تیتانیوم دی اکسید (TiO2)

دی اکسید تیتانیوم یک ترکیب معدنی سفید است که حدود ۱۰۰ سال است که در تعداد زیادی از محصولات متنوع مورد استفاده قرار می گیرد.که بدلیل غیرسمی بودن، غیرواکنش پذیر بودن، خواص درخشندگی آن است که براحتی می تواند سبب درخشندگی و سفیدشدن بسیاری از مواد شود. تیتانیوم دی اکسید سفیدترین و درخشانترین رنگدانه شناخته شده با خصوصیات بازتابی است. همچنین می تواند اشعه UV را پراکنده و جذب کند. هنگامی که به طور خاص به عنوان یک رنگدانه در رنگها استفاده می شود ، TiO2 را تیتانیوم سفید می نامند. همچنین به دلیل داشتن خصوصیات قدرتمند و سفیدکننده خالص ، به عنوان “سفید کامل” یا “سفیدترین سفید” نیزشناخته شده است.

تا زمان تغییر قوانین در دهه ۱۹۲۰ ، اکثر تولید کنندگان رنگ تجاری از سرب سفید سمی به عنوان سفید کننده استفاده می کردند و در ابتدا  تغییر استفاده از دی اکسید تیتانیوم  به جای سرب امکان پذیر نبود  بخشی از این به دلیل هزینه بالاتر آن بود. اکسید روی (ZnO) همچنین به عنوان یک رنگدانه سفید مورد استفاده قرار می گیرد اما به اندازه اکسید تیتانیوم  مؤثر نیست. دی اکسید تیتانیوم در حال حاضر یکی از رایج ترین رنگدانه ها مورد استفاده در جهان است و اساس اکثر رنگ های رنگی است. همچنین در پوشش ها و پلاستیک ها یافت می شود. این کاربرد دی اکسید تیتانیوم بیش از ۵۰ درصد از کاربرد جهانی آن را تشکیل می دهد. ضریب شکست بالای آن بدان معنی است که ، به عنوان یک رنگدانه ، می تواند نور مرئی را پراکنده کند. این امر باعث ایجاد رنگ مات می شود و هنگامی که روی یک سطح قرار می گیرد یا در یک محصول قرار می گیرد ، یک کیفیت منعکس کننده ایجاد می کند. یک نمونه اصلی از کاربرد آن به عنوان روکش توربین های بادی است که هم رنگ سفید مناسبی دارد و هم از تخریب آن در مقابل اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. به همین دلایل ، در قاب های پنجره پلاستیکی نیز یافت می شود.

چرا رنگدانه TiO2 نقش عمده ای در مستربچ دارد؟

۱. پایداری شیمیایی عالی

در طی فرآیند تولید ، دی اکسید تیتانیوم با رزین مخلوط می شود ، و مانع رخ دادن واکنش شیمیایی  ، همجوشی قوی ، مقاومت در برابر گرما و غیره می شود.

۲. مقاومت حرارتی خوب

مستربچ و محصولات پلاستیکی در دمای بالا تولید می شوند. به دلیل مقاومت حرارتی  مناسب تیتانیوم دی اکسید  ، در طول فرایند تولید مستربچ ، تغییر رنگ و تجزیه ساختار رخ نمی دهد.

۳. پراکندگی عالی

پراکندگی خوب دی اکسید تیتانیوم بر ظاهر محصولات پلاستیکی تأثیر می گذارد ، اگر پراکندگی ناهموار نباشد ، مصرف TiO2 بیشترمی شود و بر همین اساس هزینه تولید افزایش می یابد. علاوه بر این ، اندازه ذرات دی اکسید تیتانیوم نیز با میزان پراکندگی رابطه دارد ، هرچه ذرات تیتانیوم کوچکتر باشد پراکندگی بهتر و قدرت رنگ به همان نسبت افزایش می یابد.

۴- کارایی عالی

هنگامی که دی اکسید تیتانیوم در زیر رزین با شاخص ذوب بالا قرار دارد ، در فرآیند تولید و مخلوط کردن خمیر هموار انجام می شود.

تغییر زبان
سبدخرید