثیر بروی خواص ظاهری 

۳- خطر برق گرفتگی موقع دست زدن به محصول 

۴-  خطر آتش سوزی با خطر تخلیه الکتریکی

مستربچ لیزکننده

سطح پلیمر دارای  ضریب اصتحلاک (COF) بالاست و به طور ذاتی تمایل زیادی به چسبیدن به یکدیگر دارند، این ویژگی میتواند در حین فرآیند  تولید و هنگام استفاده از پلیمرها در کاربرد نهایی مشکلاتی بوجود اورد. این مشکلات  در حین رول شدن فیلمها ، بازکردن لایه های فیلم نایلون و سلفون ، عملیات بسته بندی ، دوخت و برش فیلم PP:PE و یا آزاد شدن قطعه تزریق پلاستیکی از قالب بروز میکنند. افزودنی لیزکننده (SLIP) سبب پایین آمدن ضریب اصتحکاک سبب لیز شدن سطح فیلم می شود. و از چسبندگی دو لایه به کیدیگر جلوگیری میکند.

مستربچ آنتی بلاک

مستربچ آنتی بلاک در تولید فیلم های پلیمری کاربرد دارد. این افزودنی برای کاهش چسبندگی سطوح فیلم ها از زمان تولید تا مصرف مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده برای رفع مشکل چسبندگی فیلم های نازک و زخیم استفاده میشود. این مستربچ باعث می گردد تا فورا این ماده، قبل از اینکه فیلم تشکیل گرد روی سطح فیلم پخش گردد و در حقیقت آنتی بلاک به سطح فیلم مهاجرت میکند و پخش میگردد و مانع چسبندگی یک لایه بر لایه دیگر می گردد. مستربچ آنتی بلاک در فیلم های FFE ، فیلم های Shrink ، فیلم های گلخانه و فیلم های BOPP استفاده می شود.

مستربچ رطوبت گیر

پلیمر ها برخی اوقات با توجه به شرایط گوناگون رطوبت جذب میکنند (رطوبت داخل گرانول ها نفوذ میکند) این رطوبت معمولا توسط پلیمر جذب میشود و در صورت خشک کردن نامناسب این رطوبت در کیفیت محصول نهایی اثر منفی می گذارند. البته برخی از پلیمر ها رطوبت را فقط روی سطحشان نگهداری میکنند که به آسانی قابل خشک شدن است. معمولا شرایط آب هوایی یا رطوبت هوا و یا نگهداری نامناسب باعث جذب رطوبت در پلیمر ها می شود

مشکلات ناشی رطوبت در محصول نهایی 

رگهای برق در سطح فیلم یا قطعه 

حبابهای داخلی

نواقص ظاهری

کاهش مقاومت کششی در فیلم اتیلن و یا پلی پروپیلن

کاهش مقاومت برای یک قطعه پلاستیک

رطوبت حتی به دلیل اثر هیدرولیز باعث کاهش وزن مولکولی میشود.

مستربچ آنتی اکسیدان

این مستربچ حاوی آنتی اکسیدان اولیه و ثانویه بوده و بسته به نوع کاربرد با درصد های متفاوت در پلیمر استفاده می شوند مقدار ۲-۳ درصد این مواد از تخریب و اکسید شده پلیمر در دمای فرآیند بالا جلوگیری میکنند. همچنین سبب بالا رفتن مقاومت محیطی پلیمر میشود.در صورت استفاده از این مستربچ همراه با مستربچ های مقاوم کننده در برابر نور UV مقاومت پلیمر در برابر نور در شرایط محیطی به مراتب افزایش می یابد. این مستربچ بر پایه پلیمر های مختلف تولید شده که البته برای هر پلیمر نوع آنتی اکسیدان مصرفی متفاوت می باشد. این مواد در پلی اولفین ها بر پایه HDPE  ,  LDPE بوده و مناسب برای تولید لوله و پروفیل و فیلم و قطعات تزریقی و بادی می باشد.

مستربچ ضد اشعه فرابنفش(آنتی یو وی)

پلیمرها در برابر وخامت ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید بسیار حساس هستند و در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه ی بیرونی به محافظت نیاز دارند. اشعه ماوراء بنفش می تواند پیوندهای شیمیایی را در یک پلیمر تخریب کند که به این فرایند Photodegradation یا تجزیه نوری میگویند که نهایتا باعث ترک خوردگی ، ایجاد رگه های سفید ، تغییر رنگ و از بین رفتن خصوصیات فیزیکی می شود. برای خنثی کردن اثر مخرب نور UV ، از تثبیت کننده های UV اسفاده می شود تا مشکل  تخریب هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید رفع شود. تثبیت کننده های اشعه ماوراء بنفش را می توان با دو دسته کلی طبقه بندی کرد – جذب کننده نور ماوراء بنفش (UVA) و تثبیت کننده نوری Hindered amine  . تثبیت کننده HALS بسیار کارآمد در برابر تخریب ناشی از نور در اکثر پلیمرها است. آنها تابش اشعه ماوراء بنفش را جذب نمی کنند ، اما بعنوان مانعی از تخریب پلیمر جلوگیری می کنند. سطح قابل توجهی از تثبیت در غلظت های نسبتاً کم آن حاصل می شود. راندمان بالا و طول عمر بالا HALS ناشی از یک فرآیند چرخه ای است که در آن HALS به جای مصرف در طی فرآیند تثبیت احیا(بازسازی) می شود. نور UV  در محدوده ی طول موج  ۲۸۰-۴۰۰ نانومتر  قراردارد ، در حالی که نور مرئی دربازهی ۴۰۰-۸۰۰ نانومتر واقع شده است. نور UV خودش  به UV-A (طول موج پایین تر ، در حدود ۳۱۰ نانومتر) و UV-B (طول موجهای کمی بالاتر که در حدود ۳۵۰ نانومتر) تقسیم بندی می شود. شدت و ترکیب نور خورشید با توجه به عرض جغرافیایی ، اثرات جوی و غیره متفاوت است. بنابراین بسیار مهم است که افزودنی (یا معمولاً ترکیبی از مواد افزودنی) متناسب با کاربرد دقیق انتخاب شود. بنابراین شناسایی این که در جهان چه محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرد و طول عمر موردنیاز آن چقدر باشد بسیار مهم است. سایر فاکتورهایی که در انتخاب تثبیت کننده UV تأثیر می گذارد شامل ابعاد محصول ، نوع و رنگ رنگدانه های موجود و اطلاعات کاربردی مانند تماس با مواد غذایی یا سموم و دفع آفات می باشد.

مستربچ آنتی یو وی در اصل یک مستربچ پلی اتیلنی ، پلی پروپیلنی است که از تخریب محصولات در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید جلوگیری می کند.

مزایای مستربچ ضد UV

– باعث ایجاد ثبات نوری شده و از تخریب پلیمر در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می کند.

– از تغییر رنگ محصول در برابر نورخورشید جلوگیری می کند.

– حفظ کیفیت محصول را در پی دارد.

– افزایش طول عمر محصول در محیط خارجی و داخلی را میسر می کند.

– خواص مکانیکی را حفظ می کند.

مستربچ براق کننده

چرا ازمستربچ براق کننده استفاده میکنیم؟

مستربچ براق کننده به عنوان عامل سفید کننده های فلورسنت شناخته می شود. این مستربچ  از طریق مکانیسم فلورسنت کار می کنند بگونه ای که نور ماوراء بنفش را جذب می کند و در ناحیه آبی طیف مرئی نور را منتشر می کند تا ظاهری روشن تر و شاداب تری داشته باشد. این مستربچ به منظور کاور کردن(پوشش) رنگ طبیعی زرد پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد همچنین سبب بهبود رنگ اولیه و ذرخشان شدن کالا می شود.

کاربردهای پیشنهادی عبارتند از:

فیلم و ورقه

الیاف

ترموپلاستیک قالب بندی شده

مستربچ ضد شعله

از آنجا که بسیاری از پلاستیک ها ذاتاً قابل اشتعال هستند ، باید اقدامات لازم را برای افزایش ایمنی آنها در کاربردهایی که خطر آتش سوزی وجود دارد ، اتخاذ کرد. اغلب مقرون به صرفه ترین روش برای انجام این کار ، افزودن ماده افزودنی مقاوم در برابر آتش هنگام فرایند تولید آن است.

انتخاب دقیق نگهدارنده آتش ( عامل مقاوم در برابر آنش- ضد شعله- تاخیردهنده شعله) برای پلیمرها و کاربردهای خاص با اهمیت دارد. مواد افزودنی باید برای عملکرد درست در پلیمرهایی که نیاز به محافظت دارد انتخاب شوند. همچنین باید دیگر خصوصیات نگهدارنده آتش نیزدر نظر گرفته شود. مواد افزودنی باید با پلیمر سازگار باشد. به گونه ای که نباید روی خواص فیزیکی پلیمر تأثیر منفی بگذارد و در حالت ایده آل با میزان پایین تاثیرگذار باشد. انواع مستربچ های ضد شعله

بازدارنده های شعله هالوژنه شده

مقاوم در برابر شعله غیر هالوژنه  ۱- انواع فسفر  ۲. هیدروکسیدهای فلزی.

حوزه های کاربرد:

روکش مبلمان

ساختمان

کابل

حمل و نقل (هواپیما ، کشتی ، قطار ، اتومبیل)

مستربچ ضد مه

اصطلاح “مه” به جمع شدن آب به صورت قطرات کوچک متراکم بر روی سطح یک فیلم پلیمری اطلاق می‌شود. مه هنگامی به وجود می‌آید که دمای هوای پیرامون فیلم پلیمری تا نقطه شبنم سرد، و در نتیجه بین دو لایه داخلی و بیرونی فیلم‌ پلیمری اختلاف دمایی ایجاد شود. میزان این پدیده به رطوبت نسبی توده هوای پیرامون و دمای فیلم‌ پلیمری بستگی دارد. مه را می توان در فیلم هایی که در بسته بندی مواد غذایی و صنایع کشاورزی استفاده می شود ، مشاهده کرد. مه در بسته بندی مواد غذایی که در مکان های سرد و مرطوب نگهداری می شوند ، ظاهر می شود. کاربرد و مزایا:

صنعت بسته بندی مواد غذایی:

– وضوح بسته بندی را افزایش می دهد

– طراوت و کیفیت غذا را حفظ می کند

  استانداردهاس استفاده در صنایع غذایی  را داراست .

صنعت فیلم های کشاورزی:

– انتقال نور را بهبود می بخشد و در نتیجه رشد گیاه را افزایش می دهد

– باعث کاهش خسارت گیاهان در اثر آفتاب سوختگی می شود

– از افتادگی جلوگیری می کند

مستربچ تمیز کننده

این مستربچ جهت تمیز کردن سیلندر و ماردون دستگاه اکسترودر و دستگاه های تزریق به کار می رود. این محصول توانایی تمیز کردن و رنگ بری دستگاهای اکسترودر و تزریق را با صرف مواد و زمان کمتر میسر می نمایند.

تغییر زبان
سبدخرید